TOP 7 Najlepších európskych festivalov 2015


V USA už v apríli prebehne Coachella. Opäť vypredaná. Podobne je na tom Glastonbury a to je ako jediný headliner potvrdený Lionel Richie. V Európe je počas leta plno zaujímavých festivalov, ktoré sú na atraktívnych plážach alebo v centrách miest, kde sa dá skvelo zabaviť. Vybrali sme pre Vás sedmičku najatraktívnejších a podľa nás najlepších. Poradie je však čisto orientačné a nechávame ho na Vás, ak náhodou jeden z týchto festivalov navštívite.

7. PRIMAVERA

kto: The Strokes , The Replacements, The Black Keys , Antony And The Johnsons, Interpol
kedy: 28. – 30. mája 2015 kde: Barcelona, ​​Španielsko

Za posledné roky sa Primavera vypracovala medzi top svetové festivaly a expandovala na ďalšie akcie za hranicami katalánskej Barcelony. Pätnásty ročník poňali organizátori viac ako veľkolepo, a tak bude rozhodovanie, ktorú z kapiel na úkor tej „lepšej“ oželieť, veľmi ťažké. Keď do troch dní napcháte hviezdy prvej ligy s The Strokes a The Black Keys v čele, hviezdy alternatívnej scény (Sun Kil Moon, Ariel Pink ), vychádzajúce hviezdy (ought, Viet Cong, Ibeyi) a pridáte k nim obnovený American Football, Ride alebo Sleater-Kinney, skrátka nemôžete vidieť všetko. Z mesta toho potom tiež moc neuvidíte, ale za atmosféru na pobreží Stredozemného mora cesta na juh stojí.

6. ROCK AM RING / ROCK IM PARK

kto: Foo Fighters , Slipknot , The Prodigy , Die Toten Hosen, Motörhead
kedy: 5. – 7. júna 2015
kde: letisko Mendig / Vulkaneifel a Zeppelinfeld Nürnberg, Nemecko

Oproti britskému Download festivale nie je tak tvrdý. Na rozdiel od rakúskeho Novarocku nevyťahuje bizarnosti typu Davida Hasselhoffa. Megalomanská akcie chytro vytvorená pre dve miesta v rovnaký čas láka každoročne dohromady cez sto päťdesiat tisíc fanúšikov za (najmä) rockovú muzikou. Medzi poprednou svetovou zberbou nechýbajú ani domáci zástupcovia, tento rok reprezentovaní napríklad Marsimotem, Kraftklubem či nesmrteľnými Die Toten Hosen. Starší z dvojice festivalov sa bude musieť k svojmu tridsiatemu výročiu usporiadať so zmenou miesta. Zdomácnený Nürburgring bude nahradený tridsať kilometrov vzdialeným letiskom v Mendiga. Ako už ale ukázali organizátori na tlačovej konferencii, žiadny problém by im zmena robiť nemala. Snáď si aj návštevníci zvyknú.

5. ROCK Werchter

kto: Foo Fighters , Muse , The Chemical Brothers , Sam Smith , Kasabian
kedy: 25. – 28. júna 2015 kde: Werchter, Belgicko

Belgicko je posledných niekoľko rokov svetoznáme v oblasti hudby najmä vďaka Tomorrowland, ktorý stvoril novú generáciu tanečných eventov. V popredí sa drží aj žánrovo rozmanitejší Pukkelpop, tie najväčšie kapely však cestujú kúsok od Leuven miesta nie príliš vzdialeného od bruselského letiska. Tam vlani vystupovali napríklad Kings Of Leon, Pearl Jam či Metallica . Ani pre tento rok neuberajú organizátori na tempe a čakajú na Vás Foo Fighters , Muse alebo Pharrell Williams a potešía aj menej známi – Hozier, Death Cab For Cutie, Royal Blood .

4. MELT!

kto: Alt- J, Kylie Minogue , Giorgo Moroder, Erland Oye & The Rainbows, London Grammar
kedy: 17. – 19. júla 2015 kde: Ferropolis, Nemecko

Počas posledných rokov sa populárny Melt! vyprofiloval viac ako festival elektronickej hudby a medzi najatraktívnejšie časy festivalu patria, až tie po polnoci. Zaujímavým lákadlom sa zdá byť tento rok Kylie Minogue , ktorej predstavenie dáva o to väčší zmysel, keď v programe nájdeme Giorgio Moroder, s ktorým nahrala austrálska diva nedávno skladbu. Medzi doteraz oznámených interpretov ďalej patrí Clark alebo London Grammar , chýbať nemôžu ani domáci producenti ako Clapton a tradičné Modeselektor, ktorý predstavuje vo Ferropolis viacero projektov.

 

3. OFF

kto: Run The Jewels, Sunn O))), Girl Band, The Julie Ruin, Kristen

kedy: 7. – 9. augusta 2015 kde: Katovice, Poľsko

Katovický festival má tú najlepšiu povesť medzi alternatívnymi akciami. Poliaci v tom majú jasno a hudbe u nás viacmenej klubovej dávajú priestor, vďaka čomu hrajú na festivale mená kultového vydavateľstva Sub Pop.

 

2. INmusic

kto: Placebo , Death Cab For Cutie, Eagles Of Death Metal, Black Rebel Motorcycle Club, Future Islands

kedy:22. – 24. júna 2015 kde: Záhreb, Chorvátsko

V porovnaní s ostatnými predstavovanými festivalmi pôsobí line-up chorvátskeho INmusic chudobne, jeho kapacita je tiež niekoľkonásobne menšia. Ak vás mrzí, že k nám na Slovensko nezavítajú  Jamiroquai a Arcade Fire (na INmusic festivale v roku 2011) alebo The Black Keys (hrali tam vlani), vyrazte do Záhrebu. Vstupenka stojí bez kempovania momentálne iba 40 euro a výlet za hudbou si môžete predĺžiť cestu k moru. Žánrový rozptyl akcie je pomerne široký, ale hlavné zameranie na gitarovky sprevádza návštevníkov od začiatku. Nie nadarmo býva INmusic zaraďovaný na vyššie pozície výročných rebríčkov a získava ocenenie svetových médií.

1. Sziget

kto: Robbie Williams , Alt-J , Florence + Machine, Awolnation , José González, Blasterjaxx

kedy: 10. – 17. augusta 2015 kde: Budapešť, Maďarsko

Glastonbury východu. Bude opakovane prekonané 400 tisíc návštevníkov? Nespornou výhodou maďarského kolosu je jeho týždenná doba trvania, vďaka ktorej sa program rozdelí a vy máte šancu vidieť viac než na klasickom trojdňovom festivale. Na druhú stranu baviť sa týždeň v kuse dá zabrať ako vášmu telu, tak peňaženke. Zo súčasného line-upu sa dá vyčítať len pár mien, ktorým bezpochyby dominuje Florence + Machine, Robbie Williams a Alt-J , keďže je však oznámených iba 6 percent celkového programu, berte interpretov, ako malé lákadlo lebo to zaujímavejšie stopercentne ešte len príde.

 

 

 

loading...
Najnovšie články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter