TOP 28 Epických dobrodružstiev pre odvážnych cestovateľov!


Radi by ste vyrazili na dovolenku, ale už len predstava leňošenia na pláži a nič nerobenia Vás nesmierne nudí? Tak práve pre vás máme týchto 25 TOP tipov na poriadne akčné dobrodružstvo!

28. Cesta naprieč soľným jazerom

epický-dobrodruzstvi1epický-dobrodruzstvi2

V období dažďov sa Salar De Uyuni, najväčšia soľná pláň na svete, zmení na najväčšie zrkadlo na svete. A práve to je ten pravý čas na poriadnu prechádzku, ktorú si budete pamätať až do smrti.

27. Lávová jazda v kajaku

epický-dobrodruzstvi3

Havajská Kilauea je rozhodne jednou z najznámejších aktívnych sopiek. Navyše si ju môžete prezrieť dosť zblízka – napríklad v kajaku len pár metrov od 1000 ° C horúcej lávy!

26. Ovládnutie starodávneho umenia nindžov

epický-dobrodruzstvi4

Nindžovia boli špeciálne vycvičení špióni vo feudálnom Japonsku. Dnes už ich vláda pravdepodobne nepoužíva (alebo snáď ano?), Ale pár nindža-senseiov v Tokyu ešte žije, vrátane toho, ktorý sám premohol 13 členov Yakuzy. Prehovoriť niekoho, aby vás učil, bude asi oriešok, ale berte to len ako prvú prekážku, ktorú budete musieť prekonať.

25. Skúmanie mamutích jaskýň

epický-dobrodruzstvi5epický-dobrodruzstvi6

Mamutia jaskyňa v národnom parku v americkom Kentucky je najdlhší jaskynný komplex na svete. Dočasná dĺžka je stanovená na 630 km, ale ďalšie objavy ju každý rok o niekoľko kilometrov predlžujú. Ak po tom zatúžite tak môžete priložiť ruku k dielu aj vy!

23. Túra medzi krajinami divokých kmeňov

epický-dobrodruzstvi7epický-dobrodruzstvi8epický-dobrodruzstvi9

Keď bol v roku 1938 objavený kmeň Dániov v Bali Valley na Novej Guinei. Niekoľko jedincov malo to šťastie, aby s nimi chvíľu žilo, takže nie je vylúčené, že by sa to nemohlo podariť aj vám. Táto modernou civilizáciou nedotknutá krajina si jednoducho pýta to, aby ju niekto preskúmal. Len pozor na kmene, ktoré ešte stále praktizujú rituálny kanibalizmus!

22. Cesta do doby ľadovej

epický-dobrodruzstvi10epický-dobrodruzstvi11

Ak ste skôr zimný typ, možno by ste mali vyraziť na Aljašku, presnejšie povedané do národného parku Kenai Fjords. Na rozlohe skoro 3 tisíc kilometrov štvorcových, s viac ako 40 ľadovcov napadne každý rok cez 10 metrov snehu. A to by na sánkovanie malo stačiť!

21. Život s morským kmeňom MOKENA

epický-dobrodruzstvi12epický-dobrodruzstvi13

A pre plážové typy tu máme súostrovie Mergui, ktoré má cez 800 nádherných ostrovčekov na juh od Mjanmarska. Tieto vody sú obývané kmeňom Mokena, ktorí sú často prezývaní morskí ľudia. Ak sa teda chcete napríklad naučiť poriadne rybárčiť, nikde na svete nenájdete lepšieho učiteľa.

20. Splavovanie sopky Cerro Negro

epický-dobrodruzstvi14epický-dobrodruzstvi15

Longboard, snowboard, surf? Všetko už máte zmáknuté? Tak vyrazte do Nikarague! V mestečku Leon si požičajte špeciálny board, vyštverajte sa na Cerro Negro a dole si to zíďte a poriadne sa pri tom zabavte. Nasledujúca zastávka? Surfovanie na láve! (Nie, to radšej neskúšajte.)

19. Staňte sa mongolským bojovníkom

epický-dobrodruzstvi16epický-dobrodruzstvi17

Mongoli boli rozhodne jedni z najobávanejších bojovníkov. Možno by ste sa od nich mohli niečo naučiť – bravúrnu jazdu na koni, lukostreľbu, schopnosť prežiť v nehostinnej krajine a dokonca dostanete aj svojho vlastného sokola.

18. Plavba po Amazonke

epický-dobrodruzstvi18epický-dobrodruzstvi19

Vydajte sa s vedcami a ochranármi po Amazonke až do samého srdca Peru, kde sa môžete zúčastniť výskumov a prieskumov, ktoré poodhalia ďalšie tajomstvá tejto magickej krajiny. A možno uvidíte aj delfínovca amazonského !

17. Potápanie medzi dvoma kontinentmi

epický-dobrodruzstvi20epický-dobrodruzstvi21

Chcete sa potápať medzi Európou a Severnou Amerikou? Tak to môžete vyskúšať v jazere Þingvallavatn na Islande, ktoré leží v tektonickej prepadline, teda presne medzi euroázijskou a severoamerickou tektonickou doskou.

16. Na safari s kmeňom Maasai

epický-dobrodruzstvi22epický-dobrodruzstvi23

Ak si naozaj chcete užiť krásy africkej prírody, musíte sa tam vydať pešo. V sprievode ľudí, ktorí tunajšiu krajinu poznajú ako nikto iný – domorodý kmeň Maasai. Žiadny Jeep, žiadne klietky pre vás k dispozícií nebudú.

15. Sťahovanie sa s obrovskými stádami sobov

epický-dobrodruzstvi26epický-dobrodruzstvi27

Už 4 tisíc rokov sa Samiovia, ľudia obývajúci arktickou časť Nórska, sťahujú sa s nimi aj ich obrie stáda sobov. Pridajte sa k nim a zažite päť dní, ktoré vás rozhodne zocelia.

14. Zostup do sopky Þríhnúkagigur

epický-dobrodruzstvi28epický-dobrodruzstvi29

Ak ste sa niekedy zaujímali o to, ako to asi musí vyzerať uprostred sopky, vyrazte na Island. Do sopky Þríhnúkagigur sa totiž môžete pozrieť, bez toho aby ste sa museli báť lávovej sprchy. To čo tu uvidíte neuvidíte nikde inde na svete.

13. Plavba ľadoborcom na Severný pól

epický-dobrodruzstvi30epický-dobrodruzstvi31

Čo sa tak pozrieť na Severný pól? A keď už ísť na takú výpravu, tak v poriadnom stroji. Nehovoríme tu o ničom inom ako o starom dobrom ľadoborci. Trúfame si povedať, že historku o tom, ako ste boli na severnom póle, u vás doma nikto netrumfne!

12. Potápanie sa v jame Great Blue Hole

epický-dobrodruzstvi24epický-dobrodruzstvi25

Zatopený koralový útes priamo stvorený na potápanie a preskúmavanie každého jeho zákutia. Zážitok, ktorý stojí fakt za to.

11. Prechádzka po najnebezpečnejšom chodníku na svete

epický-dobrodruzstvi34epický-dobrodruzstvi35

El Caminito del Rey, tak sa volá chodník, ktorý nájdete na španielskej Malage. Bol otvorený v roku 1905, od tej doby však veľmi schátral a to ho dnes robí jedným z najnebezpečnejších chodníkov na svete. Skrátka perfektné miesto na dovolenku!

10. Prieskum na Novej Guinei

epický-dobrodruzstvi36epický-dobrodruzstvi37

Ešte raz sa musíme vrátiť na Novú Guineu. Keď sme hovorili „civilizáciou nedotknutá krajina“, mysleli sme to vážne. Posledná expedícia na pohorie Star Mountains sa konala v 60-tych rokoch minulého storočia. Čo to takto ísť preskúmať?

9. Dať si šálku čaju na vrcholku čínske hory

epický-dobrodruzstvi38epický-dobrodruzstvi39

Ak sa považujete za ozajstného čajového labužníka, musíte sa vydať na horu Hua Shan. Po „schodoch do neba“ sa dostanete až do nadmorskej výšky 2 133 metrov, kde si môžete dať vraj jeden z najlepších čajov na svete.

8. Prieskum arktickej tundry buginou

epický-dobrodruzstvi32epický-dobrodruzstvi33

Nekompromisná tundra je orieškom aj pre ostrieľaných dobrodruhov. Našťastie jedna kanadská firma ponúka prieskum tejto tvrdej zeme v bezpečí špeciálny buginy, v ktorej vám nehrozia omrzliny ani útok prítulných medveďov.

7. Na mesiac mníchom

epický-dobrodruzstvi40

Ak hľadáte skôr spirituálne dobrodružstvo, možno by ste mali vyraziť do krásnych Himalájí. Len tam nájdete budhistické kláštory, v ktorých akoby sa zastavil čas, a kde možno získate nový cieľ pre váš život.

6. Prejsť Saharskú púšť s obchodníkmi so soľou

epický-dobrodruzstvi41epický-dobrodruzstvi42

Sahara, ktorá ma skoro rovnakú rozlohou ako Čína alebo USA. Aj napriek svojej nehostinnosti je obchodnou križovatkou už po stáročia. Pridajte sa k tuaregským obchodníkom so soľou a vydajte sa na 22dennú cestu, ktorá otestuje vašu výdrž aa odhodlanie.

5. Na rafte riekou Gandaki

epický-dobrodruzstvi43epický-dobrodruzstvi44

Čo si takto urobiť výlet do Nepálu? A rovno na rafte? Gandaki je pomerne odľahlá rieka, na ktorej zažijete divoké zážitky. Cez deň zápolíte s vodou a v noci sa vám naskytne krásny pohľad na hviezdne nebo. Na také dobrodružstvo sa nezabúda …

4. Prejsť sa medzi gorilami

epický-dobrodruzstvi45epický-dobrodruzstvi46epický-dobrodruzstvi47

Majestátne hmlovej hory Rwandy a Ugandy sú jedným z posledných miest, ktoré ešte obývajú gorily. Medzi bujnou vegetáciou môžete však naraziť aj na ďalšie opice a primáty. A keď už tu budete, môžete si ešte urobiť výlet do vyhasnutej sopky Muhavuru a Gahingu.

3. Preplávať celú Costa Ricu

epický-dobrodruzstvi48epický-dobrodruzstvi49epický-dobrodruzstvi50

Z vnútrozemských vysočín až na samotné pobrežie. Costa Ricu si môžete užiť aj na kajaku či rafte. Za dva týždne cesty si odnesiete veľa poznatkov o tamojšej krajine aj kultúre, nehovoriac o množstve zážitkov zo samotného putovania po vode.

2. Oddych vo Vachánskom koridore

epický-dobrodruzstvi51epický-dobrodruzstvi52

Vo Vachánskom koride sa naozaj zastavil čas. Vďaka svojej odľahlosti a možno aj vďak týčiacim sa horám z oboch strán sa k miestnym žiadny pokrok nedostal. Kirgizi, ktorých tu najčastejšie nájdete pásť kozy a jakov, si žijú vo svojom vlastnom svete a radi vás privítajú medzi sebou.

1. Vyšplhať sa na hory Tianzi

epický-dobrodruzstvi53epický-dobrodruzstvi54

S našimi horolezeckými skúsenosťami (nula) ani nevieme, či je to vôbec možné. Tieto obrovské stĺpy, ktoré sa týčia až do výšky 1200 metrov nad morom, vyzerajú ako z inej planéty (možno preto ich môžete vidieť vo filme Avatar). Potom, čo sa vám na jeden podarí vyšplhať, už nič tento zážitok asi neprekoná a preto si zaslúži prvé miesto.

zdroj: distractify.com

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter