TOP 10 Strašidelných veľkonočných zajacov


V Biblii o ňom nie je ani zmienka, možno je to zplodenec pekiel. Rozhodne to dokazuje na týchto fotkách.

Huňatá srsť, malý chvostík, dlhé hebké uši a košík plný vajíčok. Nie, fakt o ničom takom nie je v Biblii ani zmienka – napriek tomu sa ale veľkonočný zajac do najdôležitejších sviatkov kresťanského sveta dostal s prehľadom.

1.

babble.com
2. 
Na veľkonočnú nedeľu veľkonočný zajac „behá“ v mnohých zahraničných štátoch a každým rokom je čím ďalej tým viac populárnejší.

costumeprize.com
3.
Vidíme ho na dekoráciách, sladkostiach, pochutinách, sú o ňom riekanky, knihy a dokonca aj nemálo filmov. Ako to s ním naozaj je?

imgur.com
4.

Má zajačik s kopú vajíčok niečo spoločné so vzkriesením Ježiša? Úprimne, vôbec nič. Jediné spoločné čo majú vajíčka, mladé zajačiky, krásna zelená príroda s veľkou nocou je to, že sú to symboly z pohanských čias.

thesweetest3.com
5.
Pôvodný veľkonočný zajačik je prekvapivo z Nemecka – prvýkrát sa o ňom v kontexte s oslavami príchodu jari hovorilo v 13. storočí, kedy ešte stále pohanské obyvateľstvo uctievalo viacero bohov.

strangebeaver.com
6.
Jedným z nich bola Eostre, bohyňa plodnosti a jari. A zajac sa stal jej symbolom – pretože zajace predsa nie sú v ničom inom tak dobrí, ako v tvorbe ďalších malých zajačikov.
scary-wtf-easter-bunny
babble.com
7.
Legenda o zajacoch, ktorý schovávajú po záhradách vajíčka sa začala do krajín šíriť o dve storočia neskôr a okolo 18.storočia ju nemeckí prisťahovalci priniesli so sebou do Spojených štátov.

strangebeaver.com

8.
Ale stále je tu ten podivný prvok – prečo zajac roznáša vajce? Z kresťanského pohľadu je vajce metaforou pre znovuzrodenie. Keď ale opäť zapátrate u pohanských Germánov, získame nám od nich pár drobných príbehov.

imgur.com
9.
Napríklad jeden rozpráva o malej dievčine, ktorá sa starala o poraneného vtáčika a modlila sa k bohyni Eostre. Tá ju vypočula – zraneného operenca premenila na zajaca a dievčaťu povedala, že za jej dobrý skutok sa zajac raz za rok vráti s vajcom farebným ako dúha.

moviepilot.com
10.
Veľkonočného zajačika teda už majú v zahraničí pevne zaužívaného vo svojej kultúre – podobne ako Santu Clausa, ktorý sa ale stal obeťou brutálneho znásilnenia komercie. Aj keď čo sa tohto týka, len horko ťažko dnes spoznáme, kto z nich je na tom dnes horšie.

moviepilot.com

 

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter