TOP 12 najodpornejších čertov, z ktorých sa vám zježia chlpy aj tam, kde ich nemáte


História bájnej obludy menom Krampus má svoje korene už v predkresťanských dobách. Rovnako ako u našej mnohonásobne softovejšej verzie – čerta – je jeho účel predovšetkým edukatívny. Neposlušné deti si pred ním nemôžu byť isté svojou kožou. Vrece, ktoré nosí na chrbte, hovorí jasnou rečou.

Odporná bytosť sa vylúpla zo starogermánskych legiend a dnes sa za „rohatého exekútora“ obliekajú mladí muži naprieč celou Európou. Tento zvyk je stále živý v Rakúsku, južnom Bavorsku, južnom Tirolsku, v severovýchodnom Taliansku, Rumunsku, Maďarsku, Slovinsku, ale napríklad aj v Chorvátsku a samozrejme na Slovensku, na Morave a v Čechách. Nazývajú sa rôzne: v Rakúsku je to spomínaný Krampus alebo Klaubauf, na juhu potom Bartl alebo Bartel, Niglobartl a Wubartl, v Nemecku Pelzebock alebo Pelznickel, v Sliezsku Gumphinckel, v Maďarsku Krampusz, vo Švajčiarsku Schmutzli.

V predvečer sv. Mikuláša, 5. decembra, sa po uliciach potulujú potvory s reťazami, ktoré za sebou zanechávajú napospas vreštiace deti. Až v 17. storočí vytvoril Krampus pomerne nesúrodú dvojicu s Mikulášom, ktorý deti naopak upokojuje a tým dobrým nadeľuje sladkosti a ovocie. Tí zlostní, ktorí len o vlások uniknú peklu, si ako pripomienku odnášajú uhlie. Okrem spomínaných reťazí a vrecí (občas aj koryta) na chrbte so sebou Krampus zvyčajne ťahá ešte metlu z brezových konárov, ktorým občas niekoho mierne vyšibe. Na krku mu väčšinou visí obrovský zvonec a preto zážitok nie  je teda len vizuálny.

Vzhľad Krampusa je vskutku pôsobivý. Extrémne odpudivé masky, pred ktorými cúvne aj hociktorý dospelý, sú vyrezané z lipového alebo borovicového dreva. Rohy, ktoré sú občas pokojne aj cez meter dlhé, sa používajú pravé – zvieracie, najčastejšie baranie, muflónie, z kamzíka alebo napríklad aj jelena. Chlpaté ručne šité kožuchy majú tiež svoje temné čaro. Posúďte sami.

 

12. Mlynárik

powderguide-com

 

11. Koreň

blog-Ideales-gr

 

10. Najlepší tanečník disko

wikipedia-org2

 

9. Kozel

alessandrogirola-me

 

8. Modroočko

flickr-com-Wolfgang

 

7. A hneď za ním ide zelenoočko

wikipedia-org

 

6. Keď dôjdu deti, berú aj dospelákov

delo-si

 

5. Partička

people-HowStuffWorks-com

 

4. Sliziak

Krampus-Fischamend-at

 

3. Smieško

ibtimes-čo-uk

 

2. Žltačka typu A

camp666-com

 

 

1. Nechceli by ste od neho dostať uhlie

venagid-ru
A takto vyzerá ich spanilá jazda:

loading...
Najnovšie články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter