TOP 10 najzvláštnejších vecí vesmíru


Vesmír je pre nás ako pre človeka stále veľkou neznámou. Aj napriek tomu dokázali vedci prísť na veľa zvláštnych a mnohokrát fascinujúcich vecí. Niektoré tieto veci a javy sú krásne, podivné, niektoré zas veľké a tak ďalej. Na tých 10 najviac fascinujúcich, najzvláštnejších a najzaujímavejších faktov a javov o vesmíre sa teraz poďme spoločne pozrieť.

10. Nebula

Nebula

Alebo tiež hmlovina. Je to v podstate zmes prachu, plynu a plazmy. Sú to obrovské mraky, ktoré sú unášané priestorom naprieč vesmírom. Veľakrát sú tak husté, že dokážu zabrániť svetlu, aby cez ne prešlo skrz. Je ich vo vesmíre veľká kopa a majú rôzne tvary.

9. Supernova

Supernova

Supernova je extrémne hmotná hviezda. Je tak hmotná, že jej jadro nevydrží nápor gravitačnej sily a doslova sa zrúti. Pri tomto zrútení nastáva masívna explózia – tejto explózii sa tiež hovorí supernova. Pri tomto jave sa hviezda miliónkrát viac rozjasní a potom dochádza k vzniku nových atómových jadier. Veľká časť pôvodnej hviezdy je vyvrhnutá abnormálnou rýchlosťou do vesmíru a po niekoľko desiatok tisíc rokov sa ním šíri. Pre nás je len dobre, že sa tieto javy dejú v dostatočnej vzdialenosti od našej planéty, nemyslíte?

8. Vesmírne mikrovlnné žiarenie

vesmírne mikrovlnné žiarenie

Je to v podstate forma elektromagnetického žiarenia. Toto žiarenie prestupuje celým vesmírom. Tento typ žiarenia je jedným zo základných dôkazov, podporujúce teóriu o tzv. Veľkom tresku, pretože práve pri tejto explózii malo vzniknúť. Toto žiarenie bolo objavené v roku 1964.

7. Temná energia

Temná energia

Objav temnej energie je objav starý len pár rokov. Vedci totiž zistili, že vesmír sa rozpína ​​väčšou a väčšou rýchlosťou. Avšak čím viac sa rozpína, tým viac sa spomaľuje jeho vývoj. Galaxie tak v priebehu času narastajú ťažšie, pretože sa priestor medzi nimi neustále naťahuje. Vedci si to nedokázali nijako vysvetliť a tak vznikla tzv. Temná energia, ktorá za to môže. O jej existencii sa už síce nepochybuje, stále však je na túto tému veľa nevysvetlených otázok.

6. Temná hmota

Mr. T

Keď sa vedci rozhodli spočítať, koľko tak vesmír so všetkými kométami, planétami, hviezdami môže vážiť, zistili, že tieto čísla nejakým spôsobom nejdú sčítať a že nedávajú zmysel. Švajčiarsky astrofyzik Fritz Zwicky preto predpokladal, že prevažná časť priestoru je tvorená nejakou hmotou, ktorú nedokážeme zatiaľ nijako spočítať ani odhadnúť. To, čo vo vesmíre vidíme, je len malý zlomok. Iba 1% je hmota, ktorá svieti. Spoločne s atomárnej hmotou tvorí celkom 4% z celkovej hmoty, tých zvyšných 96% je práve pripisovaných tejto temnej hmote. Hviezdy na okrajoch galaxií sa pohybujú príliš rýchlo. Keby existovala iba nám známa atomárnej hmota, tak by museli byť vystrelené. Galaxia preto musí byť hmotnejšia, aby ich dokázali gravitačne udržať. Toto tvrdenie veľmi podporuje koncepciu tejto temnej hmoty.

Aby ste to lepšie pochopili, tak si predstavte nafukovací balónik (vesmír). Na tento balónik by ste nakreslili fixkou bodky (akoby planéty). Potom by sme balónik naplnili vodou. Čo by sa stalo? Bodky by sa zväčšili a rozpínal a hlavne balónik by mal veľkú hmotnosť. A práve tá voda, ktorá tak zväčšuje hmotnosť a ovplyvňuje celý ten náš „vesmír“, to je koncepcia tejto temnej hmoty a energie.

5. Neutrína

Neutríno

Neutrína sú jedným zo základných častíc, ktoré tvoria vesmír. Reakcia tepla a tlaku vnútri slnka a ďalších hviezd spôsobujú práve únik týchto neutrín. Neutrína sú podobné elektrónu, avšak s jedným zásadným rozdielom a to tým, že nenesú elektrický náboj. Nedávno bolo dokázané, že je rýchlosť neutrín väčšia, než je rýchlosť svetla, čo by znamenalo obrovský objav a prielom. Nakoniec však nedávno vyšlo na povrch, že výsledky boli chybné, takže stále platí, že svetlo je najrýchlejší.

4. Kvazar

kvazar

Je vesmírne teleso, uvoľňujúce obrovské množstvo energie. Kvazary patrí medzi najsilnejšie veci vo vesmíre. Majú obrovskú silu, pretože ich základnou časťou je (pravdepodobne) masívna čierna diera. Tá doslova „požiera“ okolité hviezdy a plyn a ďalšie telesá a časti. Potom uvoľňujú šialené množstvo energie. Kvazary boli predtým považované za hviezdu, pretože jasne svieti. Sú v priemere stonásobne svietivejšie, než najjasnejšie galaxie.

3. Neutrónové hviezdy

Neutrónové hviezdy

Keď hviezda zaniká, reakcie vo vnútri a hlavne tlak spôsobia to, že elektróny sú pod týmto masívnym tlakom doslova vtlačený do atómov, kde sa týmto procesom protóny zmenia na neutróny. Výsledná neutrónová hviezda sa teda skladá zo samých neutrónov. Predstavte si, že hviezda, ako je napríklad naše slnko je stlačená do objektu, ktorý má iba 15 km v priemere ?! Výsledná neutrónová hviezda je najhustejšia vec vo vesmíre. Jedna kocka cukru tejto hviezdy by vážila neuveriteľných 100 miliónov ton a ešte by urobila vašu kávu veľmi, veľmi horúcou …

2. Pulsar

Pulsar

V Top 3 sme si predstavili neutrónové hviezdy. Pulsar je jej blízkym príbuzným. Je to v podstate posledné štádium hviezdy. Je to neutrónová hviezda rotujúca veľkou rýchlosťou a vysiela pravidelné pulzy (záblesky) v rôznych druhoch žiarenia. Táto pulzujúce hviezda má hmotnosť asi ako slnko a nejakých 30 km v priemere. Má teda extrémnu hustotu. Pulsar má magnetické pole, ktoré je biliónkrát väčšie, než na Zemi. Tým, ako však neustále pulzuje a rotuje, pomaly svoju energiu stráca, ochladne a zmení sa neskôr v čiernu guľu o obrovskej hustote, ktorá pomaly zastaví svoje otáčanie.

1. Čierne diery

Head and Shoulders

Nič iné na prvé miesto dať nešlo. Čierne diery sú natoľko hmotné a mocné, že ich gravitačné pole je tak obrovsky silné, že nič nemôže z tohto priestoru uniknúť, dokonca ani svetlo! Tie najväčšie sa väčšinou vyskytujú v centrách galaxií. Tieto čierne diery dokážu pohltiť úplne, ale úplne všetko. Sú tak silné, že dokonca môžu pohltiť aj iné čierne diery, čo je vlastne možno jediný spôsob, ako čierna diera zanikne. Je tu ešte veľa otázok, na ktoré zatiaľ nie sú známe odpovede. Existuje dokonca aj myšlienka, že sú bránou do iného vesmíru. Čo myslíte vy? Čo je skutočná podstata tohto javu?

zdroj: www.toptenz.net

loading...
Odporúčané články
  • Strkac

    dik…

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter