TOP 11 Dizajnových mostov


Mnohí architekti v mostoch vidia len spojenie dvoch brehov, alebo funkčné preklenutie údolia a riek. Pre iných sú našťastie výzvou a radosťou, a vznikajú tak skvosty, ako môžeme vidieť na mostoch v našej TOP 11.

11. Viadukt Millau (Francúzsko)

millau_lifeblog79_blogspot

Neuveriteľné inžinierske dielo tiahnúce sa cez údolie v južnom Francúzsku. Viadukt Millau je najvyšším mostom na svete, pokiaľ ide o absolútnu výšku, a je tiež najvyššou stavbou vo Francúzsku, s výškou 343 metrov, čím o pár metrov prevyšuje i Eiffelovku.

10. Medzinárodné spojenie Oresund (Dánsko-Švédsko)

oresund_goodfon_ru

Masívny most medzi dvoma severskými krajinami prekonáva úžinu a spája dánsku Kodaň a švédske Malmö. Celkom meria osem kilometrov a nadväzuje naň štvorkilometrový podvodný tunel. Most ako taký je najdlhším európskym kombinovaným mostom (cestná a železničná doprava). Most stál približne šesť miliárd dolárov a zaplatí sa niekedy v roku 2035. Na mýte za jeden prejazd zaplatíte 46 eur za bežné auto. Odporúčame vám jazdu cez deň, lebo ten pohľad stojí za to.

9. Most Nanpu (Čína)

nanpu_interestingengineering_com

Samotný most je vlastne celkom obyčajný, do rebríčka sme ho zaradili aj preto, aby ste mali nejaké to porovnanie s obvykle používanou konštrukciou, ktorú vidíte všade okolo seba. Netradičné je však nájazdová vývrtka, ktorá k mostu vedie. Takéto plytvanie asfaltom si môžu dovoliť snáď len v Číne.

8. Helix Bridge (Singapur)

helix_worldoftravel_com

Tento most zo špeciálnej nerezovej ocele sa budoval postupne viac ako dva roky. Tvorí ho DNA skrutkovica osadená osvetľovacími prvkami, ktoré sa ženú z jedného brehu na druhý a v jeho útrobách sa pohybujú chodci. V noci sa jedná o nezabudnuteľný pohľad zvonku aj zvnútra. Singapur je architektonicky veľmi progresívna ázijska krajina, ako  dokazuje aj ďalší most v našom rebríčku.

7. Hendersonove vlny (Singapur)

henderson_goesholiday_com

274 metrov dlhá lávka pre peších chodcov je vyrobená zo siedmich masívnych oceľových oblúkov a pripomína hada vlniaceho sa cez zalesnené údolie. Je to najvyšší peší most v Singapure a vedie nad rušnou triedou Henderson Road, odtiaľ je jeho anglický názov Henderson Waves.

 

6. Most Octávia De Frias Oliveira (Brazília)

octavio_hdwallpapercorner_com

Most pomenovaný podľa jedného z najvýznamnejších mediálnych magnátov krajiny.  Má do X nielen nohy, ale aj samotnú základňu. Dve jeho tepny sa krížia uprostred – jedna pretína brehy v dvanástich metroch nad hladinou a druhá vo dvadsiatichštyroch.

5. Most Juscelino Kubitschek (Brazília)

jk_bridge_xcitefun_net

1200 metrov dlhý most z niektorých uhlov vyzerá, ako keby ste cez hladinu hodili žabku a ona za sebou vystavala mohutné oceľové oblúky. Pri ďalšom pohľade ale zistíte, že jednotlivé oblúky nestoja priamo za sebou, ale sú odklonené, aby kopírovali zahnutou dráhu samotného mosta. Áno, bolo to drahé, ale zároveň už to vyhral neúrekom cien a celá Brazília je na tento most hrdá, rovnako ako na bývalého prezidenta, podľa ktorého je pomenovaný.

4. Da Vinci Bridge (Nórsko)

davinci_hqinfo_net

Tento most navrhol v roku 1502 Leonardo Da Vinci pre sultána Bajezida II ako návrh na riešenie dopravy v Konštantínopole. Mal mať 240 metrov a detaily jeho konštrukcia sa našla v jednom z Da Vinciho zápisníkov. Nóri nelenili a o pol storočia neskôr si podľa pôvodného návrhu postavili lávku pre peších chodcov. Síce len v zmenšenej mierke (70 metrov), ale aj tak je úchvatná.

3. Most mieru (Gruzínsko)

tbilisi_designboom_com

Bridge of Peace v Tbilisi spája staré mesto s novým. Najpôsobivejšia je jeho strecha, ktorá sa vlní cez rieku ako bájny morský tvor a je vysadená 1208 výkonnými LED panelmi, ktoré v noci osvetľujú oba brehy a tvoria symbolické mierové puto.

2. Ölhafen Bridge (Nemecko)

olhafen_designboom_com

Prečo je tento most v nemeckom Ölhafenu zvinutý ako had? Nachádza sa totiž v blízkosti obrích ropných nádrží a pre prípad požiaru musel byť navrhnutý tak, aby zabránil jeho šíreniu. Architekti sa s obmedzeniami vysporiadali po svojom a veľmi elegantne. Ak ale po moste idete pešo, samozrejme im nepoďakujú za tých pár sto krokov navyše.

1. Gateshead Millenium Bridge (Anglicko)

millenium_wikicommons

Tento most bol vyrobený ako jeden kus a nainštalovaný na svoje miesto bol  jedným z najsilnejších lodných žeriavov vôbec. Jeho najväčšou zaujímavosťou je ale sofistikovaná hydraulika, ktorá dokáže nahnúť most o štyridsaťpäť stupňov do strany (viď obrázok), aby pod ním mohli prejsť lode. Vďaka tomuto pohybu je most prezývaný „Mrkáčik“, pretože pohyb z boku pripomína mihnutie oka.

Viac: TOP 10 NAJVYŠŠIE MOSTY SVETA

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter