TOP 10 Šialeností z blázincov


Postupy a nástroje používané v liečebniach choromyseľných boli v minulosti o dosť zaujímavejšie ako v dnešnej dobe (najmä čo sa týka brutality). Poďme si teda pospomínať na to, čo doktori považovali za liečenie v našej TOP 10.

9. Terapia teplom

cbsnews-com-terapia-horúčavou

cbsnews.com

 

parný-skrine-1910-sobadsogood-com

sobadsogood.com

 

V roku 1927 prišiel viedenský psychiater Julius von Wagner-Jauregg so zaujímavým objavom. Pomocou aplikácie krvi nakazenej maláriou a následným vyvolaním vysokej horúčky vyliečil pacienta s neskorou fázou syfilisu. Dostal za to Nobelovu cenu a prvý domnelý liek, ktorý vie zastaviť psychotické ochorenie, bol na svete.

Našťastie si čoskoro lekári uvedomili, že im pacienti umierajú na maláriu ako na bežiacom páse. Ale od horúčky ako lieku ustúpiť nechceli. To viedlo k výrobe strojov, ktoré ju umelo spôsobovali. Na prvej snímke je prístroj, ktorý navodzoval horúčku v New Yorku v roku 1930. Na druhej parné skrine, ktorých účelom bolo ohrievanie krvného riečišťa a telesných tkanív, rovnako ako to robí príroda, keď chce zlikvidovať zákernej baktérie, ktoré napadnú organizmus.

8. Hydroterapia

hydro2

hydroterapia-BuzzFeed-com

Tieto fotografie vydal pre časopis Life fotograf Alfred Eisenstaedt v Pilgrim State Hospital v roku 1936. Hydroterapia bola určená predovšetkým pacientom s nespavosťou a nervozitou, ale aj mnohými ďalšími duševnými chorobami, a tiež pacientom s fyzickými problémami, napríklad preležaninami.

V teplom kúpeli (z ktorého však nebolo úniku) trávili niekoľko hodín, ale niekedy v ňom zotrvávali aj cez noc. Teplota neustále prúdiacej vody bola nastavená na približne 34 až 37 stupňov Celzia a udržiavaná pomocou dômyselného systému ovládaného obsluhou, ktorá zároveň zabezpečovala všetky potreby pacientov, vrátane jedla. Nástup šokových terapií a chemických liekov postupne vodoliečbu, ktorá bola populárna od začiatku 20. storočia, vytlačil.

7. Zvieracia kazajka

zvieracia-kazajka-2-bp-blogspot-com

2.bp.blogspot.com

 

Zvieracia kazajka s prídavným polstrovaním na hlavu sa najčastejšie používala medzi rokmi 1925 a 1935, prostredný model pochádza zo 40. rokov minulého storočia. Naľavo potom vidíme „siestu“ vo zvieracích kazajkách okolo roku 1940.

6. Kreslo pokoja

historiccamdencunty-com-kreslo-na-upokojenie

Foto kresla: Hoagová Levins, historiccamdencountry.com

 

Doktor Benjamina Rush, otec americkej psychiatrie, ktorý sa ako prvý priklonil k myšlienke, že duševná choroba je choroba mysle, nie práca démonov, ktorí sa zmocnili ľudskej duše, navrhol toto apartné kreslo. Vo svojej dobe (začiatkom 19. storočia) predpokladal, že šialenstvo je povahy arteriálnej (tepnovej) a to má čo do činenia zo zápalom mozgu.

„Sedatívne kreslo“ malo riadiť tok krvi smerom k mozgu a zmiernením svalovej a motorickej aktivity (totálne znehybnenie) znižovať tlak a frekvenciu krvného tepu. Tým malo pôsobiť na krvný obeh, čo podľa Rusha bolo nevyhnutné pri liečbe duševne chorých.

5. Točením proti stresu

opacity-us-stres-točenie

opacity.us

Pacient bol usadený do závesného kresla a so zakrytými očami rýchlo roztočený. Normálny človek by dostal šialenú závrat, psychotický pacienti sa údajne naopak upokojili.

4. Púšťanie žilou, aby diabol odtiekol

iroqia-com-púšťanie-žilou-aby-diabol-odtiekla

iroqia.com

 

Ťažko povedať, či skôr telo opustil život alebo diabol, ale aj táto bizarná, skôr stredoveká technika patrila do arzenálu liečebných metód.

3. „Postieľka“

detská-postieľka-Utica-inmatesofwillard-com

inmatesofwillard.com

 

hackings-blogspot-com

hackings.blogspot.com

 

Toto je to pravé klietkové lôžko „ako má byť“. Systém detskej postieľky, pre istotu aj s vekom, v ktorej sa môže človek horko ťažko pootočiť na bok bol bežne užívaný v roku 1882 v newyorskej liečebni duševne chorých. Z toho by jednému zahučal raz dva.

2. Dôvody prijatia a príčiny šialenstva

 

huffingtonpost-com

huffingtonpost.com

 

Nestriedmosť a ťažkosti v podnikaní, kopnutie koňom do hlavy, dedičné sklony, domáce násilie (zlé zaobchádzanie zo strany manžela), vymyslené ženské problémy, hystéria, nemravné správanie, trest odňatia slobody, žiarlivosť a viera, lenivosť, svadba syna, masturbácia a syfilis, masturbácie po dobu 30 rokov, branie liekov na zabránenie počatia (predchodca antikoncepcia), vyšinutí z menštruácie, duševné vzrušenie, čítanie románov, nymfománia, fajčenie ópia, politika, astma, opustenie manželom, sexuálne narušenie, klebety o vražde manžela, požívanie šnupavého tabaku po dobu dvoch rokov, poverčivosť, nepríčetná onania, egoizmus, zlá whisky, a mnohé ďalšie viac či menej bizarné dôvody.

sos-mo-gov-príčiny

sos.mo.gov

 

Ťažké horúčky, zažívacie ťažkosti, náboženská úzkosť, strata majetku, nespokojnosť a smútok doma, epilepsia, popôrodná depresia (zrejme dnešná laktačná psychóza), masturbácia, sklamanie láskou, nestriedmosť, intenzívne štúdium, drsné zaobchádzanie zo strany príbuzných, strata detí, rana do hlavy , strata ženy, nadmerná strata krvi, náhle ukončenie krvácanie nosa, ochrnutie (paralýza), otras mozgu pri výbuchu na parníku, žiarlivosť, stroskotanie lode, strach z toho, že bude dotyčný zavraždený mafiou, strata muža, žltačka, ohováranie …

1. Lobotómia

Operačné zákroky, ktoré sa v dobových správach nazývajú vypustenie zlého ducha, odstránenie diablovho vajca alebo vyňatie kameňa bláznovstva – čiže primitívne neurochirurgické operácie, sa objavujú už v počiatkoch medicínskej histórie. Vtedy išlo väčšinou o trepanáciu lebky vykonávanú s minimálnou alebo žiadnou anestézou. V snahe pomôcť duševne chorým ju nasledovala inzulínová kóma (v rámci liečenej schizofrénie) a elektrošoková terapia. A potom vstúpil na scénu zázrak svojej doby – preťatie bielej hmoty čelného mozgového laloku, pri ktorom dôjde k prerušeniu nervových spojov čelného laloku s ostatnými časťami mozgu – frontálna leukotomia, ktorú všetci poznáme skôr pod názvom lobotómia.

Priory-com-inzulínovej-kómu

Inzulínové kóma (priory.com)

 

Hoci určitá časť pacientov vykazovala po zákroku zlepšenie stavu, dnes na lobotómiu nazeráme ako na medicínske barbarstvo a „duševnú vraždu zaživa“. Najväčším propagátorom a tiež chirurgom, ktorý má na konte rekordný počet lobotómií, bol doktor Walter Freeman. Ako prvý lobotómiu vykonal spolu s neurochirurgom Jamesom Wattsom v roku 1936 u ženy v domácnosti trpiacou ťažkými depresiami. Podobná diagnóza bola neskôr celkom legitímnou vstupenkou na operačnú sálu. Po dvoch mesiacoch bolo operovaných ďalších 20 pacientov, v roku 1942 už potom 200. V dobách svojej najväčšej slávy zvládol „pretiahnuť mozog“ 25 pacientkam počas jediného dňa. Podľa Freemana sa stav zlepšil u 63% chorých, u 23% zostal rovnaký a u 14% viedol zákrok k zhoršeniu stavu. Treba dodať, že na hodnotenie stavu operovaných neboli použité dnešnej sofistikovanej hodnotiacej stupnice. U 30% pacientov prepukla epilepsia. Pre Freemana bolo kľúčové dosiahnutie upokojenia chorého.

wired-com-nástroje

Nástroje používané na vykonanie lobotómie (wired.com)

Lepšie než drôtom do oka?

O desať rokov neskôr sa Freeman zoznámil s technikou talianskych lekárov Fiambertiho a Dogliottiho, ktorí ako prístupovú cestu do vnútrolebečného priestoru k operácii čelného laloku mozgu využívali strop očnice. Zrodila sa tzv. Transorbitálna lobotómia. Operačný nástroj – sekáčik na ľad s nápisom ULINE Ice Company, prevzal Freeman z vybavenia vlastnej kuchyne. Po testoch na grepfruite a anatomických preparátoch prešiel bez asistencie pôvodného neurochirurgického partnera k samostatným operáciám, pri ktorých nebol nutný kožný rez. Chirurg iba nadvihol očné viečko, umiestnil koniec operačného nástroja pod viečko a nástroj nasmeroval proti stropu očnice v smere rovnobežnom s chrbtom nosa s ľahkým úklonom smerom ku mozgu. Po poklepe kladivkom operačný nástroj prerazil strop očnice a vnikol asi 5 centimetrov hlboko do mozgového tkaniva. Následnými pohybmi nástroja rôznymi smermi prerušil nervové dráhy spájajúcej sa čelným lalokom. To isté nasledovalo z druhej strany. Krátkodobé anestézy boli dosahované elektrošokom. Operácia trvala pár minút.

Blogs-psychcentral-com-lobotomie

„Zúrivý lobotóm“ Walter Freeman v akcii (blogs.psychcentral.com)

 

Svojho pôvodného operačného partnera neurochirurga Wattsa informoval Freeman až potom, čo týmto spôsobom odoperovali 10 ľudí. Ten sa od spolupráce s ním následne dištancoval. Freemanovým cieľom bolo vyňať výkon lobotómie z kompetencie neurochirurga. Chcel, aby ho mohol vykonávať lekársky personál v lôžkových psychiatrických liečebniach, prípadne aby mohol byť realizovaný ako ambulantný zákrok v ordinácii lekára.

Lobotómiu sa mu podarilo natoľko mediálne spropagovať, že bola prijímaná ako všeliek na duševné choroby a rozšírila sa aj za hranice Spojených štátov. Používala sa k riešeniu neuróz, psychóz, ale napríklad aj ako riešenie neštandardného správania mladistvých a kriminálnikov. Častými pacientmi boli depresívne ženy v domácnosti a ťažko ovládateľní adolescenti. Freeman vykonal celkom 3439 lobotómií v 55 psychiatrických ústavoch v 23 štátoch USA. Naposledy sa v mozgu „pošpáral“ v roku 1967, opäť – rovnako ako pri premiére – u ženy v domácnosti. Pri operácii došlo k smrteľnému krvácaniu z porušenej prednej mozgovej tepny. Hoci nešlo o ojedinelú komplikáciu, viedlo toto pochybenie k zrušeniu Freemanovej licencie.

blesschaos-blogspot-com

Blesschaos.blogspot.com

 

Freeman ale nebol zďaleka jediný operatér, ktorý sa vyžíval v lobotómii. V spojených štátoch bolo týmto spôsobom operovaných približne 40 000 ľudí, vo Veľkej Británii 17 000. Vo Fínsku, Nórsku a Švédsku 9300 (čo ale vzhľadom k počtu obyvateľov 2,5 násobne prevyšuje počet operácií v USA). V Dánsku prešlo transformáciou mozgového tkaniva 4500 pacientov, predovšetkým mladých žien a mentálne retardovaných detí. Tento spôsob riešenia porúch správania alebo zlého prospechu u dospievajúcich bol populárny aj v Japonsku.

miriamposner-com

miriamposner.com

 

Pacienti, ktorí podstúpili lobotómiu, neboli (väčšinou), oproti zaužívaným predstavám, úplne mimo. Väčšina ale nebola schopná už nikdy porozumieť zložitejším informáciám a mali narušenú schopnosť plánovať. Zákrok mal tiež vplyv na ich sociálnu adaptabilitu. Často dochádzalo k rozličným výrazným postihnutiam emocionality a totálnej strate emócií. Narušený bol aj pud sebazáchovy, operovaný prestali pociťovať strach a úzkosť aj v momentoch, keď by to bolo vhodné. Boli apatickí, utlmení a stratili životnú iskru – pripomínali zombie. Od systematických lobotómii sa upustilo v raných 70. rokoch minulého storočia. Ale napríklad vo Francúzsku bolo ešte v rozmedzí rokov 1980 – 1986 vykonaných 32 lobotómií.

10. Desať dní v blázinci

Hľadali ste chýbajúcu desiatku? Nebojte sa nie sme blázni, ale keďže sa jedná skôr o príbeh, ako praktiku, tak sme si ju dovolili dať na koniec.

Za zmienku určite stojí aj z jedna z prvých lastovičiek ženskej investigatívnej žurnalistiky. V roku 1887 strávila reportérka Nellie Bly (vlastným menom Elizabeth Jane Cochrane) 10 dní v hrôzostrašnom blázinci Blackwell’s Island insane asylum. Predstierala šialenstvo, prestala sa kúpať a čistiť si zuby, pred zrkadlom si nacvičila bláznivú iskru v oku a zaobstarala si roztrhané oblečenie z druhej ruky. V prestrojení za kubánsku imigrantku sa ubytovala v azylovom dome pre ženy a počas 24 hodín putovala za mreže a potom trajektom do blázinca na Blackwell Islande (dnes známom ako Rooseveltov ostrov). Ošetrujúci lekár vyhlásil, že trpí bludmi a je nad všetky pochybnosti dementná a šialená.

digital-library-upenn-edu

 

To, s čím tam bola konfrontovaná, predčilo jej najhoršie očakávania. Hrubí lekári, ktorí zanedbávali starostlivosť o pacientov, sanitári, ktorí ich dusili, bili a prenasledovali, psychicky zdravé pacientky, ktoré sa nemohli brániť, pretože hovorili iným jazykom, takže im nikto nerozumel, plesnivé jedlo, všade špina, žiadne teplé oblečenie a ľadová voda na kúpanie.

„Zuby mi cvakali zimou a modré končatiny od zimy mi pokrývala husia koža. Znenazdajky ma poliali tromi vedrami ľadovo studenej vody, ktorá mi natiekla do očí, uší, nosa a úst. Myslím, že som zažila, aké to je, keď sa niekto topí, keď ma potom vliekli, lapajúc po dychu a trasúcu sa z vane. V ten moment som zrejme vyzerala naozaj ako šialená, „spomínala Nellie v sérii článkov a následne veľúspešnej knihe.

Ako najhoršie ale vnímala nútenú izoláciu: „Čo okrem mučenia by spôsobilo šialenstvo rýchlejšie ako táto liečba? Vezmite dokonale zdravú ženu, posaďte ju na 6 až 8 hodín na lavicu, nedovoľte jej hovoriť ani sa hýbať, nedajte jej nič na čítanie ani žiadne informácie o svete, pridajte zlé jedlo a hrubé zaobchádzanie a uvidíte, ako dlho to bude trvať, než zošalie . Počas dvoch mesiacov z nej bude fyzická a duševná troska, „dodáva reportérka.

Nellie síce svoju masku šialenca upustila chvíľu po tom, čo sa za ňou zavreli mreže blázinca, ale tým skôr priliala olej do ohňa. „Znie to divne, ale čím rozumnejšie som sa správala, tým si mysleli, že som bláznivejšia.“

wikipedia-org

Jej reportáž pomohla zmeniť podmienky nielen vo vyššie zmieňovanej liečebni pre duševne chorých. Do blázinci putovala štedrá finančná injekcia, boli zlepšené stravovacie služby a hygienické podmienky, zahraničné pacientky boli presunuté do svojich materských krajín a tyranské sestry a sanitári boli prepustení. Jej misia rozhodne mala zmysel.

Neohrozená novinárka sa preslávila ešte jedným počinom. Cestou okolo sveta, inšpirovanú románom Julesa Verna Cesta okolo sveta za 80 dní. Podnikla ju v roku 1889 a zvládla ju za 72 dní, 6 hodín a 11 minút. Prvenstvo jej ale nevydržalo dlho. O pár mesiacov neskôr absolvoval rovnakú cestu George Francis Train, ktorý ju zvládol za 67 dní.

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter