TOP 11 neskutočných fotiek zvierat v maternici


Podstatná časť týchto fascinujúcich fotiek vznikla v rámci natáčania dokumentárneho cyklu In the Womb – V lone vysielanom na Chanel 4. Väčšinou sa nejedná o priamo nafotené zvieracie plody v matkinej maternici, ale o umelo vytvorené modely, ktoré vychádzajú z extrémne presných 4D ultrazvukových vyšetrení a počítačovej grafiky.

Modely vyrobila firma Artem, medzi ktorej ďalšie počiny patria napríklad digitálne opice pre kampaň BBC alebo film Terryho Gilliama Kliatba bratov Grimmovcov. Snímku koňa, ktorý sa vyvíja v matkinom lone vydal fotograf Tim Flach. Embryá netopierov boli z maternice vybraté a vypreparované.

1. Leopardík

leopard

Škvrny na kožuchu sú pre leoparda, akýmsi odtlačkom prsta. Nikdy nenájdete dvoch leopardov s rovnako rozloženými a tvarovanými škvrnami. Každého tak možno podľa jeho kožuchu presne spoznať.

2. Ľadové medvedíky

medveď

Medvieďatá sa rodia hluché a slepé. A napodiv pomerne maličké – veľkosťou sa podobajú potkanovi. Medvedica sa potom o ne stará zhruba 3 roky.

3. Tučniak

tučniak

Samica tučniaka cisárskeho znesie iba jedno vajce, na ktorom 64 dní v kuse sedí samec. Ona zháňa potravu. Odovzdanie vajcia je veľmi ťažké. Nie vždy sa to podarí. Ak páru tučniakov vajcia, hoci len na chvíľku, spadne, mláďa vo vnútri väčšinou neprežije, pretože neustojí mrazivé okolité prostredie.

4. Netopiere

netopiere-vybratí

Netopiere sa vyvinuli zhruba pred 60 miliónmi rokov z primitívnych hmyzožravcov, predchodcov dnešných ježkov. Vidia čiernobielo a majú schopnosť tzv. Echolokácie. Dokážu vnímať odraz zvuku ich piskotu od prekážok (koristi). Funguje to podobne ako napr. Sonar.

5. Pes

pes

Mláďatá psov sú, rovnako ako ostatné šelmy, altriciálne. Mláďatá musia byť od narodenia kŕmené matkou a po narodení nevidia a nepočujú.

6. Slon

slon

V polovici slonieho tehotenstva trvajúceho 20 – 22 mesiacov je už plod dokonalou zmenšeninou sloníka. Vytvoria sa mu už aj miniatúrne kopýtka.

7. Čivava

čivava

Meno najmenšieho psieho plemena je odvodené od mexického štátu Chihuahua, kde sa oficiálne po prvý raz objavilo. Podľa indiánskych povestí boli čivavy ochrancovia zomrelých náčelníkov na ceste do sveta duchov.

8. Delfín

delfín

Mláďatá delfína sa rodia chvostom napred. Prichádza na svet v plytkých vodách, kde im matka pomôže hneď sa nadýchnuť. Po dobu 18 mesiacov saje materské mlieko. Samice rodia len raz za 3 roky a to len jedno mláďa.

9. Had

had

Hady sa pária na jar a vajcia kladú v lete. Embryo hada, zvlášť čo sa týka temena, má veľa spoločných rysov s jaštermi a vtákmi. Z vajcia sa liahnu pomocou tzv. Vaječného zuba. Ten slúži len ako pomocný nástroj k vyliahnutí sa a časom zaniká.

10. Kôň

kôň

Žriebä sa musí v priebehu niekoľkých hodín po svojom narodení postaviť na všetky štyri nohy, inak neprežije, pretože nedosiahne k mliečnym strukom svojej matky.

11. Žralok

žralok

Ostré žraločie zuby sú viditeľné už v maternici. Žraloky sa tak môžu rozhodnúť v meternici zožrať svojich súrodencov, ak to uznajú za vhodné.

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter