TOP 10 Najlepších futbalistov všetkých čias


Prinášame Vám desiatku najlepších futbalistov všetkých čias. Všetci spĺňajú podmienku, že už ukončil profesionálnu kariéru a tým pádom, tu nemôže chýbať niekto taký, ako napríklad elegán Zidane. Čo myslíte, na ktorom mieste asi je?

10. Alfredo di Stefano (Argentína, Španielsko)

Ofenzívny stredopoliar Alfredo di Steafno, ktorý sa narodil v Argentíne, ale drvivú časť kariéry odohral v Španielsku, mal prezývku sæt Rubia – Blonďavý šíp.

Povestný bol jeho ťah na bránku, ale tiež vitalita, s ktorou dokázal celých deväťdesiat minút makať na sto percent a taktická všestrannosť. Bol známy tým, že mohol hrať na akomkoľvek poste na ihrisku. Hoci preslávil ako útočný hráč, bol tiež skvelý obranca.

Di Stefano je dodnes tretím najlepším strelcom v histórii španielskej najvyššej súťaže s 228 gólmi v 329 zápasoch. Je tiež najlepším strelcom v dejinách Realu Madrid, kde odohral jedenásť sezón – vo 282 ligových zápasoch dal 216 gólov. S Realom dokázal vyhrať päťkrát Pohár majstrov európskych krajín.

9. Michel Platini (Francúzsko)

Súčasný prezident organizácie UEFA Michel Platini bol členom francúzskeho tímu, ktorý vyhral v roku 1984 titul majstrov Európy.

Zároveň bol zvolený najlepším hráčom turnaja a stal sa najúspešnejším strelcom. Spolu s Alainom Giresse, Luisom Fernández a Jean Tigana tvorili tzv. Carré Magique – hviezdna záložná formácia, ktorá na začiatku osemdesiatych rokov nemala na svete konkurenciu.

Platini, ktorý strelil svoj prvý reprezentačný gól v roku 1976 v priateľskom zápase s Československom, je považovaný za jedného z najlepších nahrávacích v dejinách futbalu. Odborníci vyzdvihujú aj jeho fenomenálne schopnosti pri kopaní priamych kopov. Dodnes drží rekord v počte strelených gólov vo finálových turnajoch majstrovstiev Európy (9).

8. Carlos Alberto Torres (Brazília)

Carlos Alberto Torres je jedným z najuznávanejších obrancov všetkých čias. Doviedol Brazíliu v roku 1970 k titulu majstrov sveta a je členom Svetového tímu 20. storočia.

Carlos Alberto sa najviac preslávil gólom proti Taliansku vo finále šampionátu v roku 1970, ktorý je dodnes považovaný za jeden z najúžasnejších v histórii majstrovstiev sveta.

7. Ronaldo (Brazília)

Pamätáte, ako sa lúčil v exhibičnom zápasom Brazílčan s futbalom a nedokázal trafiť bránku ani z tých najväčších šancí?

To už bol úplne iný Ronaldo, ako ten, ktorý žiaril na prelome tisícročia v dresoch Eindhovene, Barcelony, Interu Miláno, Realu Madrid alebo milánskeho AC.

Hovorilo sa, že Ronaldo je najväčšia brazílska hviezda od čias Pelého. Prezýval sa  Fenomén a oprávnenosť tejto prezývky dokazoval v každom zápase.

Vďaka svojej rýchlosti, schopnosti driblovať a streleckým inštinktom je dodnes považovaný za jedného z najlepších hráčov v modernej histórii futbalu. V národnom tíme hral od roku 1994 do roku 2006, získal dva tituly majstra sveta a je dvojnásobným držiteľom Zlatej lopty pre najlepšieho hráča planéty (1997 a 2002).

6. Gerd Müller (Nemecko)

Gerd Müller bol malý, zavalitý a nijako zvlášť nenapĺňal predstavu o futbalovej hviezde. Lenže jeho zrýchlenie bolo smrtiace.

Na krátku vzdialenosť dokázal přesprintovat kohokoľvek na ihrisku a navyše mal vražedný strelecký inštinkt. Na malom priestore dokázal byť neuveriteľne obratný a mrštný.

V 68 medzinárodných zápasoch nastrieľal súperom ťažko uveriteľných 62 gólov.

V Bundeslige, kde hájil farby Bayernu, dal vo 427 dueloch 365 gólov a dodnes drží rekord európskych pohárových súťaží s 66 gólmi v 74 zápasoch. Müller bol zďaleka najúspešnejší útočník svojej doby.

5. Johan Cruyff (Holandsko)

Bývalý holandský futbalista a tréner Johan Cruyff sa stal trikrát najlepším európskym hráčom (1971, 1973, 1974).

V roku 1999 bol zvolený európskym hráčom storočia v ankete Medzinárodnej federácie futbalových historikov a štatistikov a zároveň skončil za Brazílčanom Pelém na druhom mieste na svete.

Cruyff bol známy pre svoje perfektné technické zručnosti, rýchlosť a akceleráciu, ale jeho najväčšou kvalitou bolo myslenie.

Málokto v histórii vedel tak dokonale čítať hru a posielať spoluhráčom nečakané a na milimeter presné pasy. Dokázal prekvapivými prihrávkami rozložiť obrany súperov.

4. Franz Beckenbauer (Nemecko)

Cisár Franz, ako sa mu hovorilo, stojí pri zrode modernej, útočné hry stopérov.

Beckenbauer je dodnes jedným z dvoch ľudí, ktorí dokázali vyhrať titul majstrov sveta ako hráči (1974) aj ako tréneri (1990).

Drvivú väčšinu svojej kariéry strávil v Bayerne Mníchov, s ktorým dokázal trikrát vyhrať Pohár majstrov európskych krajín a štyrikrát nemecký titul.

V rokoch 1972 a 1976 získal titul Najlepší futbalista Európy a dodnes je považovaný za najlepšieho nemeckého hráča všetkých čias.

3. Diego Maradona (Argentína)

Maradona je jedným z najlepších a zároveň najkontroverznejších futbalistov histórie.

V Argentíne však vždy bol, je a asi aj bude skoro zbožňovanou ikonou. Mnohí fanúšikovia mu dodnes nepovedia inak ako „San Diego“ – Svätý Diego.

Keby ekonómovia hľadali bod, kedy sa za futbalového hráča začali platiť závratné sumy, potom by došli práve k Maradonovi. Bol asi prvým sakramentsky preplateným hráčom na svete. To on roztočil platovú špirálu, ktorú sa dodnes klubom nedarí zastaviť.

Maradona však nebol známy len svojimi bravúrnym technickými kúskami, tvorivosťou a krásnymi gólmi. Jeho „Božia ruka“, ktorá na šampionáte v Mexiku v roku 1986 vyradila Angličanmi, je jednou z najväčších škvŕn na svetovom futbale.

Nebol by to ale Maradona, keby v tom istom zápase nemal na svojom konte tiež jeden z najúchvatnejších momentov dejín, keď predribloval s loptou cez pol ihriska medzi obrancami a fantasticky skóroval.

2. Pelé (Brazília)

Čierna perla, ako bol nazývaný Edson Arantes dos Nascimento, je všeobecne považovaný za najlepšieho futbalistu všetkých čias.

Ostatne – v celosvetovej ankete Medzinárodnej federácie futbalových historikov a štatistikov v roku 1999 získal titul Futbalista storočia.

Počas svojej kariéry nastrieľal Pelé neuveriteľných 1280 gólov, v štrnástich zápasoch, ktoré odohral na majstrovstvách sveta, ich dal dvanásť.

V marci roku 2002 bol vydražený dres, v ktorom odohral majstrovstvá sveta v roku 1970 za 220 850 dolárov. Od roku 1995 do roku 1998 bol Pelé brazílskym ministrom športu.

1. Zinedine Zidane (Francúzsko)

Pokiaľ ste článok dočítali až sem tak odpoveď na prvú otázku poznáte. Je to rúhanie, keď nedáme na prvé miesto legendárneho Pelého, ale francúzskeho stredopoliara Zinedina Zidana? Možno.

Je to zrejme preto, že sme nevideli kúsky najslávnejšieho brazílskeho hráča nikdy na vlastné oči a poznáme ich len sprostredkovane z archívov. Zato Zízu nás ohuroval dlhé roky.

Majster sveta i Európy, víťaz Ligy majstrov a trojnásobný držiteľ ocenenia Najlepší svetový hráč roka zakončil profesionálnu kariéru po finále majstrovstiev sveta v roku 2006, ktoré vstúpilo do histórie futbalu.

Zizu v ňom v nadstavenom čase udrel hlavou do hrude Taliana Materazziho, uvidel červenú kartu a musel predčasne pod sprchy. Francúzsko boj o titul prehralo, Zidane bol ale napriek tomu vyhlásený najlepším hráčom šampionátu.

V jeho hre nikdy nechýbala vášeň, obrovské nasadenie, kreatívne myslenie, dokonalá technika a vôľa po víťazstve. Kombinácia týchto prvkov z neho pre nás robí najlepšieho hráča všetkých čias.

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter