TOP 10 NAJVÝZNAMNEJŠIE MAĽBY SVETA


Snívate o prechádzkach po Louver alebo sa uspokojíte s miestnou galériou? V dnešnom článku sa dočítate o TOP desiatich svetových maľbách, ktoré by ste rozhodne mali vidieť.

10. ZRODENIE VENUŠE – SANDRO BOTTICELLI

Niekedy medzi rokmi 1478 a 1486, teda v období renesancie, sa florentský maliar Sandro Botticelli zabával maľbou dvoch obrazov – Primavera a Zrodenie Venuše. Vtedy určite netušil, že práve Zrodenie Venuše sa stane ikonou svojej doby. Obraz zachytáva okamih, v ktorom sa bohyňa Venuša prvýkrát vynorí z mora nesená na lastúre.

Zrodenie venuša

9. VERTUMNUS – PORTRÉT RUDOLFA II. – GIUSEPPE ARCIMBOLDO

Ďalšie taliansky maliar, Giuseppe Arcimboldo, žijúci v 16. storočí, vynikal svojou fantáziou. V Miláne síce nezapôsobil, avšak urobil ohromný dojem na rímskeho cisára – trochu bláznivého Rudolfa II. Na pražskom cisárskom dvore dostala Arcimboldova tvorivosť voľnú ruku a maliar tak mohol vynájsť novú podobnú podobizne – portrét komponovaný z drobnejších predmetov, často kvetín, ovocia, či zeleniny. Vymyslel teda akési alegorické personifikácie, s ktorými sa v podstate stal predchodcom surrealizmu. A ktorú z nich že určite poznáte? Iste ste už videli portrét Rudolfa II. v podobe rímskeho boha Vertumna – teda boha zmeny, ročných období, rastu, záhrad a ovocia. Práve jeho „božská zameranosť“ sa perfektne prejavila aj pri tvorbe obrazu.

Vertumnus

8. GUERNICA – PABLO PICASSO

Úctyhodnú výšku 349cm a pritom šírku 777 cm má Picassov najslávnejší obraz Guernica. Maľba sa mala pôvodne zaoberať tematikou tradičných španielskych býčích zápasov, no keď bolo v apríli roku 1937 mesto Guernica vybombardované, bol obrazu vtlačený iný význam. V čiernobielom prevedení zobrazuje ženu, býka a koňa v hrôzach doby, ktoré si aj Španielsko muselo zažiť.

Guernica

7. ZÁHRADA POZEMSKÝCH ROZKOŠÍ – HIERNOYMUS BOSCH

Zhruba v rokoch 1503 a 1504 tvoril holandský maliarsky majster Hieronymus Bosch svoj alegorický triptych nazvaný Záhrada pozemských rozkoší. Na doskovom obraze Bosch znázornil niekoľko veľmi komplexných biblických výjavov, ktoré je možné interpretovať ako históriu ľudstva tak, ako ju prezentuje kresťanská tradícia. Ľavý panel obrazu predstavuje počiatok ľudstva – Boha a stvorenia Adama a Evy. Prostredný panel zachytáva rozmarné a hriešne ľudstvo – ľudstvo v opojení sexuálnych hrátok a hojnosti. Pravý panel zachytáva peklo a zatratenie, ktoré ľudstvo čaká pri zvolenom „životnom štýle“. Zbožný Bosch tak chcel pravdepodobne varovať pred nebezpečenstvami životných pokušení.

záhrada pozemských rozkoší

6. VÝKRIK – EDVARD MUNCH

Najslávnejší expresionistický obraz sveta – Výkrik nórskeho maliara Edvarda Muncha vznikol v niekoľkých verziách medzi rokmi 1893 a 1910. Obraz je súčasťou mierne depresívnej trojvariácie Beznádej – Výkrik – Úzkosť. Zobrazuje kričiaci bezvlasú osobu na pozadí temnejšie štylizovanej krajiny obklopenej krvavým nebom. Munch sa pri tvorbe obrazu inšpiroval autentickým zážitkom večera, v ktorom sa raz vracal s priateľmi domov a uvidel nad mestom od zapadajúceho slnka krvavo sfarbené nebo. V tej chvíli pocítil akúsi hrôzu, a práve autorové vložené emócie by mohli byť dôvodom, prečo je Výkrik tak fascinujúci. Jedna z verzií tohto obrazu bola predaná na newyorskej aukcii Sotheby 2. Mája 2012 a to za 119 922 500 dolárov, čo je najvyššia finančná čiastka, ktorá kedy bola zaplatená za obraz.

vykrik

5. HVIEZDNA OBLOHA – VINCENT VAN GOGH

Roku 1889 namaľoval Vincent van Gogh v priebehu psychiatrického liečenia v Provence svetoznámy obraz Hviezdna obloha. Maľba vytvorená v takzvanom postimpresionistickém štýle je charakteristická tým, že autor vymenil už klasické impresionistické farebné bodky za krúženie a kučierky. Práve táto technika maľby v ľuďoch často vyvoláva dojem, akoby temná maľovaná juhofrancúzska obloha ožila a vírila pred očami.

starrynight_vangogh_big

4. IMPRESIA – VÝCHOD SLNKA – CLAUDE MONET

Obraz Impresie Clauda Moneta vyvolal vo svojej dobe rozruch a pohoršenie. Prečo? Ako prvý zobrazoval drobnými ťahmi len akýsi maliarov pocit, či dojem z krajiny. Jeden z kritikov vtedajšej výstavy označil Moneta a jeho nasledovníkov po názve pôvodného obrazu a na dobu značne posmešne, impresionistov. A hoci posmech dávno zmizol, názov skupine maliarov zostal. Impresia – Východ slnka sa tak stal de facto zakladajúcim obrazom impresionizmu, pôvodným dielom, ktoré dalo priestor vzniku novému umeleckému smeru. Impresia znázorňuje more a v ňom odrážajúci sa východ slnka. V popredí obrazu sedí na vode len drobná loďka. Dokonalá nálada.

podniky

3. STVORENIE SVETA – MICHELANGELO BUONAROTTI

Výjavy zo Starého a Nového zákona vyzdobil Michelangelo Buonarotti strop Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne. Prác na týchto maľbách strávil celých šesť rokov na začiatku 16. storočia. Na najslávnejšej časti fresky Boh odovzdáva prostredníctvom prsta božskú iskru novo stvorenej bytosti – prvému človeku – Adamovi. Boh sám sa pritom vznáša obklopený anjelmi na objekte, ktorý tvarom pozornému pozorovateľovi pravdepodobne pripomenie mozog. Michelangelo tak do obrazu prepašoval trochu symboliky. Možno tým myslel, že Boh sám je múdrosť a všetko poznanie. A možno, že svojim dotykom Boh časť svojej múdrosti Adamovi odovzdal.

creacion_de_adam

2. POSLEDNÁ VEČERA – LEONARDO DA VINCI

Doslova preslávený renesančný človek Leonardo da Vinci v 15. storočí v jednom z milánskych kostolov stvoril nástennú maľbu s názvom Posledná večera. Freska zobrazuje Ježiša a jeho dvanásť apoštolov v priebehu poslednej Kristovej večere. Postavy medzi sebou debatujú o čerstvej správe, ktorú Ježiš priniesol, teda o zrade jedného z nich. Z obrazu je dobre viditeľné, ktorý z nich je zradný Judáš – jeho postava je totiž v záklone a cúva od ostatných. V pozadí za Kristom aj v usporiadaní jednotlivých skupiniek apoštolov je dobre pozorovateľná trojuholníková kompozícia. Obraz sa vďaka svojej tajomnosti stal ústredným motívom knihy Dana Browna – Da Vinciho kód.

posledna-vecera

1. MONA LISA – LEONARDO DA VINCI

Pravdepodobne najslávnejší portrét všetkých čias je da Vinciho Mona Lisa.Vznikla vo Florencii na začiatku 16. storočia. Obraz je charakteristický úplne nenapodobiteľným úsmevom zobrazenej ženy, ktorý sa v histórii stal predmetom mnohých špekulácií. Nie je ani jasné, kto stál da Vincimu modelom pri tvorbe obrazu. Najčastejšie je uvádzaná Lisa del Giocondo, teda žena jedného z vtedajších florentských obchodníkov. Ak by ste zatúžili La Giocondu zhliadnuť, navštívte parížsky Louvre, a možno Vás napadnú ďalšie teórie, prečo sa žena tak podivuhodne usmieva.

Mona Lisa

loading...
Najnovšie články
  • 119 922 500 dolárov je krásna cena za pastelkový obrázok.

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter