TOP 11 faktov o oceánoch


Oceány zaberajú obrovskú plochu našej planéty. Napriek tomu o nich nevieme zas až tak moc ako by sme mali. Avšak aj to, čo vieme, je veľmi zaujímavé, ako môžeme vidieť v nasledujúcich TOP 11 faktoch.

1. Na Antarktíde je v ľade a snehu rovnaké množstvo vody ako v celom Atlantiku.

fakty-o-oceanech1

2. Vo vode je rýchlosť zvuku 1,435 metra za sekundu. To je skoro 5-krát viac než vo vzduchu.

fakty-o-oceanech2

3. 90% sopiek sa nachádza práve pod hladinou oceánov.

fakty-o-oceanech3

4. Objavili sme približne 226 tisíc podvodných živočíchov. Vedci však odhadujú, že v oceánoch môže byť až 25 miliónov rôznych organizmov.

fakty-o-oceanech4

5. Preskúmali sme len cca 10% plochy oceánov. Väčšinu nepreskúmaného tvorí morské dno.

fakty-o-oceanech5

6. V hĺbke 1800 metrov, kde morské dno približne začína, bolo menej ľudí než vo vesmíre. Dokonca máme viac informácií o povrchu Mesiaca než o morskom dne.

fakty-o-oceanech6

7. V tejto hĺbke už nie je žiadne svetlo a tlak sa rapídne dvíha. V najhlbších bodoch je to cca 11 tisíc ton na meter štvorcový.

fakty-o-oceanech7

To je, ako keby ste mali na svojej hrudi 50 Jumbo jetov.

fakty-o-oceanech8

8. Hlbiny oceánov sú však domovom aj pre rôzne organizmy, ktoré sa musia spoliehať na iné zdroje energie, ako je svetlo. Využívajú ako zdroj napríklad teplo z podvodných sopiek alebo organické časti padajúce z vrchnej časti oceánu.

fakty-o-oceanech9

9. Niektoré organizmy prežívajú pri podvodných sopkách, kde teplota dosahuje 150 ° C. V našich atmosférických podmienkach by sa táto voda varila.

fakty-o-oceanech10

10. Ak by ste potopili Mount Everest do najhlbšej časti Pacifického oceánu, vrchol hory by bol stále 2 kilometre pod hladinou.

fakty-o-oceanech11

11. Najdlhším útvarom morského dna je stredooceánsky chrbát. Je to najdlhšie pohorie na svete, dlhšie ako Andy, Himaláje a Skalnaté hory dohromady. Nad hladinu vystupujú len na pár miestach, napríklad na Islande.

fakty-o-oceanech12

zdroj: list25.com

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter