TOP 10 Najpopulárnejších pištolí a revolverov


Rovnako ako sa v hudobnom priemysle rodia hity, s pevným miestom v histórii a dá sa povedať, že sa nikdy neobohrajú, vznikajú legendy aj medzi ručnými zbraňami. Mnohé z nich preslávili ich výnimočné vlastnosti, či už presnosť, ergonómia alebo zvláštny kaliber, no väčšinu z nich si spájame s filmovými trhákmi a legendárnymi výrokmi hlavných hrdinov, ktorí by svojich smrtonosných pomocníkov nevymenili za nič na svete.

V tomto článku si predstavíme niekoľko najznámejších kúskov, ktoré si svojím výnimočným dizajnom získali fanúšikov po celom svete a majú nezastupiteľné miesto v histórii strelných zbraní.

1.Colt M1911

Kultová pištoľ so životnosťou dlhšou než akékoľvek vojenská palná zbraň. Pôvodne vyvinutý legendárnym dizajnérom Johnom Browningom pre spoločnosť Colt pred vyše sto rokmi. 1911 má počas doby svojej existencie vyrobených zatiaľ vyše 2 miliónov oficiálnych kópií (veľmi konzervatívny odhad). Pred vyše 79 rokmi bol zavedený do výzbroje americkej armády a je používaný dodnes (väčšina na základe dizajnu z roku 1926 model M1911). Využíval sa aj v Sovietskom zväze (ako pomoc počas II sv. vojny) a dnes je prakticky dostupný celosvetovo v každej krajine. Objavil sa vo viac ako 295 filmoch prevažne s vojenskou tematikou a klasikách napr. Terminátor, Punisher, Hitman. Je pravdepodobne jedným z najnadčasovejších kúskov inžinierstva v histórii zbrojárskeho priemyslu.

1.1 Colt america1.4 1911 terminator 1.3 1911 hitman 1.2 1911 punisher

V dnešnej dobe existuje veľké množstvo klonov originálneho 1911 od Coltu od pôvodnej verzii v kalibri .45ACP po väčšinu pištoľových kalibrov ako .40SW, .38 Special, .30.Luger, 9mm Luger a .22LR.

2.Beretta 92FS, Taurus PT92AFS

Jedna z najpopulárnejších poloautomatických pištolí posledných 40tich rokov navrhnutá talianskymi dizajnérmi Carlo Beretta, Vittorio Valle a Giuseppe Mazzeti. Preslávená najmä po zaradení do štandardnej výzbroje amerických ozbrojených jednotiek. Beretta 92FS navyše veľmi cenená pre jej presnosť a menej nákladný kaliber 9mm Luger, ktorý nahradil používanú 1911 .45ACP. Vo vojenských zložkách je tiež známa pod označením M9.

Beretta 92FS sa objavila v nespočetnom množstve filmov aj s mnohými pokusmi o nadčasový dizajn, ako napríklad: Equilibrium, Underworld.

2.1 Beretta_92FSl2.2 images  2.3 equilibrium2

2.6 lw1b-gun2.4 under

Do rovnakej kategórie sme zaradili aj klon Beretty od brazílskej spoločnosti Taurus s obdobným označením PT92AFS. Podľa mnohých jej fanúšikov ide o lacnejšiu a vylepšenú verziu originálnej talianskej bretty, často zamieňanej aj vo filmoch.

22 _PT92_TwoTone

2.6 20101210_080838_275

3. Colt 1873 Single Action,Peacemaker

Colt 1873 SAA známi aj ako peacemaker patrí medzi najpopulárnejšie revolvery divokého západu na hranici 19. storočia. Stal sa historicky najviac kopírovanou zbraňou a aj po vyše 140 rokoch je stále vyrábaný spoločnosťou Colt.

Známi je prakticky z väčšiny westernov, kde sa prezentuje hlavne klasickým štýlom streľby od boku a potrebou zapojenia oboch rúk vďaka single action režimu. Dnes často zaujímavo napodobňovaný štýl streľby natiahnutím kohútika dozadu a stlačením spúšte, aj keď to už pri súčasných double action revolveroch nie je potrebné. Filmovo bol často používaný napríklad vo filmoch Clinta Eastwooda  a Johna Wayna.

Primárne vyrábaný v kalibri .45 Colt , neskôr .44-40 WCF, .38-40 WCF, .32-20 WCF, .38 Colt a mnoho ďalších.

3.1 coltr 3.2  3.3 Search_07 3.4 vgxo4_r1_500

4. Walther PPK – zbraň Jamesa Bonda

Populárna poloautomatická zbraň známa prevažne zo špionážnych „bondoviek“ navrhnutá v roku 1929 Carlom Waltherom. Vyrábaná je prevažne v Európe (Nemecko, Francúzsko) licencovanou verziou v Spojených štátoch pod značkou Smith & Wesson. Primárne bola vyrábaná v kalibroch 7.65×17mm Browning SR (.32 ACP) 9×17mm Short (.380 ACP) a určená pre policajné zložky, ako vyplýva aj s jej označenia (PP –Polizei pistole).

V bondovkách bola využívaná hlavne pre jej nenápadnosť a multifunkčnosť. Pri možnosti namontovania tlmiču a pomerne tichom no dostatočne silnom kalibri to bola jednoznačná voľba pre anglického gentlemana s povolením zbíjať.

4.1 wal 4.2 06_l Brosnan As Bond

5. Luger P08 (Parabellum)

Kto by si nepamätal z nespočetného množstva filmov o prvej a druhej svetovej vojne nemeckú klasiku Luger P08 zmnámeho aj ako „parabela“. Zbraň bola navrhnutá Georgom J. Lugerom v roku 1898 a produkovaná nemeckými zbrojárskymi závodmi. Primárne bola zbraň preslávená ako zbraň dôstojníkov nacistického Nemecka čím získala pomerne neblahé spojenie s históriou. Bola však dlhý čas používaná aj Americkou armádou v jej silnejšom prevedení v kalibri .45ACP. V Európe bola vyrábaná v najpoužívanejšom kalibri 7.65×21mm Parabellum a 9×19mm Parabellum (9mm Luger). Okrem jej zaujímavej histórie je zbraň obľúbená aj pre jej kvalitné vyhotovenie a presnosť, prípadne zaujímavé riešenie záveru.

5.1 5.2 P08-2

6. Glock 17 Gen 4

Modernizáciou výzbroje bezpečnostných zložiek, hlavne v Spojených štátoch sa v kinematografii dostali do popredia modernejšie druhy s polymérovým rámom, ako nástupcovia našich klasických legendárnych zbraní. Nevyznačujú sa síce výnimočným dizajnom, no prinášajú vyššiu variabilitu a uplatniteľnosť s veľkým počtom prevedení a využitia v každej situácii.

Príkladom takejto zbrane je populárny člen rodinky rakúskej spoločnosti Glock,  Glock 17 štvrtej generácie kaliber 9mm Luger. Svojich fanúšikov si získal vďaka už spomenutému ľahkému no pevnému polymérovému rámu, presnosti, ergonomickej rukoväti a výborne riešenou poistkou v spúšti pištole. Je to ľahko udržiavateľná zbraň a vďaka skrytému úderníku a jednoduchej poistke je veľmi obľúbená hlavne na skryté nosenie u mnohých bezpečnostných služieb. Z hľadiska použiteľnosti ide o neuveriteľne univerzálnu zbraň, ktorú pomocou rozšírení môžeme zmeniť prakticky aj na malú útočnú pušku.

Vyskytuje sa prakticky v každom novom špionážnom či akčnom filme, kde nahradila väčšinu spomenutých klasík na prvých priečkach nášho rebríčku.

6.1 gh9x19mm OLYMPUS DIGITAL CAMERA 6.3 Skyfall-Gadgets 6.4 matrixreloadedglock18c-6

7. Desert eagle .50AE

Produkt izraelskej spoločnosti IMI v roku 1980 s typovým označením Desert eagle (púštny orol) snáď ani netreba predstavovať. Je to jedna z najsilnejších a najrozšírenejších poloautomatických pištolí na trhudizajnovaná na jeden z najsilnejších pištoľových kalibrov .50AE. Ten dokáže preniknúť väčšinou ľahších nepriestrelných viest a pištoľ celkovo v ruke pôsobí ako malé delo. Už len pre jej hrozivo vyzerajúci zovňajšok sa stala v populárnou takmer vo všetkých novodobých gangsterských filmoch, v ktorých sa najväčší borci prezentujú streľbou rovno z dvoch týchto zbraní súčasne. Ide samozrejme skôr o úsmevné momenty, keďže je pre bežného strelca náročné zniesť len vyprázdnenie jedného zásobníka tohto kalibru a nie pokúšať sa z tejto zbrane strieľať jednou rukou (hold v Hollywoode už od 21st. fyzika neplatí).

Môžeme len odhadovať v koľkých filmoch sa táto pištoľ zatiaľ vyskytla. Odhady hovoria o vyše 500.

7.1 ert-eagle-50ae 7.2 istol-hd-desktop-wallpapers 7.3 7.4 eagle_zps057a6e70 7.5 -crank-screenshot

8.Colt Phyton Edícia

Minimálna potreba údržby, spoľahlivosť, kaliber vhodný na efektívne rozprášenie hlavy zombíka. Presne tieto požiadavky spĺňa Colt Phyton .357 Magnum. od spoločnosti Colt Manufacturing. Ide o veľmi krásnu edíciu double action revolverov určených predovšetkým na terčovú streľbu, no svojím drsným dizajnom a použitým kalibrom sa stal obľúbeným najmä v apokalyptických snímkach ako seriál Walking Dead, alebo predloha revolveru Umbrella vo filme Resident Evil.

Treba uznať že ak už vyraziť do sveta, kde by ste si mali držať bezpečne od tela aj tie najodolnejšie krvilačné beštie, asi neexistuje vhodnejšia voľba.

8.1 blbj5hl0g68elzjw 8.2 Colt_Target_Python_(1) 8.3 _5 8.4 esdefault

9.Makarov MP

Ruská obdoba predchádzajúcej Walter PPK. PM (Pistolet Makarova) predstavuje niečo ako pištoľovú obdobu ruského AK-47 čo sa týka funkčnosti a spoľahlivosti. Je ľahká, lacná (asi 200dolárov) a kaliber 9×18 je stredovou cestou medzi kalibrami .38ACP a 9mm Luger.  Vyvinutá bola v Sovietskom zväze dizajnérom Fyodorovichom Makarovom a zavedená do bežnej výzbroje ozbrojených zložiek ako sekundárna zbraň. Práve preto sa vyskytla v desiatkach filmov a to nie len z vojenského prostredia.

9.1 frefault 9.3 x-DAD_Makarov_2

10. CZ 75

Aby sme predsa len neodbiehali až tak ďaleko do sveta, keď máme kvalitu aj u nás do rebríčka stojí za to zaradiť aj CZ 75. Bola vytvorená v roku 1975 Českou zbrojovkou v Uherskom Brode a do stala sa veľmi populárnou medzi športovými strelcami po celom svete. Vyrábaná v kalibroch 9 mm Luger, 9 x 21 a .40 S&W a vyše 15 prevedeniach. Len okrajovo viditeľná vo filmoch no vyskytla sa aj v hre Tomb Raider.

10.2 _0010-1

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter