TOP 10 NAJNEBEZPEČNEJŠIE ZVIERATÁ


V našom ďalšom rebríčku sa pozrieme na najnebezpečnejšie zvieratá. Tento zoznam bol vytvorený na základe nielen útokov na človeka, ale aj vzhľadom k ich hmotnosti, stavbe tela, útokom, ktorými disponujú a účinkami, ktoré tieto útoky na človeka môžu mať.

10. Medvede

 Medvede
Medvede sú jedni z najnebezpečnejších zvierat v divočine. Niekedy dokonca aj zablúdia do civilizovaných oblastí, kam ich zaženie hlad. V súčasnej dobe máme 8 druhov medveďov rozosiatych po celom svete. Praveké medvede boli jedni z najväčších a najsmrteľnejších zvierat tej doby. Medvede nemajú radi, keď ich niekto, alebo niečo otravuje. Ak sa stretnete tvárou v tvár s medveďom, tak najlepšia vec, čo môžete urobiť je, robiť mŕtveho. Zadržať dych a ležať na zemi. V opačnom prípade sa môžete stať obeťou týchto zvierat a aj keď to tak nevyzerá, medveď dokáže vyvinúť veľmi slušnú rýchlosť.

9. Žraloky

Žraloky
Žraloci sú už dlhodobo považovaní za jedny z najnebezpečnejších zvierat. Existuje cez 400 druhov týchto zvierat a tí najväčší môžu vážiť až 2 tony. Majú 450 zubov, takže akonáhle Vás uhryznú, je nemožné, aby ste z týchto pazúrov utiekli. Najobávanejším je žralok biely (belasý), ktorý je známy svojimi útokmi na človeka. Inak žraloky neútočia na ľudí, pretože chcú, často si ich naopak pletú s inou korisťou. Preto je veľa prípadov, kedy po uhryznutí ľudia prežili, pretože žralok zacítil, že to nie je korisť, ktorú hľadal a pustí ho. Bolo natočených aj niekoľko filmov s žraločou tematikou, medzi najznámejšie patrí séria filmov Čeľuste, ktorá je vlastne podľa skutočnej udalosti.

8. Medúzy

Medúzy
Medúzy krásne vyzerajú, ľudia sú fascinovaní ich vzhľadom, ľahkosťou, a ako plávajú vo vode. Pod týmto úžasom sa však skrýva jeden z najnebezpečnejších živočíchov vôbec. Majú veľmi silný jed, koncentrovaný v ich chápadlách. Pri kontakte s chápadlom a následnému vniknutiu jedu tento jed často napáda centrálny nervový systém. Bez dostatočne rýchlej pomoci môžu ľudia na následky poranenia medúzou aj umrieť. Na svete je cez 30 000 druhov medúz a každý rok zomrie viac ako 200 ľudí pri kontakte s nimi. Väčšina medúz je malých, ale existujú aj druhy, ktoré môžu mať až 200 kg.

7. Hrochy

Hrochy
Ten, kto videl Madagaskar je iste prekvapený a hovorí si, ako také roztomilé zvieratko môže byť na našom zozname. No zdanie bohužiaľ klame. Tieto zvieratá, ktoré môžu mať skoro až 4 tony majú totiž veľmi nestabilná povahu. Dokážu udržať vzduch pod vodou až 30 minút a sú veľmi dobrí plavci. V období párenia bojujú samce medzi sebou a sú to naozaj tvrdé súboje, kde často dochádza k ťažkým poraneniam jedného z nich. Každoročne je pre 150 ľudí hroch tým posledným, čo v živote uvidia.

6. Slony

Slony
Slony sú najväčšie pozemská zvieratá. Môžu mať váhu viac, ako 5 ton. V dávnych dobách bol trest smrti udelený takým spôsobom, že po odsúdených chodil slon. Keď na vás takýto obor došliapne, tak Vám odporúčame, aby ste si pripravili niekoľko stoviek náhradných kostí. Rozzúrený slon je ako parný valec. Nerobí mu problém prevrátiť, alebo rozdrviť auto. Každoročne slony usmrtia cez 500 ľudí, čo je viac, ako jedného denne!

5. Krokodíly

Krokodíly
Krokodíl je vo vode nemilosrdný zabijak. Má v tlame taký stisk, že keď zaútočí, zovrie vás silou takou, ako by na vás spadlo zo 7 metrov osobné auto. To asi chápete, že akonáhle raz chytí, už nie je šanca, aby vás pustil, resp. aby ste unikli. Inak majú hmotnosť až 1200 kg a v papuli 70 zubov, ostrých ako britvy. Sú považovaní za jedných z najstarších živočíchov na našej planéte. Keď sú hladný, neváhajú zaútočiť na všetko, čo sa hýbe, teda aj na človeka. Každý rok zabijú viac, než 800 ľudí.

4. Lev

Lev
To by bolo, aby v našom rebríčku nebol kráľ džungle. Možno sú levy považovaní za kráľov, ale v nebezpečnosti im patrí „až“ 4. miesto. Sú to rýchli a hlavne mohutní zabijaci, ktorí majú hmotnosť až 350 kg. Tieto atribúty z nich robia veľmi silných a dobrých lovcov, ktorí neváhajú útočiť aj na človeka, ak majú hlad. Každoročne v ich žalúdkoch skončí viac ako 1000 ľudí.

3. Škorpióni

Škorpióni
Škorpión je síce pomerne malý živočích, v porovnaní s tými predchádzajúcimi, ale to neznamená, že nie je nebezpečný.Práve naopak. Dokáže prežiť v teplotách až 55 stupňov. Žije v najchladnejších miestach našej planéty. Dokáže prežiť celý rok bez potravy. A je ozbrojený veľmi silným jedom. Škorpióni sa za takmer 400 miliónov rokov nezmenili. Na svete je 1752 druhov týchto živočíchov. Každý rok si títo tvorovia dajú na účet cez 5000 usmrtených ľudí.

2. Hady

Hady
O hadoch sa celkovo hovorí, že sú nebezpeční. Tí najnebezpečnejší, sú jedovaté. Na svete je 2700 druhov hadov.Hady možno vyzerajú zaujímavo, neškodne, ale v skutočnosti sú to zabijaci. Sú viac menej dve techniky, ktoré hady používajú pri usmrcovaní svojich obetí. Tie nebezpečnejšie (pre nás) používajú jed. Niektorí však usmrcujú svoje obete silou. Každý z nich je špecifický a každý z nich používa trošku inú stratégiu. Môžu byť veľkí pár centimetrov, ale aj veľkí ako školský autobus. Každý rok usmrtia viac než 150 000 ľudí po celom svete.

1. Komáre

Komáre
Možno je to pre niekoho smiešne, že takto miniatúrny živočích je na tomto svete najnebezpečnejším. Pýtate sa, ako taký drobček dokáže tak moc zabíjať, keď nemá ani silu, ani nejaké smrtiace útoky? V skutočnosti je to zabijak vďaka svojej schopnosti prenášať choroby. Stačí jedno malinké pichnutie a človek sa môže ihneď smrteľne nakaziť. Podľa súčasných prieskumov komáre nakazia každoročne okolo 7 miliónov ľudí, prevažne maláriou. Z nich potom 2,5 milióna umiera. Pekný počet, na to, že váži v priemere 2,5 gramu.

Zdroj: top10hm.com

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter