TOP 17 vzácnych zvieracích krížencov


Asi nikdy v živote by ste neverili, že niekedy uvidíte potomka takých majestátnych zvierat ako je napríklad lev a tiger. A to je ešte len začiatok … v našej top 17 uvidíte mnoho zaujímavých „hybridov“ rôznych zvierat.

1. Liger

zvieraci-krizenci1

Liger je kríženec medzi samcom leva a samicou tigra, ktorý dosahuje značných rozmerov – jeho telo môže byť dlhé cez tri metre s hmotnosťou vyše 400 kg. Ide tak o najväčšiu známu mačkovitú šelmu sveta. V prírode ju však nenájdete.

2. Tigon

zvieraci-krizenci2

Tigon je opakom ligra, je to teda kríženec tigrieho samca a levice. Tigon nedosahuje takých rozmerov ako Liger, málokedy je väčší ako levica a často váži okolo 180 kilogramov. Zaujímavosťou je, že sa môžu u neho prejaviť znaky oboch rodičov, môže mať škvrny po matke (levíčatá sa rodia škvrnité) a pruhy po otcovi.

3. Zebroid

zvieraci-krizenci3

Zebroid je krížencom zebry a koňa alebo osla. Väčšinou sú to samce s pruhmi a rehotom ako zebra, ale v ostatných prípadoch sú skôr podobní koňom alebo oslom, či už vzhľadom alebo správaním. Zebroid je unikátny kríženec, ale vo svojich textoch o ňom písal už aj Darwin.

4. Kojovlk

zvieraci-krizenci4

Kojovlk (anglicky coywolf, zatiaľ stále neexistuje slovenský ekvivalent) je hybrid, ktorý je rozšírený v Severnej Amerike a má tu už storočnú históriu. V tejto oblasti sa kvôli výrubu lesov a obsadzovaniu územia kolonistami z Európy začali zhoršovať podmienky pre miestne šelmy, a tak sa medzi sebou začali krížiť. Kojovlk býva väčší ako kojot a jeho vytie vyzerá na začiatku ako vlčie ale tóny končia ako kojotie.

5. Medveď pizzly

zvieraci-krizenci5

Medveď pizzly je vzácny kríženec grizzlyho a polárneho medveďa, ktorého má na svedomí pravdepodobne globálne otepľovanie. Pizzly máva hustú srsť ľadového medveďa s hnedými škvrnami a hrbom. Má však aj dlhé pazúry, typické pre grizzlyho.

6. Mačka savanová

zvieraci-krizenci6

Mačka savanová vznikla krížením Leoparda stepného, ​​mačkovitej šelmy z Afriky, a domácej mačky. Dosahujú úctyhodných rozmerov s hmotnosťou medzi 6 až 11 kilogramami a svojím správaním pripomínajú skôr psov. Oproti mačkám im však vôbec nevadí voda, ba naopak.

7. Wholphin

zvieraci-krizenci7

Wholphin je veľmi vzácnym krížencom delfína skákavého a kosatky čiernej. Jeho meno vzniklo spojením anglických slov whale (veľryba) a dolphin (delfín). Kosatka však veľrybou nie je, a tak už je aj názov zavádzajúci. Wholphini boli videní aj vo voľnej prírode, jeden exemplár žije vo vodnom parku na Havaji.

8. Beefalo

zvieraci-krizenci8

Beefalo je kríženec bizóna a hovädzieho dobytka. Meno opäť vzniklo spojením slov beef (hovädzie) a buffalo (bizón). Prvé krížence sa objavili už v roku 1749, zámerne sa však začali krížiť až v priebehu 19. storočia. Beefala je vraj jednoduchšie podojiť a vyznačuje sa tmavšou a hustejšou srsťou.

9. Mulica

zvieraci-krizenci9

Mulica je asi najznámejším krížencom z tohto zoznamu. Vznikol skrížením samca koňa a samice osla. Mulice bývajú veľmi silne a odolné, ale kvôli rozdielu v počte chromozómov bývajú neplodné.

10. Narluga

zvieraci-krizenci10

Narluga je potomkom jediných dvoch živočíchov z čeľade narvalovitých – narvala a beluhy. Narlugoia sú veľmi vzácni, avšak viac sa začali objavovať na severe Atlantického oceánu, čo podľa vedcov môže byť znamením klimatických zmien.

11. Cama

zvieraci-krizenci11

Cama, kríženec ťavy a lamy, sa prvýkrát objavila v Dubaji, kde bolo toto zviera skrížené pomocou umelého oplodnenia. Cieľom bolo vytvoriť živočícha s lepšou vlnou než má lama as veľkosťou a silou dromedára (ťava jednohrbá).

12. DZO

zvieraci-krizenci12

DZO je kríženec dobytka a jaka divokého. Nájdete ich predovšetkým v Tibete a Mongolsku, kde sú cenení pre svoje množstvo mäsa a mlieka. Sú tiež väčšie a silnejšie ako klasické druhy oboch ich rodičov, a tak sú využívaní aj ako ťažné zvieratá.

13. Leopony

zvieraci-krizenci13

Leopony sú výsledkom kríženia medzi samcom leoparda a levicou. Tento druh, ktorý môžete vidieť len v zajatí, je zaujímavý predovšetkým kombináciou tela leoparda s hrivou leva.

14. Geep

zvieraci-krizenci14

Ovce a kozy sú si možno podobné, ale patrí do iných rodov. To však neznamená, že nemôžu vzniknúť kríženci. Tie sa potom prezývajú geep a sú veľmi vzácne, pretože sa ich veľa narodí už mŕtvych.

15. Jaglion

zvieraci-krizenci15

Jaglion je potomkom samca jaguára a levice. Dva exempláre na fotke sú Jahzara a Tsunami, ktorí sa narodili v prírodnej rezervácii v kanadskom Ontáriu. Ich rodičia, čierny jaguár Diablo a levica Lola, boli spolu od malých mláďat vychovávaní a k počatiu došlo neplánovane.

16. Mulard

zvieraci-krizenci16

Mulard je hybridom americkej pekingskej kačice a pižmovky veľkej. Pôvodne boli človekom krížené vo Francúzsku pre ich veľkosť a tým pádom väčšiu mäsitosť. Dorastajú až do hmotnosti 5,5 kilogramov.

17. Zubroň

zvieraci-krizenci17

Zubroň je krížencom zubra a hovädzieho dobytka, ktorý má korene v Poľsku. Práve tu, na farme Leopolda Walického v roku 1847, sa narodil prvý exemplár. Zubroni sú väčší a silnejší ako ich predkovia, samce dosahujú až 1200 kilogramov živej váhy.

zdroj: imgur.com

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter