TOP 8 faktov o sexuálnom živote zvierat


V porovnaní s živočíšnou ríšou je náš sexuálny život pomerne nudný. V podstate to nie je až také zle, pretože niektoré rituály, ktoré zvieratá praktizujú by ste možno nechceli odskúšať na vlastnej koži.


8. Chrobáky s jedným semenníkom

Chrobáky s jedným semenníkom

Tri hlavné skupiny chrobákov majú v živočíšnej ríši jedinečnú spoločnú črtu: rodia sa iba s jedným semenníkom. Väčšina zvierat má vlastnosť známu ako bilaterálna symetria, čo znamená, že ich telo je symetrické a kebyže rozdelíme ich telo na dve časti, tak budú tvoriť zrkadlový odraz. Chrobáky, o ktorých je reč majú túto vlastnosť, až na jednu výnimku a to že majú na jednej strane o semenník na viac.

7. Myš s “gigantickým” penisom

Myš s “gigantickým” penisom

Poľná myš zo západnej Ameriky je pomerne nenápadný hlodavec. Je 2 cm vysoký a dĺžka jeho teľa je v priemere 7 cm, čo je v podstate pre myši typická stavba teľa. Má však jednu vec, ktorou sa oproti ostatným hlodavcom môže pochváliť: má najväčší penis zo všetkých hlodavcov vzhľadom na telesnú hmotnosť. Penis tohto hlodavca je 7 až 8 milimetrov dlhý, čo tvorí 10% jeho celkovej dĺžky. Vedci sa domnievajú, že sa veľkosť penisu hlodavca vyvinula, vďaka problémom s párením v danej oblasti.

6. Umelo odchované moriaky a problém s rozmnožovaním

odchované moriaky

Tento fakt nášho nie je dôsledkom prírodného procesu, ale výsledkom šľachtenia ľudí a preto môžeme povedať, že sa jedná o najsmutnejší fakt zoznamu. Moriak je veľmi populárny pokrm Američanov, ktorý prešiel veľkými zmenami (hlavne chutných prsíčok) od časov, keď na ňom prvý krát prisťahovalci hodovali s domorodými obyvateľmi. Šľachteným ľudia dosiahli zväčšenie morčacích pŕs do takej veľkosti, že je pre nich v podstate fyziologicky nemožné páriť sa prirodzenou cestou. Ich prsia sú také veľké, že je pre samca nemožne normálne oplodniť samicu. Preto sa v súčasnosti takmer 100% všetkých moriakov umelo oplodňuje. Tento proces však chovateľov núti používať viac antibiotík, pretože nedostatok samcov vedie k nízkej genetickej diverzite. Sami sa zamyslime nad tým či nám táto chémia stojí za to…

5. Nekonečná spermiá

Nekonečná spermiá

Octomilky alebo ľudovo nazývané banánové mušky sú nielen veľmi otravné, ale dokonca sú sexuálne zaujímavejšie ako vy. Majú najdlhšie spermie živočíšnej ríše. Samčekovia rodu Drosophila bufurca má spermie dlhé 5,8 centimetrov čo je 20 násobok veľkosti tela mušky. Spermatické bunky octomilky sú pomerne malé, „iba“ 1,8 milimetra, ale aj tak sú oproti ľudským približne 300 násobne väčšie.

4. Slimáky, ktoré si navzájom zjedia penis

Banánový slimák

Banánový slimák, v latinčine Dolichophallus, čo v preklade znamená obrovský penis, sa živí rastlinami, korienkami, ale aj ostatnými banánovými slimákmi. Penis veľkosti celého tela, ktoré dorastá do dĺžky 15-25 centimetrov má svoje výhody, ale najmä riziká. Slimáky sú totiž obojpohlavné, a tak sa môžu páriť na niekoľko rôznych spôsobov. Jedinou zásadou, ktorú treba v ich prípade dodržiavať je, vybrať si primerane veľkého partnera. Rozmnožujú sa totiž tak, že penis jedného z nich celkom pohltí toho druhého. Ak sa slimáčik preráta, môže sa stať, že ostane zaseknutý. V prípade, že sa tak stane je jediným možným východiskom zjesť partnerov (alebo svoj) penis. Niekedy sa stáva aj to, že si slimáky pojedia penisy navzájom. Tento akt je v slimačej ríše celkom bežný aj napriek tomu, že úd už zmrzačenému slimákovi neodrastie. Takto sa stáva z hermafrodita samička.

3. Keď nie znamená nie

Keď nie znamená nie

V zvieracej ríši platia iné páriace pravidlá, ako u nás. Kačice napríklad dali odmietnutiu celkom nový význam, keď svoje páriace orgány vyvinuli opačným smerom, ako sa orientujú penisy samcov. Anatómiu pohlavných orgánov kačiek skúmala Brennanová už v roku 2007. Zaujal ju v prvom momente penis samcov, ktorý má až 20 centimetrovú dĺžku, pričom je veľmi flexibilný a do stavu plnej erekcie sa dokáže dostať za rekordnú sekundu. O niečo zaujímavejšie sú však pohlavné orgány samice. Tie sa vyznačujú zložitými špirálovitými tvarmi, ktoré na prvý pohľad samcovi pri pokuse o párenie nepomáhajú, skôr naopak. Keď nie, znamená nie znamená nie poznajú teda aj v ríši zvierat. Keď kačka povie káčerovi nie, môže sa aj na hlavu postaviť a nedosiahne nič.

2. Veľká potencia = malý mozog

Netopier

Ženy to už dávnejšie tušili, teraz je to však vedecky dokázané. Veľká potencia = malý mozog aspoň pri netopieroch. Samčekovia netopiera môžu mať buď veľký mozog, alebo veľké semenníky, informovali americkí vedci v britskom vedeckom magazíne Proceedings. Vedecký tím biológa Scotta Pitnicka zo syrakúzskej univerzity porovnával sexuálne správanie s veľkosťou semenníkov a mozgu pri 334 druhoch netopierov. Zistil, že tí samčekovia, ktorí často menia sexuálnych partnerov, majú relatívne veľké semenníky, zato však menší mozog. Veľký mozog si totiž vyžaduje mnoho energie, rovnako ako tvorba veľkého množstva spermií, vysvetľuje Pitnick. Preto si zvieratá nemôžu dovoliť oboje. Netopier druhu Myotis albescens, rozšírený aj v Európe, napr. vydáva pre svoje semenníky vyše dvojnásobok energie ako pre mozog. Podľa vedcov sa však veľkosť semenníkov riadi správaním samičiek: čím viac uprednostňujú častú zmenu partnerov, tým majú samčekovia rovnakého druhu viac medzi nohami a menej medzi ušami. Naopak, pri netopieroch s monogamnými samičkami je ich mozog relatívne veľký.

1. Kto má z nich najväčšie “gule”?

Biggest balls

Kobylka škvrnitá alebo Leptophyes punctatissima) má v porovnaní z telom najväčšie semenníky. V roku 2010 americký vedec zistil, že semenníky kobylky tvoria až 14% jej hmotnosti. Pre porovnanie si predstavme, že keby mal priemerne vážiaci človek semenníky ako spomínaná kobylka, tak by vážili približne 11,5 kg.

Je podľa váš rebríček TOP 10 šialených výziev s jedlom správny? Reágujte v komentároch.

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter