TOP 10 najvyššie hory sveta


Najvyššej hory sveta sú veľkým lákadlom pre mnoho horolezcov, ktorí sa ich pokúšajú zdolať. Nie vždy tieto pokusy však dopadnú dobre. V nasledujúcom rebríčku vás zoznámime s najvyššími horami sveta, ktoré sú zoradené podľa ich nadmorskej výšky. Zaujímavosťou je, že 9 z 10 najvyšších hôr sveta sa vyskytujú v známom pohorí – v Himalájach.

10.  ANNAPURNA (8 091 m)

Annapurna

Annapurna je 55 km dlhý horský masív. Tento masív sa nachádza v Himalájach v Nepále. Táto hora má celkom 6 vrcholov, ktorých nadmorská výška presahuje 7 200 m. Prvý krát ju zdolala francúzskou expedícia v roku 1950.

9. NANGA PARBAT (8 125 m)

Nanga Parbat

Hora Nanga Parbat je deviatou najvyššou horou na svete a zároveň druhou najvyššou horou v Pakistane. Tento Urdský názov v preklade znamená „Nahá hora.“ Zaujímavosťou je, že sa výška tejto hory počas každého roka zvýši približne o 10 mm. Tento rast je spôsobený pohybom zemských dosiek. Výstup na túto horu si vyžiadal už okolo 31 ľudských životov.

8. MANASLU (8 163 m)

Manaslu

„Hora ducha“ – v preklade názov hory Manaslu. Túto horu nájdeme na pohorí Mansiri Himal. K vrcholu tejto hory vedie celkom 7 ciest, ale len dve z nich boli pri ďalších výstupoch znova použité. Ako prvá zdolala túto horu v roku 1956 japonská expedícia.

7. DHAULAGIRI (8 167 m)

Dhaulagiri

Siedma najvyššia hora sveta sa nachádza v Nepále, v Himalájach. Táto hora bola už zdolaná zo všetkých svetových strán, ale najviac je využívaná takzvaná „normálna cesta.“ Daulágirí bola prvýkrát zdolaná v roku 1960 švajčiarsko-rakúskou expedíciou.

6. ČO OJU (8 188 m)

Čo Oju

A nachádzame sa opäť v Himalájach. Hora Čho Oju sa rozprestiera na hraniciach Číny a Nepálu. Je situovaná 20 km západne od Mount Everestu. Preklad Čho Oju znamená „Tyrkysová bohyňa.“ Prvý výstup na túto horu bol uskutočnený v roku 1954 jednou rakúskou expedíciou.

5. MAKALU (8 485 m)

Makalu

Makalu je piatou najvyššou horou sveta a je situovaná 22 km východne od Mount Everestu. Táto hora je jedna z najťažších hôr, čo sa horolezeckého výstupu týka a to vďaka strmým stenám a ostrým hrebeňom. Každý odvážlivec, ktorý sa chce dostať na vrchol tejto hory, musí čeliť vysokej výške a obtiažnemu lezeniu.

4. LHOTSE (8516 m)

Lhotse

Štvrtú najvyššiu horu sveta nájdeme v Himalájach na hraniciach Nepálu s Čínou. Táto hora je veľmi známa vďaka tomu, že sa nachádza v blízkosti Mount Everestu. Hlavný vrchol meria okolo 8516 metrov, Lhotse Middle 8 414 metrov a Lhotse Shar 8 383 metrov.

3. KANČENDŽENGA (8 586 m)

Káčaňdžunga

Jej názov pochádza z tibetčiny a možno ho preložiť ako „Päť pokladníc veľkého snehu“. Preklad pravdepodobne odkazuje na päť vrcholov, ktoré sa na tomto vrchu nachádza. Kančendženga je treťou najväčšou horou sveta, druhou najväčšou horou Nepálu a najvyššou horou Indie.

2. K2 (8 611 m)

K2

Táto druhá najvyššia hora na svete je tiež známa pod anglickým názvom Mount Godwin-Austen. K2 sa nachádza v pohorí Karakoram v Ázii. Jedná sa o najvyššiu horu v Pakistane. Na K2 vedie celkom 10 trás, ale väčšinu z nich, pre ich veľkú obtiažnosť, nebolo už nikdy možné zopakovať. Zdolať túto horu je pomerne ťažšie ako zdolať  Mount Everest. Je to dané tým, že prevýšenie od úpätia na vrchol je o dosť väčšie. Prieskum poukazuje na to, že na 4 ľudí, ktorí úspešne dosiahli vrchol, pripadá jeden človek, ktorý pri náročnom výstupe na jej vrchol zomrel.

1. MOUNT EVEREST (8 848 m)

Mount Everest

Mount Everest sa so svojou nadmorskou výškou radí medzi najväčšie hory sveta a dokonca zaujíma aj prvé miesto. Jedná sa o najvyššiu horu na Zemi. Zaujímavosťou je, že Mount Everest je čím ďalej tým vyšší. Je to spôsobené vďaka tomu, že dochádza k tlačeniu Indickej dosky na eurázijskom a vďaka tomu stále rastiú pohoria Himalájí a tým pádom rastie aj nadmorská výška Mount Everestu. Hora nesie svoj názov podľa britského geodeta George Everesta. Prvý výstup na Mount Everest bol uskutočnený 29. mája 1953.

Zdroj: 25list.com

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter