TOP 10 najväčšie záhady histórie


História vedcov vždy fascinovala a fascinuje stále. Stále existuje hŕba nevysvetlených otázok, na ktoré kto vie, či niekedy nájdeme odpoveď. V tomto ďalšom rebríčku, ktorý zostavil slávny magazín LiveScience, vám prinášame TOP 10 najväčších záhad histórie. Tak sa na ne poďme pozrieť!

10. RONGO-RONGO

Jedná sa o záhadu Veľkonočného ostrova. Sú tu tzv. Hovoriace hlavy – Koha rongorongo. Nazývajú sa tiež hovoriace tabuľe. V jaskyniach na ostrove sa našli rytiny a tabuľky obrázkového písma rongo – rongo. Písmo Veľkonočného ostrova sa doposiaľ nepodarilo úplne rozlúštiť. Podľa odborníkov nimi opisovali, ako sa majú vykonávať určité obrady, sú na nich totiž napríklad texty (pravdepodobne obradných) piesní. Zaujímavé je to, že žiadna civilizácia zo susedstva svoje písmo nemala. Tiež sa vedci stále sporia o to, ako mohli spomínané sochy vzniknúť, pretože majú obrovskú hmotnosť.

9. STRATENÉ MESTO HELIKA

Podľa historických prameňov najprv z mesta utiekli všetky zvieratá a potom sa zatriasla zem. Tí, ktorí sa vyhrabali z trosiek, našli smrť pod obrím cunami. Ľudia v tomto meste uctievali boha mora Poseidona. Až do roku 1861 neboli o meste žiadne stopy, kým potom nebola nájdená minca s podobizňou práve Poseidona. Od roku 1988 pracujú archeológovia na objavení mesta, o ktorom sa tvrdí, že bolo skutočnou Atlantídou. Niektoré nálezy naznačujú, že to nemusí byť ďaleko od pravdy.

8. TELÁ Z BAŽIN

Jedna z najväčších záhad histórie sú tela, ktoré boli objavené v močiaroch v severnej Európe. Zachovali sa sa kožou aj vnútornými orgánmi. V roku 1965 objavili v týchto močiaroch okolo 1850 tiel. Takmer neporušené telá tam ležali asi od roku 400 pred naším letopočtom! Niektorí odborníci naznačili, že mŕtvoly by mohli byť obeťami rituálnych vrážd.

7. PÁD MINOJSKEJ CIVILIZÁCIE

Prečo zanikla Minojská kultúra? Táto civilizácia, ktorá žila na Kréte, je porovnávaná s Atlantídou. Zachovala za sebou úžasné pamiatky (napr. Palác v Knosse). Podľa odborníkov ju zničila sopečná činnosť zo susedného ostrova Théra, alebo tiež zemetrasenie. Medzi rokmi 1450-1400 pred naším letopočtom už nikto poničené domy neopravil. Podľa mýtov v zemetrasením zničenej krajine vypukol hladomor, zmenil sa celý spoločenský systém. Knossos bol zničený medzi rokmi 1400-1375. Vtedy ostrov ovládol Achájci.

6. MEGALITY V KARNAKU

Jedna z najzaujímavejších oblastí francúzskej histórie. Neolitickí predchodcovia dnešných Bretóncov, ktorí v tomto období žili pred Keltmi, vytesali z kameňov cez 3000 menhírov (z bretónčiny men=kameň Hir=dlhý). Podľa miestnej povery to je skamenená rímska légia, ďalšie teórie hovoria o tom, že ich stavali ako náhrobné kamene – mali to byť sídla duší mŕtvych…

5. ROBIN HOOD

Príbehy o legendárnom pánovi anglických lesov pozná zrejme každý, ale kto bol skutočný Robin Hood? Túto otázku rieši historici už niekoľko rokov. Bol to utečenec z Yorkshiru menom Robert Hod, o ktorom existujú dobové záznamy? Alebo to bol Robert Hood z Wakefield? Zisťovanie, kto bol skutočný Robin Hood, je problematické, pretože časom sa toto meno stalo symbolom pre štvanca.

4. STRATENÁ RÍMSKA LÉGIA

Po tom, čo Parti, nasledovníci ríše starých Peržanov, porazili rímsku légiu, ktorú viedol Crassus, vydala sa skupinka rímskych legionárov na pochod. Údajne putovali až sedemnásť rokov. Kroky ich doviedli až k hraniciam Číny. Prvý čínsky historik Ban Gu píše o konfrontácii s cudzou armádou, ktorá bojovala vo formácii, ktorá vyzerala ako ryba – to bola jedna z typických rímskych bojových formácií. Podľa oxfordského historika táto légia založila mestečko Liqian v púšti Gobi. Názov mesta sa v čínštine prekladá ako Rím. Niektorí obyvatelia mali zelené oči, blond vlasy a milovali býčie zápasy. Až testy DNA určia, či to naozaj boli Rimania.

3. VOYNICHOV RUKOPIS

Ručne písané kniha napísaná v 15. alebo 16. storočia, ktorá zahŕňa asi 240 strán pergamenov. Ide o zrejme najtajnejší rukopis na svete, pretože doteraz nie je známy autor, obsah a ani jazyk, ktorým to napísal. Skúmali ho mnohí amatérski kryptografia, v roku 2009 vykonali pracovníci Univerzity Arizona uhlíkovú metódu dátovania, podľa ktorej bol rukopis napísaný v rokoch 1404 až 1438.

2. TARIMSKÉ MUMIE

V povodí rieky Tarim objavili múmie staré až 4000 rokov, ktoré majú europoidné rysy, čo je pre oblasť v Ázii mimoriadne netradičné. Niekoľko desiatok múmií, ktoré boli v Číne, mali blond vlasy a dlhé nosy. Potvrdili to aj testy DNA. Nie je však jasné, čo tam európske typy ľudí vôbec robili.

1. KAM ZMIZLA CIVILIZÁCIA OD RIEKY INDUS (KULTÚRA HARAPPA)?

V západnej časti indického subkontinentu žila od 2600 až 1900 rokov pred naším letopočtom civilizácia, ktorá sa usadila pozdĺž rieky Indus a oblasti Pandžábu. Zaberala časť územia dnešného Pakistanu i Afganistanu. Mesta, ktoré postavili, sa vyznačovali sofistikovanou technológiou mestskej kultúry.Významne využívali technológiu mestského plánovania. Veľký dôraz kládli na hygienu – budovali systémy kanalizácií a odvodňovanie. Nie je známe, v akom štátnom zriadení žili, či mali kráľa? Väčšina obyvateľov boli zrejme remeselníci a obchodníci. Medzi artefakty, ktoré archeológovia objavili, patrili korálky, obrazy zvierat, rôzne typy nápisov, obrazy ľudí, o ktorých sa špekuluje, že by to mohli byť obrazmi bohov. Veľké výsledky zaznamenali aj vo vede – presne merali dĺžku, hmotnosť a čas.

Zdroj: LiveScience.com

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter