TOP 10 ZAUJÍMAVOSTI O EURÓPE


Súčasťou Európy je veľa štátov so svojimi zvykmi, tradíciami, ale aj zvláštnosťami a zaujímavosťami. V nasledujúcom článku si môžete prečítať o TOP 10 najzaujímavejších faktoch o Európe.

10. ISTANBUL, MESTO DVOCH KONTINENTOV

Istanbul

Istanbul je veľmi známy ako mesto, ktoré sa rozkladá na dvoch kontinentoch. Už od dávnych čias spája Áziu a Európu cez úžinu Bospor. Ak uvažujete o raňajkách v Ázii a obede v Európe, je to to pravé mesto pre vás.

Jedná sa o jedno z najkrajších miest na Zemi, kde sa nachádza mnoho pamiatok z byzantskej ríše. 

9. VÝZNAM NÁZVU „EURÓPA“

Europe Zeus

Podľa starovekej gréckej poviedky bolo Európa meno krásnej fenickej princeznej. Bola dcérou Agnora, kráľa Týru. Zeus sa do nej zamiloval, a aby ju oslnil, premenil sa na bieleho býka. Princezná vyliezla na jeho chrbát a boli odnesení na Krétu, kde sa jej Zeus zjavil vo svojej celej kráse.  

8.  MIGRÁCIA

sťahovania národov

Vďaka migráciám vzniká najviac neznámych faktov, týkajúcich sa Európy. Jedná sa o obdobie, kedy bola zaplavená rôznymi kmeňmi. Prvá fáza sa skončila v čase 500 rokov nášho letopočtu, kedy germánske kmene založili svoje vlastné kráľovstvo v strednej, západnej a južnej Európe. Potom tu bola druhá fáza, a to sťahovanie národov – migrácia Slovanov. Do ďalších významných momentov sa radia aj invázie Avarov, Bulharov a moslimské invázie.

7. STREDOZEMNÉ MORE BOLO SKÔR PÚŠŤ

Stredozemné more

V priebehu posledných 40 rokov bolo preukázané, že v minulosti Stredozemné more úplne vyschlo.  

6. NAJVÄČŠIA RÍŠA

Rímska ríša

Väčšina najväčších ríš vzniklo v Európe. Medzi najväčšie ríši patrilo Britské impérium s rozlohou 36 miliónov kilometrov štvorcových. Ďalej sem patrí Španielska ríša, Ruská ríša, Francúzska ríše a podobne.

Rímska ríša je považovaná za kolísku modernej civilizácie a radila sa medzi najväčšie svetové impéria.

5. NAJZNÁMEJŠIE AKTÍVNE SOPKY EURÓPY

sopka Etna

Etna – sopka, ktorá je jedna z najaktívnejších v Európe, je symbolom Sicílie na juhu Talianska a meria 3350 metrov do výšky. Patrí medzi najviac aktívny svetové sopky. Posledné erupcie sú zaznamenané z rokov 2006, 2007, 2008 a 2011. V súčasnej dobe je v činnosti prakticky nepretržite.

Stromboli – v podstate sa jedná o ostrov, ležiaci v Tyrhénskom mori, ktorý je tvorený stále aktívnou sopkou. Základňa tejto sopky leží pod hladinou mora. Väčšie sopečné erupcie tu boli zaznamenané v roku 1919, 1930 a 2002, kedy dochádzalo k výtoku horúcej lávy.

Mount Vesuvius – posledný výbuch bol v roku 1944, je však veľmi známa tým, že jej erupcia zničila Pompeje.  

4. NAJDLHŠÍ NÁZOV

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwilllantysiliogogogoch

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Toto je názov jednej obce vo Walese, ktorá je veľmi známa len pre jej dlhé meno, ktoré v preklade znie „Kostol Panny Márie v rokline bielych lístkov blízko prudkého víru   a kostola svätého Tysilia pri červenej jaskyni“. 

3. SOCHA SLOBODY POCHÁDZA Z FRANCÚZSKA

Socha Slobody

Táto socha stojaca v USA patrí medzi jednu z najznámejších sôch, čo už ale nemusí byť pre mnohých také známe je to, že pochádza z Európy, konkrétne z Francúzska. Má pripomínať priateľstvo a pomoc, ktorú Francúzsko poskytlo americkým osadníkom v ich boji za nezávislosť.  

2. NAJVÄČŠIE A NAJMENŠIE KRAJINY NA SVETE

Vatikán

Európa je domovom ako pre najmenšíe, tak aj najväčšie krajiny na svete. Za tú najmenšiu je považovaný Vatikánsky mestský štát (s rozlohou okolo 0,44 kilometrov štvorcových as 572 obyvateľmi) a za najväčšiu Rusko (s rozlohou 17 075 400 kilometrov štvorcových a 142,3 miliónmi obyvateľov).

1. VESELÉ CINTORÍNY V RUMUNSKU

Veselé cintoríny v Rumunsku

Cintoríny sú považované ako miesta smútku a žiaľu, ale môžu byť aj zábavným miestom. O tom vypovedajú cintoríny v Rumunsku. A čo je tu tak veselého? Náhrobky sú tu vyrezávané z dubového dreva a sú maľované vo veselých farbách, ako je červená, modrá, zelená a žltá s obrázkami, ktoré popisujú život danej osoby a to, akým spôsobom zomrela.  

Zdroj: TopTenz.net

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter