TOP 10 NAJVÄČŠÍCH SVOJHO DRUHU NA SVETE


V článku sme sa zamerali na TOP 10 vecí, ktoré sa môžu pýšiť prívlastkom najväčší na svete, či už sa jedná o najväčšie lietadlo, bazén, zoo alebo napríklad jaskyňu. Výber obsahuje najzaujímavejšie veci, ako z oblasti ľudských výtvorov, tak aj prírodných úkazov.

10. OBRAZOVKA

Arena Corinthians obrazovka

Arena Corinthians v Sao Paule v Brazílii je naozaj veľká budova – jedná sa o 11. najväčší futbalový štadión v Brazílii. V čom je však prvá na celom svete je veľkosť obrazovky, ktorá je umiestnená na jeho prednej strane.

20 metrov vysoká, 170 metrov široká obrazovka, skladajúci sa z 34 000 LED diód je najväčšou obrazovkou na svete.

9. VÁKUOVÁ KOMORA

vákuová komora Plub Brook

Tieto komory slúžia na testovanie podmienok vo vesmíre. Komora, o ktorej sa budeme baviť je tak veľká, že je v nej možné testovať pravé kozmické lode. Nazýva sa Plub Brook a je postavená v Sandsuky, Ohio.

Plub Brook je vysoká 37 metrov a jej objem je neuveriteľných 25 000 metrov kubických. Ak si túto ohromnú veľkosť chcete lepšie predstaviť, mrknite na film Avengers – úvodná scéna, v ktorej Loki ukradne Cosmic Cube, je celá natočená práve v tejto vákuovej komore.

8. VONKAJŠÍ BAZÉN

bazén San Alfonso del Mar Resort

Väčšina hotelových bazénov nie sú nič extra – skôr sú známe tým, že sú malé, často preplnené a plytké. Návrhári vonkajšieho bazénu v San Alfonso Del Mar Resort v Čile sa za každú cenu chceli týmto prídavným menám vyvarovať, ale trochu to prepískli a vznikol tak najväčší vonkajší bazén na svete.

Tento obrí bazén, ktorý sa tiahne po celej dĺžke hlavnej pláže letoviska, pokrýva plochu 80 937 metrov štvorcových, je cez 900 metrov dlhý a jeho najväčšia hĺbka je 35 metrov – čo z neho robí aj najhlbší bazén na svete. V bazéne je 66 miliónov galónov vody a pohltiť by mohol až 20 veľkých olympijských bazénov. Postaviť ho trvalo 5 rokov a cenovo vyšiel na 1 miliardu dolárov. Jeho údržba však stoja ďalšie 4 milióny dolárov ročne.

Viac o bazénoch tu
7. LIETADLO

lietadlo Mriya

To, čo vidíte na obrázku vyššie, je ukrajinské lietadlo AN-225 Mriya, ktoré zrovna preváža ruský raketoplán. Toto najväčšie lietadlo na svete je schopné nielen prepraviť stovky ton nákladu a kompletné koncertné haly, ale je to tiež lietadlo, ktoré vám dokáže prepraviť iné lietadlo – aj Boeing 737 sa zmestí do jeho nákladového priestoru.

Bolo postavené v roku 1988 a okamžite sa stalo bezkonkurenčne najväčším (bolo približne o 50% väčšie ako druhé najväčšie) lietadlo na svete. Toto prvenstvo si Mriya drží dodnes.

6. JASKYNE

Phong Nha-Ke Bang jaskyne

V roku 2009 priviedol miestny farmár skupinu britských prieskumníkov ku vchodu do jaskyne, ktorú našiel pred rokmi vo vietnamskom Národnom parku Phong Nha-Ke Bang. A jaskyne to nebola hocijaká. Ako sa neskôr zistilo, jedná sa o najväčší jaskynný priestor, ktorý bol doteraz nájdený.

Jaskyňa dostala meno Sơn Đoòng a jej najväčšou miestnosť je viac ako 5 kilometrov dlhá, takmer 300 metrov vysoká a 150 metrov široká.

5. VODOPÁDY

Inga vodopády

Vodopády Inga, ktoré sa nachádza blízko mesta Kinshasa v Kongu, rozhodne nie sú najvyššie vodopády na svete. Vlastne k tomu nemajú ani blízko – ich najdlhšia spád vody je žalostných 21 metrov. Pre predstavu – najvyšší vodopád na svete má spád cez 1 kilometer. Aj cez túto neslávnu štatistiku si vodopády Inga držia prvenstvo v pohybe vody. Za daný časový úsek tu pretečie viac vody ako v ktoromkoľvek inom vodopáde na svete… oveľa viac.

Keď sa povie najväčšie vodopády, mnohým z vás sa pravdepodobne vybavia Niagarské alebo Viktóriine vodopády. Ak sa však na všetko pozrieme v číslach, tak vidíme, že Viktóriine vodopády majú prietok približne 1100 metrov kubických za sekundu, Niagara okolo 2500 metrov kubických a vodopády Igna neuveriteľných 26000 metrov kubických! Ešte pre doplnenie, v tejto štatistike sú Niagarské vodopády na 11. a Viktóriine na 15. mieste na svete.

4. ZOO

Henry Doorly Zoo

Ak sa ideme baviť o najväčšiu zoo na svete, mali by sme pravdepodobne brať do úvahy 2 faktory – veľkosť územia a počet zvierat.

Ak sa zameriame čisto len na ten prvý spomínaný, zistíme, že najväčšia zoo, čo sa týka rozlohy územia, je so svojimi 50 000 kilometrami štvorcovými Red McCombs Wildlife v americkom štáte Texas. Je tu však len 20 druhov zvierat.

Ak však vezmeme do úvahy oba tieto faktory, tak za najväčšiu zoo na svete môžeme jednoznačne považovať Henry Doorly Zoo v Omahe, Nebraska. Táto zoo sa rozkladá na ploche 500 000 metrov štvorcových, čo je síce oveľa menej ako Red McCombs, ale za to tu nájdeme cez 17 000 zvierat (okolo 960 rôznych druhov).

3. SOĽNÁ PLÁŇ

solná pláň Salar de Uyuni

Soľná pláň Salar de Uyuni sa nachádza v južnej časti Bolívie v blízkosti hrebeňa Ánd, vo výške takmer 3 600 metrov. Plocha, na ktorej sa rozkladá je ohromná – cez 10 000 kilometrov štvorcových.

V tomto území je samozrejme veľa soli, ale to nie je všetko. Salar de Uyuni pod svojím povrchom skrýva tiež obrovské zásoby lítia – podľa odhadov až polovicu všetkých svetových zásob. Aj cez to, že táto oblasť vyzerá mimoriadne pustá, je to domov asi 80 druhov vtákov, vrátane jedného z najväčších druhov ružových plameniakov na svete.

2. ELEKTRÁREŇ

Tri Tiesnavy elektráreň

Elektráreň Three Gorges Dam, ktorá bola vybudovaná na rieke Jang-c‘ v Čínskej Ľudovej republike je najväčšou elektrárňou na svete. Oficiálne náklady na vybudovanie Three Gorges Dam – elektrárne, hrádze a vodnej nádrže – sa vyšplhali až na 25 miliárd dolárov (hovorí sa však, že skutočné náklady boli ešte oveľa vyššie). Táto elektráreň začala s výstavbou v roku 1994 a v roku 2006 bola dokončená. Nutné tiež povedať, že v rámci tohto projektu bolo vysťahovaných z oblasti rieky Jang-c ‚viac než milión ľudí!

Číselné údaje Three Gorges Dam sú však ohromujúce – 2.4 km na dĺžku, 180 na výšku a elektriny dokáže vyrobiť toľko, čo 18 jadrových elektrární dohromady. Jej kapacita je neuveriteľných 22 500 megawattov, pričom jej najbližší konkurent, elektráreň Itaipú, je iba na  14 000 megawattov.

1. BUDOVA

New Century Global Center

Čínska stavba New Century Globe Center sa môže pýšiť titulom najväčšia budova na svete. Toto ohromujúce obchodné centrum sa rozkladá na ploche neuveriteľných 1.8 milióna metrov štvorcových

Táto stavba bola dokončená za 3 roky a okrem obchodov tu nájdete napríklad aj kino IMAX, kompletnú repliku stredomorskej dediny, klzisko alebo napríklad aquapark.

Zdroj: Listverse.com

loading...
Najnovšie články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter