TOP 12 najkrajších pokusov z univerzity Princeton za rok 2014


Aj vedecké pokusy majú svoju súťaž krásy. Týchto dvanásť experimentov bolo tento rok vybratých za najkrajšie vedecké počiny roka v súťaži Art of Science. Tak sa poďme spolu na tie krásy pozrieť…

12. Korálové mikroštrbiny

Mikroštrbiny v experimentálnych dlaždiciach pre rast korálu zabraňujú rybám v jeho okusovaní a umožňujú mu kvalitnejší rast. Experiment sa odohral v trojmetrovej hĺbke a jeho výsledky by mali umožniť rýchlejšiu regeneráciu koralových útesov, ktoré v súčasnosti pomaly vymierajú.

11. Zhlukovanie buniek  Dictyostelium discoideum

Tieto potvory (meňavkovité bunky) sú používané ako modelové organizmy vo vedeckých pokusoch. Ak sú hladné, vytvorí sa z nich viacbunkový zhluk, ktorý vidíte v ľavej časti videa. Jeho tvorba je riadená cyklickým adenozínom, ktorý sa na videu prejavuje zmenou farby. Ak sa však dve vlny tejto látky zrazia, miesto zhluku buniek vznikne víriaci kruh, ako môžeme vidieť napravo.

10. Strieborný štít

Na univerzite sa rad experimentov odohráva v nádobách z čistého striebra, v ktorých prebiehajú oxidačné reakcie. Aby ich bolo možné znovu použiť, extrahuje sa, špinavé striebro do kvapaliny – potom už len stačí pridať meď, na ktorej sa striebro vyzráža vo forme čistého kovu.

9. Mravce pestujúce hubu

Na tomto pokuse je vidieť, ako mravce vyživujú hubu a zároveň ju zberajú. Tak je udržiavaná Symbiotická rovnováha medzi oboma organizmami.

8. Simulácia prúdenia

Experiment ukazuje prúdenie kvapaliny okolo troch plôch, kolmých k jej smeru. Vzniká tak úplne symetrická brázda.

7. Zachytené bubliny

V trubiciach v tvare T sa môžu vytvoriť dva páry protichodných vírov, ktoré dokážu udržiavať bubliny na určitom mieste. Tento efekt sa dá využiť v centrifúgach.

6. Kvitnúce kryštály

Tenké vrstvy organického polovodiča môžu v závislosti na podmienkach kryštalizovať rôznymi spôsobmi. Tu vidíte niektoré z nich.

5. Rast a delenie mikrotubulov

Mikrotubuly sú duté vlákna, ktorá slúži ako, kostra bunky a zároveň, ako potrubia k transportu látok. Ich priemer je 25 nanometrov.

4. Tanec hashtag #

Táto simulácia sleduje tridsať najpoužívanejších hashtagov počas predvlaňajších prezidentských volieb v USA. Veľkosť každého uzla určuje frekvencia použitia hashtagu, prekrytie označuje množstvo tweetov, v ktorých sa objavujú spoločne dohromady, a farba potom vzdialenosť na sieti medzi referenčnými tagmi jednotlivých kandidátov. Materiál vychádza z 3,7 milióna tweetov zverejnených počas 24 hodín.

3. Zorné pole rýb

Zobrazenie toho, čo vidí rybka – ľavé oko červená, pravé oko modrá, ich prekrytie fialová. Výskum sa sústredil na zisťovanie, čo tento súbor informácií pre rybu vlastne znamená.

2. Pôsobenie gravitácie na bunky

Toto je vajíčko Drápatky vodnej ( Xenopus laevis ) – bezjazyčnej vodnej žaby z Afriky, ktorá je mimochodom pekne hnusná. A toto sú časti bunkového jadra jej vajíčka (môže mať priemer až jeden milimeter). S narušenou štruktúrou aktínu (Aktín je druh bielkoviny, makromolekula, ktorá je jednou zo základných súčasti aktínového myofilamentu – komplexnej štruktúry, ktorá tvorí kontraktilný aparát svalového vlákna), ktorý ich má držať na mieste, sa pod vplyvom gravitácie aj takto malé časti zosunú do jedného miesta.

1. Povrch Zeme

Zbavený atmosféry a oceánov. Má ukázať prepracovanosť klimatologických modelov a najlepšie si ho užijete s červeno-modrými 3D okuliarmi.

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter