TOP 10 NAJVYŠŠIE MOSTY SVETA


Na svete existuje mnoho úžasných stavieb. Dnes sa však pozrieme na mosty. Tých je celá rada, ale niektoré z nich sa svojím spôsobom zapísali do histórie. V našom ďalšom rebríčku sa pozrieme na tie najvyššie. Všetky v tomto rebríčku sú úžasné architektonické diela. Človeku sa ani nechce veriť, že to niekto dokáže vytvoriť.

 

10. Normandy Bridge

Normandy Bridge
Nachádza sa na severe Francúzska a spája mestá Honfleur a Le Havre. Stavba trvala 7 rokov a most bol nakoniec postavený v roku 1995. Most, vrátane dvoch veľkých veží má celkom 215 metrov. Je dlhý presne 2143,2 metra.

9. Tatar

Tatar
Tento most sa nachádza v Japonsku. Spája dva ostrovy – Honshu a Shikoku. Samotná výstavba bola dosť zložitá a trvala celkom 7 rokov. Dokončený a otvorený bol v roku 1999. Má dve mohutné veže a spoločná výška je 220 metrov. Celková dĺžka je 1480 metrov. Ak niekedy pôjdete do Japonska, tento most by ste mali mať v zozname návštev, pretože ten výhľad určite stojí za to.

8. Foresthill Bridge

Foresthill Bridge
Tento most je druhým najstarším v našom zozname. Nachádza sa v Auburn, USA. Bol postavený v roku 1973. Výška tohto mosta šplhá až do celkových 223 metrov. Zahral si v niekoľkých filmoch, z čoho neznámejší je film XXX.

7. Golden Gate Bridge

Golden Gate Bridge
Môj obľúbený a celkovo svetovo jeden z najznámejších a určite tiež najkrajších. Je to najstarší most v našom zozname. Bol postavený už v roku 1937. V čase, keď bol tento most stavaný to znamenalo niečo nevídaného, ​​absolútneho a tiež extrémne zložitého. Je vysoký 227,4 metrov a pozná ho takmer každý na svete, pretože si zahral v mnohých filmoch.

6. Veľký Belt East Bridge

Veľký Belt East Bridge
Postavený v Dánsku v roku 1998. Výška tohto mosta je 254 metrov. Celková dĺžka tohoto giganta  je 3790 metrov. Nad tento most vystupujú dve obrie veže, ktoré mu dávajú nádych mohutnosti a výnimočnosti.

5. Stonecutlers Bridge

Stonecutlers Bridge
Je to bezo sporu jeden z najpozoruhodnejších útvarov modernej éry, aký vytvoril sám človek. Tento most bol dostavaný v roku 2009. Jeho celková výška je 298 metrov. Pokiaľ do Hongkongu plánujete ísť, musíte sa na neho pozrieť, ale odporúčame iba cez dne, pretože v noci strácate nárok na  úžasný výhľad.

4. Akashi Kaikyo Bridge

Akashi Kaikyo Bridge
Nachádza sa v Japonsku a je vysoký 298,3 metrov. Je to jeden z najväčších visutých mostov na svete. Cez dňa ponúka naozaj nádherný výhľad. Ak máte strach z výšok, tak by ste asi na neho nemali liezť. Postaviť túto stavbu bol jeden z najväčších staviteľských orieškov poslednej doby, pretože stavbu výrazne ovplyvňovalo mnoho faktorov, ako je zemetrasenie a silný vietor. Je to symbol Japonska a sú tam na neho náležite hrdí.

3. Sutong Yangtze River Bridge

Sutong Yangtze River Bridge
Postavený v roku 2008. Výška tejto megalománskej stavby je 306 metrov. Vďaka svojej jedinečnej a impozantný konštrukcii sa stal jeden z hlavných cieľov turistov, ktorí do Číny prichádzajú. Obrovské stĺpy, ktoré sa týčia do mrakov dávajú pocit akýchsi vysokých pyramíd, ktoré sa vinú do výšky.

2. Russky Bridge

Russky Bridge
Tento most bol otvorený oproti ostatným len nedávno a už sa umiestnil v našom rebríčku na 2. mieste. Až v októbri 2012 sa oficiálne začal volať Russky Bridge, jedná sa teda o čerstvú informáciu. S výškou 320,9 metra je druhý najväčší most na svete.

1. Millau Viadukt

Millau viadukt

Tento most sa nachádza vo Francúzsku a jedná sa o jeden z najúžasnejších mostov vôbec a čo je hlavné, najvyšší most vôbec na celom svete. Dostavaný bol v roku 2004 a s výškou 343 metrov niekedy budete mať pocit, že ste v nebi, pretože sa pod neho sťahujú mraky. Z pohľadu turistov to vyzerá, ako diaľnica vo vzduchu. Áno, je to naozaj obrovský, vysoký a dlhý a preto tak nejak podvedome človek krúti hlavou a hovorí si, ako toto vôbec niekto môže postaviť. Z mosta máte úžasný výhľad na prírodu okolo.

Ak vás zaujal tento top, tak tu máme aj TOP 11 DIZAJNOVÝCH MOSTOV

loading...
Odporúčané články
  • Erika

    Pri pohľade na tieto veľkolepé stavby je priam dych berúce ako také kolosy vôbec dokážu stáť 🙂 nádhera 🙂 Ja mám radšej tie staršie historickejšie aké su v Taliansku v Londýne alebo v USA akým je napr. Brooklyn Bridge kto by chcel viac info o nom a iných amerických mostoch nájde tu: https://estavisa.sk/najslavnejsie-mosty-usa/

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter