TOP 8 Vesmírnych cintorínov


Kedysi boli hrdinami ale ich čas už vypršal. Dnes sú súčasťou veľkého kozmického smetia, ktoré sa nám pomaly vo vesmíre kopí. Ešteže je ten vesmír taký veľký.

8. Eros (487 kg)

eros

Jeden z najväčších a najbližších asteroidov sme stihli dvakrát obletieť sondou NEAR Shoemaker a zrejme aby neprišiel tento hardvér nazmar, pristál v poslednom ťažení na povrchu. Raz si možno túto pol tonovú sondu niekto vyzdvihne.

7. Itokawa (590 g)

Itokawa

Itokawa neleží v Japonsku. Jedná sa o maličký asteroid, ktorý Japonci objavili a vlastnými silami k nemu vyslali sondu Hayabusa.  Na druhý pokus tu nabrala vzorky a zasa odletela na Zem. Za sebou zanechala len značku, niečo ako „Bol som tu. Fantomas „. Len miesto Fantomasa je na značke podpísaných 880 vedcov.

6. Jupiter (2564 kg)

jupiter

Tento údaj je trochu zavádzajúci, pretože Jupiter si väčšinu sond dáva na obed.Atmosférický modul z roku 1995 vydržal vysielať asi 58 minút, než ho obrovský tlak (22x vyšší ako na Zemi) rozdrvil a následne zvyšky upiekol pri vonkajšej teplote 153 stupňov Celzia. Orbitálna sonda Galileo, ktorá sa okolo Jupitera niekoľko rokov premávala, sa dočkala ešte rýchlejšieho konca. Aby sa zabránilo jej prípadnej zrážke s mesiacom Europa (ktorý je považovaný za možný zdroj inteligentného života), bola sonda navedená priamo k Jupiteru – v rýchlosti 50 km/s. Ďalší bordel z NASA dorazí k Jupiteru v roku 2016 a svoju sondu (JUICE) chystá aj Európska vesmírna agentúra.

5. Mars (9303 kg)

mars

Tri ruské a deväť amerických misií = tony šrotu. Momentálne na povrchu fungujú len dva projekty – americký Opportunity rover (potomok staršieho Spirit Rovera) a taky americký Curiosity. Na spoločné vychádzky ale nevyrážajú, Curiosity má evidentne dosť práce sám so sebou a marsovským terénom. Bez toho aby to vedel, je v našom prehľade už započítaný, ako smetie.

4. Mesiac (180 ton)

mesic

Sondy, lunochody, vozítka, celé bloky vyhoreného paliva, vlajky, dokonca aj nejaké tie exkrementy. Dohromady to dáva 180 ton, zatiaľ čo si ľudstvo odviezlo len štyri kubíkov kameňov. V deväťdesiatych rokoch sa k obvyklým smetiarom z čias studenej vojny pridalo Japonsko, neskôr EÚ, India a naposledy Čína, ktorá si hladí ego nefritovým králikom.

3. Titán (350 kg)

titán

Zárez na jednom zo Saturnových mesiacov patrí Huygensovho sonde, ktorá tu odpočíva od roku 2005. Stále je aktívna. A keď ju prestane vesmírna turistika baviť, pošlú ju vedci na samovražednú misiu k Saturnu, aby počas rozkladu pozemskými baktériami nenakazila mesačný povrch.

2. Venuša (22 ton)

venus

Počas deviatich rokov (1966-1975) pohodili Sovieti na povrchu Venuše hneď deväť šrotokapsulí. Tomu sa hovorí odhodlanie! Američania sa tam vydali len v roku 1978 a rýchlo o Venušu stratili záujem. Rusi to nechceli podceniť a podnikli ešte niekoľko ďalších misií. Posledná prebehla v roku 1985, a z Venuše sa tak stal solídny zberný dvor.

1. Tempel 1 (370 kg)

tempel1

Francúzsky astronóm Wilhelm Tempel objavil túto kométu už v roku 1867, ale až v roku 2005 Superpátračov v NASA napadlo, že na ňu vystrelia. Bezmála štyristo kilový projektil vyrobil na nebohej kométe značný kráter, ktorý si NASA o šesť rokov neskôr letela vyfotografovať.

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter