TOP 10 NAJÚŽASNEJŠIE BLUDISKÁ SVETA


Bludiská na Slovensku nepatria zrovna medzi tradičné druhy zábavy. Iste, pár sa ich tu nájde, ale nie sú to nejaké super bludiská, kde by ste hodiny hľadali východ. Sú to väčšinou malé bludiská, ktoré vlastne ani nie sú bludiská. Na svete je však niekoľko veľkých, ktoré húfne navštevujú nielen turisti. Na tých TOP 10 najúžasnejších bludísk na svete sa môžeme spoločne teraz pozrieť.

10. HAMPTON COURT MAZE (VEĽKÁ BRITÁNIA)

Bludisko má rozlohu okolo 1300 metrov štvorcových. Ročne ho navštívi státisíce ľudí. Pôvodne to mali byť len záhrady, keď ich v roku 1689 až 1695 založil istý Wiliam Oranžský. Takže o tomto bludisku môžeme povedať, že má už aj celkom peknú históriu.

9. DAVID MEGA MAZE (USA)

Funguje už od roku 1998. Lákadlom je fakt, že každý rok sa bludisko mení. Každoročne je potreba na prerobenie a vytvorenie nového mega bludiska okolo 12 000 hodín ľudskej práce. Dizajnérom je Angličan Adrian Fisher, ktorý je veľmi uznávaným návrhárom bludísk. Bludisko sa nachádza v štáte Massachusetts, pri meste Sterling.

8. LABYRINTH (TALIANSKO)

Tento živý plot, ktorý toto bludisko tvorí je stále originál, ktorý vznikol na začiatku 18. storočia a je zachovaný v pôvodnom rozpoložení dodnes. Hovorí sa, že v roku 1807 sa v ňom stratil dokonca sám Napoleon. Niektorí dokonca tvrdia, že je toto bludisko, ktoré je jedno z najnáročnejších vôbec.

7. PEACE MAZE (ÍRSKO)

Toto obrie bludisko bolo otvorené v roku 2001. Je najväčším otvoreným bludiskom na svete. Má celkovú plochu cez 11 000 metrov štvorcových a múry tohto bludiska tvorí celkom 6000 tisov, ktoré vlastnými rukami zasadili obyvatelia Severného Írska.

6. SNAKE MAZE (VELKÁ BRITÁNIA)

Snake znamená had a tak už Vás iste z obrázku napadá, čo má toto bludisko znázorňovať. Áno, je to akýsi obrí had. Navrhol ho známy dizajnér, ktorého meno nám nič nepovie – Michael Blee. Navrhoval ho niekoľko mesiacov. Toto je desiate najobtiažnejšie, aké kedy navrhol.

5. ASHCOMBE MAZE (AUSTRÁLIA)

Je to najstaršie austrálskej bludisko, ktoré je vytvorené v klasickom štýle. Je zložené z kríkov, ako stien, ktoré sú 3 metre vysoké a sú viac ako dva metre široké. Nájdete tu vyše 200 druhov ruží.

4. PINEAPPLE GARDEN MAZE (HAVAJ)

Líši sa od klasických anglických bludísk tým, že je zložené z nádherných farebných rastlín, ktoré rastú na Havaji. A to v počte viac ako 14000. Rozprestiera sa na rozlohe viac ako 3 akre. Samotné chodníčky sú dlhé takmer 5 kilometrov.

3. YORK MAZE – STAR TREK TRIBUTE (VELKÁ BRITÁNIA)

Tí, ktorí vedia po anglicky už vedia, že toto bludisko bolo vytvorené ako hold Star Treku. Bolo to pri jeho 40. výročí. Vytvoril ho Tom Pearcy. Bludisko má rozlohu viac ako 15-násť fobalových ihrísk a vyzerá ako sami vidíte úžasne.

2. REIGNAC-SUR-INDRE MAZE (FRANCÚZSKO)

Toto je najväčšie bludisko na svete, vytvorené zo živého plotu. Vzniklo v roku 1996. Rozloha je viac ako 4 hektáre a samotné bludisko sa mení každým rokom, pretože tvorcovia presádzajú rastliny, z ktorých je vytvorené. Navštívilo ho už takmer 100 000 návštevníkov.

1. LONGLEAT HEDGE MAZE (VEĽKÁ BRITÁNIA)

Predstavujem Vám najdlhšie bludisko na svete. Vytvorené bolo v roku 1975 dizajnérom Gregom Brightom. Je vytvorené z 16 000 kusov anglických tují. Toto bludisko obsahuje drevené mostíky, vďaka ktorým sa môžu návštevníci dostať do observatória, kde sa môžu pozrieť na cestu von.

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter