TOP 20 Najlepších paródií


Každý film, či už známy alebo neznámy, má svojich fanúšikov aj odporcov. Paródia je žáner spájajúci obe tieto strany, aj keď nie vždy ekvivalentne. Fanúšikovia sa môžu cítiť dotknutí zosmiešnením ich obľúbenej klasiky, no odporcov daného filmu pobavia vtipné narážky na klišé v niektorých scénach, prípadne vyzdvihnutie ich absurdnosti.

V tejto časti topiek sme si pre vás pripravili zoznam známych aj menej známych paródií na slávne filmy, ktoré podľa nás pobavia každého diváka s otvoreným zmyslom pre humor. Vopred sa ospravedlňujeme ak v popise nespomenieme úplne všetky gagy na filmy, v niektorých prípadoch ich je v nich dosť veľa a ťažko ich rozoznať. Tiež zoradenie od prvého po posledné miesto si utvorí asi každý podľa vlastného uváženia, ale veríme, že budete súhlasiť s naším poradím.

V rebríčku sme sa rozhodli na prvé miesta zaradiť klasické filmové paródie z 80tych rokov, kedy ešte neboli paródie poznačené zbytočne prehnanou mimikou tváre hlavných aktérov, ani slaboduchými fyziologickými prejavmi na pobavenie najjednoduchšieho diváka pri absencii vlastnej tvorivosti.

1. Top secret (Prísne tajné)

Za najlepšiu sme vybrali snímku od tria režisérov Jerry Zucker, David Zucker, Jim Abrahams. Tvorcovia paródie „Pripútajte sa prosím“ sa v tomto prípade pohrali s klasickou paródiou na amerického rockového hrdinu bojujúceho proti nemeckej nacistickej mašinérii. Okrem samotných gagov na rebelský štýl hlavného hrdinu tu nájdete mnoho trefných vtipov na armádne a špionážne filmy z druhej svetovej vojny, ako aj zaujímavú postavičku veliteľa odboja,odvodeného od hlavnej postavy filmu Modrá lagúna. Môžete si byť istí, že nasledujúci trailer neobsahuje zďaleka všetky gagy.

2. Spaceballs 1987

Film tvorcu známeho „Pozri kto to hovorí“ Mela Brooksa. Na rozdiel od jeho ďalších diel, ide asi o jeden z jeho najvtipnejších kúskov, ktorý by mal byť na prvom mieste tohto rebríčka. Ide o veľmi podarenú paródiu na „Star wars“, no myslíme, že ani zarytých fanúšikov neponechá bez úsmevu na tvári. Už len úvodný trailer stojí za opätovné pozretie.

 

3. Silence of hams (Mlčanie šuniek)

Z úvodného názvu asi hneď viacerých z vás napadne, ktorý film si táto paródia vzala za hlavný cieľ. Okrem „Mlčania jahniat“ sa pohráva aj s narážkami na „Základný inštinkt“ či „Americké psycho“ a do deja zapojí aj mnoho známych osobností. Špeciálne musíme pochváliť herecký výkon Billyho Zanea, ktorý s kamennou tvárou stvárnil úlohu hlavného hrdinu (pôvodne hlavnej hrdinky) detektíva Jo Dee Fostera.

4. Fatal Instinct  (Fatálny inštinkt)

Túto paródiu by bolo opäť vhodné zaradiť na rovnakú úroveň ako predchádzajúce „Mlčanie šuniek“. Kvalitou a typom gagov veľmi podobná, s rozdielom, že za hlavný cieľ vtipov si vybrala „Základný inštinkt“. Zaujímavosťou je, že režisérom je známa postava z filmu „Dannyho jedenástka“ – Carl Reiner. Režisér rozhodne vedel čo robí. Posúďte sami z nasledujúceho traileru.

5. Loaded Weapon

Opäť vynikajúca paródia zameraná na „Smrtonosnú zbraň“, trochu opakujúca vtipy predošlých snímok, no vzhľadom na cieľ stále výborne fungujúca. Okrem skvele sparodovanej postavy policajta so samovražednými sklonmi a klasických situácií z pôvodnej jednotky,je tu na lepšej úrovni parodované „Mlčanie jahniat“ nasledované gagmi na už spomenuté snímky.

6. Scary movie séria

Jedna z najznámejších sérií paródií na všetky nové filmy začínajúc „Vreskotom“, kvalitou húpajúca sa hore a dole. Za najpodarenejšie kúsky sa dá považovať 1, 2, 3, ktoré si ako tak držia úroveň parodických gagov, miesto hrania sa na školácke divadlo amatérskych hercov. Je možné, že úroveň tejto série upadá s nemožnosťou parodovať niektoré snímky, ktoré sú už paródiou samy o sebe.

7. Jane Austen’s Mafia! (Mafia!)

Konečne sme sa dopracovali na paródiu starej dobrej klasiky „Krstný otec“, trochu obohatenej o „Casino“. Je tu vynikajúco parodovaná väčšina vážnych scén a za pochvalu stojí najmä spracovanie začiatkov Viktora Corleoneho ako ho poznáme z pôvodného filmu. Na škodu je, že sa tvorcovia nezdržali dobou požadovaných nízkych vtipov na štýl zvracania do hrobu a podobne detinských kratochvíľ na doplnenie hlavného deja.

8. Kung Pow: Enter the Fist (Kung prásk: Smrtonosná smrť)

Dopracovali sme sa k jedinečnej snímke na klasické Kung-fu filmy. Autori vlastne len zostrihali snímky z dvoch najlepších kung-fu filmov, doplnili ich o nové postavy a efekty a pôvodné hlasy predabovali. Takto sa im podarilo vytvoriť skutočne podarenú paródiu na všetky klišé, vyskytujúce sa v nespočetnom množstve filmov o kung-fu majstroch, ovládajúcich smrtiace techniky od výmyslu sveta. Pozor, je možné, že technika hlavného hrdinu len predbehla svoju dobu a jedného dňa už nebude paródiou.

9. Der Schuh des Manitu (Manitúova topánka)

Paródia, ktorá zahrá na city hlavne fanúšikom klasickej série Winnetou-oviek. Ide o zaujímavú paródiu z dielne nemeckých producentov. Winnetou a Oldshatterhand sú, ako vždy, neohrozená dvojica bojujúca proti neprávostiam, avšak v trochu pokrútenej verzii divokého západu. Jednoznačne odporúčame každému priaznivcovi uletených paródií.

10. Hot shots 1,2

Charlie Sheen v jeho svetlej filmovej kariére opäť pod taktovkou režiséra prevažného počtu paródií v našom rebríčku Jima Abrahamsa. V prvej časti ako neporaziteľný pilot stíhačky zápasiaci s komplexom nezdaru otca Seana Harleya a v druhej ako odborníka na všetky druhy bojov Toppera Harleya (Top gun, Rambo 2).

11. Naked gun, Agent WC40 – Spy Hard (Bláznivá strela, Agent WC40)

Klasiky s obsadením hviezdy komediálnych snímok Leslieho Nielsena snáď ani netreba predstavovať. Obsahujú mnoho gagov na radové americké policajné a špionážne filmy.

12. Repossessed (Bláznivý exorcista)

Pokračovanie Leslieho skvelých parodických výkonov, tentokrát so zameraním na „Exorcistu“ s klasickým humorom staršej sorty paródií.

13. A Space Travesty (Vesmírna prda)

Do tretice od Leslieho všetko dobré a preto sme do rebríčka zaradili aj polo paródiu na scifi filmy v štýle „Totalrecall“ a „Piaty element“.

14. Shriek If You Know What I Did Last Friday the Thirteenth (Škrekot)

Ďalšia odnož paródie na „Vreskot“ trochu inak doplnená o „Piatok 13teho“.  Je braná trochu zaujímavejším štýlom ako radová „Scarymovie 1“.

15. Vampires Suck (Sajrajt sága)

Čo iné si viac v poslednej dobe zaslúži paródiu viac, ako nekonečná sága utrápenej lásky medzi zatrateným chlapcom a na smrť zaláskovanou teenagerkou so série „Twilight“? Ťažko súdiť, no musíme uznať, že táto paródia veľmi vtipne a trefne reagovala na väčšinu nekonečne epochálnych problémov hlavných hrdinov v originálnom filme.

16. Superhero movie (Superhrdina)

Áno, postupom času, ako sa nám roztrhlo vrece s filmami o superhrdinoch,to muselo prísť a svetlo sveta uzrela aj paródia na neškodného „Spidermana“. Tentokrát však hlavný hrdina nemal až také šťastie na vhodný hmyz a uštipla ho len vážka. To mu však nebráni ušiť si vhodný kostým a spĺňať si všetky povinnosti superhrdinu, aj keď nie vždy zdarne. Priznajme si, ani spidermaovi sa nedarilo stále.

17.  Meet the Spartans

Ku koncu rebríčka sa blížime k menej podareným paródiám, akou je aj táto cielená na film „300“. Paródia začína sľubne a dobre pobaví, no následne začne upadať do priemeru moderných paródií na štýl všetkých možných Movie odnoží a už len ťažko v nej hľadáte niečo na pobavenie.

18. Robin Hood: Men in Tights

Paródia na „Robina Hooda“ s trochu jemnejším no o to lepším humorom. Naráža hlavne na počiatky filmov o Robinovi Hoodovi, pred tým, ako ho moderný Hollywood vykreslil ako Ramba svojej doby so staršou verziou luku v ruke.

19. McGruber

Trochu nepochopiteľná paródia na „McGyvera“  ukazuje, že aj takáto séria stojí za svoju paródiu. Obsahuje zopár veľmi zábavných a originálnych situácií, dokonca vysvetľuje prečo McGyver nikdy nepoužil zbraň. No celkovo ide o paródiu, ktorú si pozriete asi len raz. Prepis slov hlavného psychopatického hrdinu vysvetlí viac: „Naozaj nepoznáš starý dobrý trik s paštrnákom v zadku na odvedenie pozornosti?“.

20. Not Another Teen Movie

Trefná paródia na všetky teen americké filmy, kde je jednoducho nemožné z dievčaťa s okuliarmi, vlasmi v cope a skvelou postavou urobiť kráľovnú plesu :D.

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter