TOP 6 počítačových vecí, ktoré vaše deti určite nepoznajú


Vlastnenie počítača bolo kedysi privilégiom, ktoré ste si museli vydrieť. V dnešnej dobe ho zvládne obsluhovať aj malé dieťa, ale kedysi ste na to potrebovali vysokoškolský titul. Týchto 6 veci vaše deti zaručene nepoznajú …

6. Disketa

globalnerdy_com

globalnerdy.com

Keď budete deťom hovoriť, že kedysi neexistovalo cloudové úložisko a plná synchronizácia medzi elektronickými zariadeniami na akúkoľvek vzdialenosť, budú si myslieť, že ste žili v praveku. Diskety boli štandardným dátovým médiom s magnetickou platňou už od polovičky sedemdesiatych rokov a v našich počítačoch vydržali až do konca tisícročia. Z trhu ich vytlačili flashdisky a kompaktné disky, ktoré ich porazili rýchlosťou i kapacitou. Chrumkanie mechaník už dnes patrí do historických archívov.

 

5. Zvuk modemu

Vytáčané pripojenie bolo vo svojej dobe prakticky jedinou možnosťou, ako svoj počítač poslať do sveta. Pripájalo sa cez telefónnu linku, takže ste nesmeli používať telefón. Ak áno, pripojenie spadlo a sťahovanie maximálnou rýchlosťou 5,6 kb/s bolo v háji. Krabička menom modem prevádzala analógový signál na digitálny a pri vytáčaní robila veľa smiešnych zvukov. Skratka modem znamená modulátorov-demodulátor.

 

4. Autoexec.bat a Config.sys

Autoexecocf.berkeley.edu

Tieto súbory sa pri štarte starého počítača spúšťali ako prvé. Zavádzajú ovládače a konfigurujú operačný systém. V  dobách „wooden PC“s te si ich museli napísať sami, zvládli by ste niečo také aj dnes? Len sa pozrite, ako vyzerali:

ECHO OFF
LH / L: 2 C: \ WINDOWS \ COMMAND \ MSCDEX / D: MSCD000 / M: 15 / E / S / L: D / V
LH / L: 0; 2 / SC: \ WINDOWS \ COMMAND \ SMARTDRV 2048 16 / V
C: \ WINDOWS \ COMMAND \ MODE CON RATE = 32 DELAY = 2
C: \ WINDOWS \ COMMAND \ MODE CON CP PREP = ((865) C: \ WINDOWS \ COMMAND \ EGA.CPI)
C: \ WINDOWS \ COMMAND \ MODE CON CP SEL = 865
LH / L: 2 C: \ WINDOWS \ COMMAND \ KEYB DK, 865, C: \ WINDOWS \ COMMAND \ KEYBOARD.SYS
LH / L: 2 C: \ MOUSE \ MOUSE
LH / L : 2 C: \ WINDOWS \ COMMAND \ DOSKEY / INSERT
PROMPT $ p $ g
PATH C: \ WINDOWS; C: \ WINDOWS \ COMMAND; C: \ CTSND
SET DIRCMD = / P / A
SET TEMP = C: \ WINDOWS \ TEMP
SET TMP = C: \ WINDOWS \ TEMP
SET SOUND = C: \ CTSND
SET BLASTER = A220 I5 D1 H5 P330 T6
SET MIDI = SYNTH: 1 MAP: G
C: \ CTSND \ Diagnose / S
C: \ CTSND \ SB16SET / P

 

3. Stavba

computer

newtomedicalscience.com

Stolný počítač je ako lego, má veľa vymeniteľných častí – procesor, pevný disk, pamäte, grafické a zvukové karty, chladiče, vetráky – ktoré je nutné dať dohromady, aby fungoval. Väčšina ľudí si kúpi už postavený stroj, tí zručnejší sa hrajú so skrutkami, káblami a teplovodivým gélom – postaviť si počítač sám je tiež oveľa výhodnejšie z finančnej stránky.

 

2. Pretaktovanie

overclock

techimo.com

Iste viete, že počítačový procesor beží na určitej frekvencii – čím vyššia, tým je všeobecne vzaté rýchlejší. Tá je určená základná frekvenciou a jej násobičom, ktorý ju dostane na požadovanú hodnotu. Procesor je z fabriky nastavený tak, aby bežal stabilne, ale ak má odomknutý násobič, môžete z neho vytiahnuť oveľa vyššiu frekvenciu a rýchlosť za cenu vyššieho zahrievania a spotreby energie. Dnes už sú počítače tak výkonné, že len málo ľudí cíti potrebu taktovať.

 

6. ASCII Art

city-scape-ascii-art-jrei

collectorsquest.com

V čase prvých domácich tlačiarní bolo tlačenie obrázkov takmer nemožné. Ľudia preto tvorili fantastické obrazy za pomoci textových znakov. Kto pred dvadsiatimi rokmi nemal vytlačenú formulu alebo nahú babu, zloženú z písmeniek, nevie, o čom vtedy počítače boli. ASCII mimochodom znamená American Standard Code for Information Interchange – tabuľku, ktorá definuje znaky anglickej abecedy.

loading...
Najnovšie články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter