TOP 17 posmrtných fotografií blízkych, s ktorými je ťažké rozlúčiť sa


V roku 1839 bola vynájdená dagerotypia, čo prinieslo revolúciu vo vytváraní portrétov. A keďže tento trend nabral na obrátkach v dobe, keď bol prístup k smrti ešte dosť odlišný, od toho dnešného, a ako každá novinka pôsobil ako senzácia, ktorú chcel každý mať, začalo vznikať veľké množstvo fotografií nebožtíkov. A čo je na tom najhoršie? Týto nebožtíkovia mali vyzerať ako živí.

V čase viktoriánskeho Anglicka (Viktoriánska éra sa vyznačovala blízkosťou k smrti) demografická revolúcia ešte nebola na konci a medicína zďaleka nedosahovalo dnešnú úroveň, bola smrť na dennom poriadku. Rodiny prichádzali o mnoho svojich blízkych, ktorí ešte nestačili zostarnúť. Preto vo fotografií pozostalí našli nádej na lepšie uchovávanie spomienok. Fotografia bola oproti portrétnej maľbe omnoho lacnejšia a bolo ju tak možné ľahšie reprodukovať a distribuovať medzi príbuzných.

Snímky vznikali vďaka čoskoro zabehnutým, dômyselným trikom na podopretie a nastavenie nebožtíka do pozície živého, niekedy skoro ako nábytok vystavovaný po boku svojich príbuzných.

Podpera nebožtíka

Po vyvolaní boli tváre zosnulých mnohokrát ešte prifarbené  ružovou farbou a nakreslené zrenice, aby sa zosilnil dojem „živosti“. Vzniknuté fotografie nás dnes znepokojujú a pripadajú nám morbídne. Či také niekomu prišli aj vo svojej dobe, netušíme. Avšak je faktom, že sa od „oživovania“ mŕtvych začalo po pár desaťročiach upúšťať a pozostalí sa uspokojili so snímkou svojich mŕtvych v rakvách.

Fotografie post mortem, zaznamenali svoj ​​vrchol na konci 19. storočia a rýchlo aj skončili a s nimi aj nový, moderný prístup k smrti.

1. V tvári pozostalých bol smútok mnohokrát veľmi zreteľný

2. Obdobie zaznamenalo časté úmrtia detí 

3. Ich pozostalí súrodenci bežne museli pózovať po ich boku.

6. Niekedy sa stalo, že fotograf nebol hneď po ruke a muselo sa čakať …

7. Fotograf občas dokreslil nebožtíkovi zrenice. Desivé nemyslíte? 

9. Niekedy si pozostalí ani príliš nerobili starosť s otváraním viečok.

10. V niektorých zvlášť tragických prípadoch to ani inak nešlo …

zivi-mrtvi2

11. Kto z nich je mŕtvý? zivi-mrtvi10

12. Posledná bratská fotografia

zivi-mrtvi8

13. a aj sesterská

zivi-mrtvi7

14.

zivi-mrtvi6

15. zivi-mrtvi5

16.

zivi-mrtvi4

17.

zivi-mrtvi3

Zdroj fotografií: Viralnova.com

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter