TOP 4 najkontroverznejšie epizódy South Parku


Nekorunovaný kráľ kontroverzie, americký seriál South Park, je krásnym príkladom toho, ako sa dá aj v dnešnej dobe zdvihnúť hocikoho zo stoličky. Ktoré epizódy vzbudili najväčšie vlny nevôle a cenzúry? Neviete? Tak si ich predstavíme v našej TOP 4.

V očiach veľkého množstva (obzvlášť slovenských) divákov je South Park iba vulgárny záchodový humor, kde sem-tam niekto možno zaregistruje nejaký ľahko nekorektný fór. Vďaka vulgarizmom však spoločensko-politická satira, ktorú seriál vytvára, už ale väčšinou zostáva v pozadí.

Na vine je možno slovenský preklad, možno aj neochota divákov vstrebať aj niečo trochu viac než „kurvadrát“ a ďalšie infantility. Pod šupkou komédie (ktorá je samozrejme v podaní South Parku vtipná aj sama o sebe) sa však skrýva pomerne ostrá sociálna a kultúrna kritika (nielen) americkej spoločnosti a kopec všemožných aktuálnych tém. Forma tejto kritiky (zámerne extrémna) však vyvoláva smršť negatívnych komentárov, či už medzi kritizujúcimi skupinami alebo medzi samozvanými strážcami morálky. Často dochádza k ich cenzúre. Tá by však mala byť v pokrokovej slobodnej spoločnosti 21. storočia neprípustná. Aj zdanlivo tak infantilná platforma, akou je urážlivo-komediálny kreslený seriál, sa tak môže stať významným odrazom davovej mentality súčasnej spoločnosti. Poďme sa pozrieť na jednotlivé diely South Parku, ktoré rozbúrili hladinu stojatých vôd.

 

1. Hell On Earth 2006

south-park-s10e11c12-krokodíl-lovec-16x9

Kto kedy preboha prišiel s výrokom: „O mŕtvych len dobre“? Už Aristoteles vo svojej poetike píše, že základným pilierom komédie je zosmiešňovanie zdanlivo vážnych vecí. Čierny humor, ktorý si robí žarty zo smrti, je toho najlepším príkladom. V tejto epizóde sa na Satanovej oslave narodenín objavia medzi hosťami aj Steve Irwin, austrálsky „Lovec krokodílov“, preslávený svojimi nebezpečnými a dobrodružnými kúskami s dravými zvieratami, ktoré vykonával vo svojich televíznych reláciách. Ten v septembri roku 2006 zomrel pri nakrúcaní jednej z nich. Prikradol sa odzadu k raji (to bola vôbec Irwinova špecialita, priblížiť sa k nebezpečným zvieratám odzadu a blbnúť s nimi), tá ho však v prvej chvíli považovala za žraloka, zľakla sa a Irwina niekoľkokrát prebodla svojim bodcom. Trafila sa do srdca a Austrálčan na mieste zomrel. V scéne South Parku sa samozrejme Steve Irwin objavuje s bodcom zabodnutým v srdci. Vlna nevôle, ktorá sa strhla po odvysielaní epizódy označila tvorca seriálu za extrémne necitlivého z toho dôvodu, že diel vyšiel len niekoľko týždňov po Irwinovej smrti. Epizódu sa snažili stiahnuť z vysielania zástancovia dobrodruhovej rodiny, kritici a aj niektoré oficiálne skupiny. Našťastie neúspešne. Úprimne povedané, chlapík, čo celý život blbne okolo nebezpečných divokých zvierat si o podobnú smrť priamo koleduje, a možno si koleduje aj ďaleko drsnejšiu satiru, nemyslíte?

2. Bloody Mary

south-park-s09e14c11-Randy je tuhnúci-16x9

A sú tu naši starí dobrí známi kresťania, ktorých urazí vždy všetko. Tvorcovia South Parku, Trey Parker a Matt Stone, toto už veľmi dobre vedia. Možno aj preto sa v epizóde Bloody Mary pokúsili vymyslieť niečo, čo bude pre zarytého kresťana suverénne najurážlivejšie. No, podarilo sa. Keď je otec jednej z hlavných postáv seriálu, Randy, presvedčený kresťanskou protialkoholickou skupinou, že jeho problém s pitím je choroba, rozhodne sa navštíviť neďalekú sochu Panny Márie, ktorá údajne krváca a zázračne lieči. Sochu príde preskúmať z Vatikánu aj sám pápež Benedikt. Keď začne Pannu Máriu zblízka obhliadať, z oblasti jej rozkroku mu priamo do tváre vystrekne menštruačná krv. Pápež potom vyhlási, že sa nejedná o žiadny zázrak, že „dievčatá krvácajú z vagíny stále“. Americká Katolícka liga pre náboženské a občianske práva začala hystericky bojovať proti opätovnému vysielaniu epizódy. Liga katolíckych biskupov sa zase pre zmenu usilovne snažila zabrániť vydaniu tohto dielu na súhrnnom DVD 9. série seriálu. Čudovali by ste sa, ale prípad to nebol celkom jasný. Spory sa ťahali dlhé mesiace. Trey s Mattom si epizódu uhájili, v iných oblastiach sveta však fanúšikovia seriálu také šťastie nemali. Na Novom Zélande bola napríklad Bloody Mary zakázaná.

3. Pasca v skrini

south-park-s09e12c08-čo-scientológ-vlastne-veriť, 16x9

Diel je sprevádzaný hlavne výsmechom z herca Toma Cruisa. Výsmech Parkera a Stonea v South Parku si vyslúžil svojou oddanou angažovanosťou v scientologickej cirkvi. V tejto epizóde si tvorcovia zo scientológie uťahujú dosť neskrývane. Vtipné na celej veci je ale predovšetkým to, že väčšinu faktov ohľadom scientologickej viery nijako nezveličujú a neprikrášľujú. Smiešna je sama o sebe. Navyše s pubertálnou drzosťou naznačujú, že už by mal konečne Tom Cruise priznať svoju homosexualitu. Okamžite po odvysielaní epizódy dostala televízna stanica Comedy Central Cruisove hrozby, že ak odvysielajú reprízu, herec odmietne mediálne propagovať film Mission Impossible III, ktorý tou dobou práve prichádzal do kín. Comedy Central aj štúdio Paramount, ktoré film produkovalo, totiž vlastní rovnaká spoločnosť. Ako by ste povedali, že to skončilo? Diel bol stiahnutý na všetkých staniciach, ktoré majú čokoľvek spoločné s Paramount, alebo materskou spoločnosťou Viacom. Mediálna bitka proti tvorcom South Parku zo strany Cruisa a ďalších scientológov sa tiahla ešte niekoľko mesiacov a v rozhorčení z tejto epizódy podal výpoveď ďalší člen scientologickej cirkvi, soulový spevák Isaac Hayes, ktorý niekoľko rokov požičiaval hlas postave CHEF. Človek si potom hovorí, či tých 20 minút fórkov za to tvorcom stálo. Posúďte sami, epizóda je už teraz po rokoch voľne sprístupnená na oficiálnych stránkach South Parku.

1. 200-201

200_34

Pravdepodobne najkontroverznejší zo všetkých dielov tohto seriálu. Alebo minimálne aspoň diel, ktorý vyvolal nejhysterickejšie reakcie a najbúrlivejšie debaty. V rámci prvej časti tejto dvojdielnej epizódy tvorcovia niekoľkokrát zmienili, že v druhej časti (ktorá sa mala vysielať týždeň na to) zobrazia proroka Mohameda. Čo, priznajme si to, je nápad prinajmenšom odvážny. Radikálne moslimské skupiny totiž v minulosti z podobných pokusov neboli práve nadšené.

Okamžite po odvysielaní prvej epizódy sa strhla vrava. Niektorí radikálni moslimovia sa ozvali a na internete sa objavilo aj niekoľko nepriamych hrozieb na adresu Treya Parkera a Matta Stonea, ktorí sa im (ako vždy všetkému) iba vysmiali. Ďaleko hysterickejšie sa však paradoxne ozvala celá americká konzervatívna verejnosť. Trey s Mattom nakoniec v druhej epizóde Mohameda prezliekli do kostýmu medveďa, z ktorého keď nakoniec vylezie, vyjde najavo, že sa nejedná o moslimského proroka, ale o Santa Clausa. Detinský žartík mal však za následok jednu z najväčších diskusií o slobode prejavu a cenzúre v moderných médiách. Pravdepodobne zámerne. Epizóda bola aj tak televíznou stanicou Comedy Central veľmi ťažko zcenzurovaná (k veľkej nevôli tvorcov) a predovšetkým celá záverečná reč jednej z hlavných postáv, ktorá vedie monológ o slobode prejavu, bola vypípána. Fakt, že sa toto dialo v roku 2010, rovnako tak ako fakt, že sú epizódy dodnes stiahnuté zo všetkých dostupných internetových i mediálnych kanálov, vypovedá všeličo o tom, aký dopad môže mať kontroverzný obsah umenia aj v dnešnej dobe.

Nevyberaný štýl humoru, akým sa vyznačujú Trey Parker a Matt Stone, aj nimi vytvorený seriál South Park, je výborná alternatíva sociálneho komentára. Ak nebudeme mať možnosť trebárs aj nevkusne sa vyjadriť ku kontroverzným témam alebo sa zasmiať, čomu chceme (aj keď sa jedná o necitlivé, nevkusné alebo priamo nechutné témy), strácame možnosť sa slobodne vyjadriť. A samozrejme, aj keď si odmyslíme hlbšie významy, tak ako tak je South Park jednoducho seriál, ktorý sa triafa úplne do všetkého a do všetkých. A to je predsa vždy sranda.

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter