TOP 8 Vynálezov inšpirovaných videohrami


Tiež ste jeden z ľudí, ktorý tvrdia, že počítačové hry sú k ničomu? Bez tvorcov hier by sa dnešní vojaci len ťažko dočkali granátov s videokamerami, zázračných medikitov alebo automatického zameriavania. Tak sa poďte s nami presvedčiť, že domáca zábava je predsa len k niečomu dobrá.

8. Inteligentné granáty

grenade

Tzv. kempovanie je otravné nie len v hre aj v reáli napr. pri paintballe. Nepriateľ vyčkáva v dobre krytom kúte bojiska a dúfa, že budete dosť blbý na to, aby ste mu išli naproti. Jedného inžiniera kempovanie v Gears of War dožralo natoľko, že vymyslel šikovný granát, ktorý má vlastný GPS senzor a gyroskop, teda technológiu najlacnejších smartphonov. Stačí ho naprogramovať, aby vybuchol vo výške jedného metra, len pár centimetrov za tou stenou, kde kempuje nepriateľ. Tento granát to zvládne s šokujúcou presnosťou. Keď vám podobná vec pristane na hlave, poďakujte Microsoftu.

7. Diaľkovo ovládané potkany

ratty

Prečo by ste za nepriateľom chodili osobne, keď tam môžete poslať niekoho iného? Takto neuvažujú len generáli, ale aj bežní pešiaci. A pretože aj vedci radi hrajú videohry, napadlo ich, že by mohli vojaci v zákopoch takto do akcie poslať nejakú tú náhradu. V tomto prípade sa však nejedná o virtuálneho avatara, ale o živého potkana s granátom na chrbte. Stačí mu prirobiť na hlavičku vysielač, naučiť ho spôsobne reagovať na elektrickú stimuláciu mozgu a voilá, máte tú rozvážku granátov, ktorá si poradí s akýmkoľvek terénom a reaguje na povely ovládača od Playstationu. Prečo padla táto voľba na potkanov? Zohnať a naprogramovať potkana vraj stojí cca 40 dolárov. Porovnateľné mobilné vozidlo by vyšlo minimálne o dvadsaťnásobok  viac a rovnako by hrozilo, že v teréne uviazne.

6. Počítadlo nábojov

counter

Asi príliš sme si zvykli, že nás hry o všetkom informujú. V reáli by nám pravdepodobne došli náboje v tú najmenej vhodnú chvíľu, takže by sme vybehli spoza rohu a miesto olova by sme rozdávali len bezradné cvakanie naprázdno. Profesionálny vojak samozrejme zvláda násobilku a tí najlepší odhadnú aj množstvo nábojov podľa váhy a vie, že sa blíži čas vymeniť zásobník. Ale v zápale boja to takto nefunguje. Tam by sa nejaké to počítadlo určite hodilo. Našťastie už existujú LCD displeje a jednoduché čipy s gyroskopom, čo odčítavajú pohyby záveru.

5. Energia navyše

plazmid

Pamätáte plazmidy z Bioshocku? Tak na ne zase zabudnite. Telekinéza sa ešte nekoná, ale povzbudzujúce drogy ako Ritalin alebo Adderall sú v obehu už dlho. Najnovším hitom je modafinil, ktorý vás udrží na nohách dva dni v kuse, bez toho aby ste pocítili akúkoľvek známku únavy. Čo sa v tú chvíľu deje vo vašom tele? To radšej nechcite vedieť. Dôležité je prežiť.

4. Medikit

medikit

Lekárničky určite poznáte už z Wolfensteina, ale tie vojenské sa dlho podobali tým, čo máte v aute. V posledných rokoch sa však možnosti postreleného vojaka značne zlepšujú. Vo vývoji je špeciálny gél, ktorý si nastriekate na ranu. Krvácanie ustane počas niekoľkých desiatok sekúnd. DARPA dokonca vyvinula špeciálnu penu, ktorá výrazne spomaľuje aj vnútorné krvácanie. S jej aplikáciou to však pri niektorých zraneniach tak jednoduché nie je.

3. Automatické zameriavanie

autoaim

Predovšetkým konzolové strieľačky vás ku strieľaniu vlastne ani nepustia. Nečudujem sa im, zameriavanie joypadom je otrava. Ak ste si niekedy chceli zaobstarať naozajstnú zbraň, ale netrafíte sa ani do dverí od stodoly, možno vám pomôže puška XS1. Má zameriavač, v ktorom si označíte bod (stodolu, srnku alebo človeka) a šikovný zameriavacie softvér bežiaci na Linuxe, je schopný cieľ automaticky nasledovať. Vy len stláčate spúšť a v prípade nezdaru sa vždy môžete vyhovoriť na softvér.

2. HUD

hud

Ukazovateľ zdravia, munície, polohy a ďalších úžasných hodnôt, ktoré vás na modernom bojisku rozptyľujú. Vo videohre sa bez neho nezaobídete, resp. ste pri jeho vypnutí značne nervózny. Vojaci ho však tiež nemajú, ak opomenieme pilotov stíhacích lietadiel alebo niektorých experimentálnych bojovníkmi s humornými prilbami. Juhokórejčania (to sú tí dobrí) však vyvinuli špeciálnu kontaktnú šošovku, na ktorej plochu sú schopní bezdrôtovo premietať informácie. Už čoskoro by ste tak mohli mať čísel plnú hlavu. Rozlíšenie je zatiaľ mizivé, takže je to naozaj len na infografika.

1. Kamery na granátoch

bulletcam

Vychytávka rady videohier (Sniper Elite, Max Payne) je v reáli prakticky nerealizovateľná. Ale keď už nedáte kameru na štandardné guľky, prečo ju nezabudovať aspoň do granátu? DARPA sa tým zaoberala, ale spotreba videokamier umiestnených priamo na granáte je trochu … značná. Oveľa lepšie je kameru umiestniť na projektil tak, že sa počas letu odpúta a na vlastnom padáčik sa znáša na bojisko. Počas klesania je schopný bezdrôtovo prenášať informácie z bojiska. Minimálne vám potvrdí, že nestrieľate do vlastných. Po priamom zásahu granátom totiž budete len horko ťažko skúmať, čo ste vlastne trafili.

 

loading...
Najnovšie články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter