TOP 9 vecí, ktoré ste nevedeli o internete


Niekedy síce máme pocit, že ako každodenný užívatelia vieme o internete veľa, ale evidentne zďaleka nie všetko.

1. Čína má tábory pre ľudí, ktorí sa liečia zo závislosti na internete

Od roku 2004, kedy Čína otvorila v Pekingu prvú vojenský boot camp pre závislých na internete, sa do neho prihlásilo viac ako 3000 dospievajúcich. Postupne vznikali stovky ďalších centier po celej Ázii. Definícia závisláka je jasná – 6 hodín denne pri internete po dobu 3 mesiacov v rade. Ozývajú sa samozrejme protesty, že túto definíciu môžu spĺňať aj ľudia, ktorí na internete nie sú závislí.

2. Hackeri denne napadnú 30 tisíc webových stránok

Tento údaj vyplýva z výskumu Sophos Labs. Ľudia majú všeobecnú predstavu, že najväčšie množstvo vírusov vychádza z pornostránok a rôznych hracích webov, faktom ale je, že zle ochránené malé weby tiež distribuujú závadné kódy a pomáhajú internetovej kriminalite. Ako neprispievať takej štatistike, je vlastniť kvalitný hosting.

3. Cestou na Mount Everest je internetové pripojenie

Nepálska spoločnosť Ncell zaviedla sieť 3G do záchytných staníc po ceste na Mount Everest. Do roku 2010 bolo možné z hory komunikovať iba satelitnými telefónmi. Ncell, ktorý vlastní švédska TeliaSonera, tvrdí, že najvyšší bod, kde je možné chytiť 3G, je v piatich tisíckach metroch.

4. Väčšinu internetového trafficu negenerujú ľudia

Generujú ho botti, napríklad Google alebo malware. Ľudia podľa štúdie spoločnosti Incapsula, ktorá sa zaoberá zabezpečením webov, generujú len asi 38 percent trafficu na internete. Dve tretiny sú generované internetovými botmi, tzn. softvérovými aplikáciami, ktorí vytvárajú interakciu za užívateľa.

5. Čiernej Hore sa po oddelení od Juhoslávie vtipne zmenila koncovka

Z pôvodnej juhoslovanskej koncovky .yu sa v novo samostatnej Čiernej Hore zmenila na .me.

6. Američania nevedia, čo je HTML

Jeden z desiatich Američanov je presvedčený, že skratka HTML (jazyk pre kódovanie webových stránok) je skratkou pre pohlavne prenosnú chorobu. 27 percent Američanov je presvedčených, že gigabyte je názov hmyzu vyskytujúceho sa v Južnej Amerike. 23 percent si myslí, že MP3 je meno robota zo Star Wars.

7. Prvá webkamera sledovala kávovar

Na Univerzite v Cambridge bola prvá webkamera inštalovaná v počítačovom laboratóriu, aby sledovala kanvicu na kávu. Bola vytvorená preto, aby ušetrila ľuďom z iných poschodí cestu pre kávu, keď ešte nebola hotová.

8. Každý deň je registrovaných 100 tisíc domén

Podľa štatistík je každý deň na internete zaregistrovaných približne 100 tisíc domén s koncovkou .com.

9. 9 miliónov dospelých v Británii nikdy nepoužilo internet

Štatistický úrad vo Veľkej Británii zistil, že 9 miliónov Britov nikdy nepoužilo internet. Číslo samozrejme klesá, takže dnes to bude o niečo menej.

loading...
Najnovšie články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter