TOP 10 Najabsurdnejších robotov sveta


Starí známi roboti. Napadá vás nejaká oblasť, kde by sa dnes neuplatňovali? Už len tento článok budete čítať len vďaka počítačom = robotom – tomu svojmu, nášmu a tým, ktoré umožňujú prenos informácií po internete. Pri jazde v aute vám pomáhajú roboti – ak máte automatickú prevodovku, alebo ak používate navigáciu. A vlastne väčšina dnešných motorov je riadená elektronicky (= roboticky). Mobil? Vreckový robot. Facebook? Softvérový robot fungujúci na robotoch hardvérových. A to vôbec nehovoríme o ďaleko podstatnejších robotoch, akými sú výrobné linky vrátane tých, ktoré vyrábajú (súčiastky pre) ďalšie roboty.

Tin_Grins_by_tin_robotToto všetko ale všetko dobre poznáme a nie je to nič prekvapujúce. Čo ale prekvapivé je, sú niektorí nasledujúci bizarní roboti. Človek by skoro povedal, že ich nezostrojili vedci, ale nejakí pomätenci. Tak sa poďme pozrieť na TOP 10 z týchto pomätených vynálezov.

 1. Flappy Bird Bot

Flappy Bird  je hra pre mobily, ktorá si nedávno zažila rýchly vzostup nasledovaný ešte rýchlejším pádom .Je nadmieru obtiažna, a to už dnes všeobecne ľudí moc nebaví, tráviť nad niečím dlhé hodiny, než si to dostatočne natrénujú a začnú vyhrávať .Naviac je taktiež otravná a monotónna. Avšak, sami jej tvorcovia  (Shi Xuekun a Liu Yang) zostrojili tohoto robota, ktorého jedinou úlohou je hrať (a vyhrávať) hru  Flappy Bird .

2. Automatom

Premýšľali ste niekedy o tom, že môže existovať aj iný spôsob dopravy kečupu na pokrm, ako to že siahnete po fľaši? Inžinieri Bill Fienup and Barry Kudrowitz vymysleli a skonštruovali robota menom Automato, ako odpoveď na predchádzajúcu otázku.

3. E-delicious

1412077910369_wps_26_Thai_Delicious_jpg

Tento „ochutnávací robot“ vznikol na objednávku a pod záštitou thajskej vlády v reakcii na množiace sa sťažnosti na kvalitu thajského jedla, najmä v reštauráciách mimo Thajsko. Robot rozoznáva chute tak, že meria vodivosť jedla pri rôznych úrovniach napätia, čím získa čosi ako „unikátnu chuťovú stopu“. A tú potom porovná s „chuťovú normou“ založenou na špeciálnej databázi chuťových preferencií (videoTU ). Trochu absurdná je skutočnosť, že táto databáza bola zostavená pomocou ľudí – dobrovoľných ochutnávačov a aj profesionálnych degustátorov. Ostatne musela byť, pretože robot sám o sebe žiadne „ľudské“ chute nemá. Vývoj robota e-delicious stál v prepočte vyše 80 tisíc euro a tisícky stojí výroba každého kusu. Takže, keď sa nad tým zamyslíme, nebolo by v tomto prípade lacnejšie a zároveň spoľahlivejšie, nechať túto prácu na normálnych ľudských ochutnávačov?

4. Kameň papier nožnice

Oficiálne sa volá Janken Robot, vznikol v Tokiu a jeho úlohou je hrať kameň – nožnice – papier. A mať pritom 100% úspešnosť. Ako to robí? Má v sebe vysokorýchlostnú kameru a softvér naprogramovaný k rozpoznávaniu tvarov pri rôznom postaveniach dlane a prstov. Čiže len reaguje na protihráčovho gestá tak rýchlo, že to ľudské oko nedokáže zaznamenať.

5. Shiri

Podľa umelca a vynálezcu Nobuhiro Takašiho je tento robot pokusom „vytvoriť organickú koncepciu robota s citlivým a jemným humanoidným správaním“.Jednoduchší ľudia v tom však vidí iba robotický zadok (japonsky shiri ), ktoré reagujú na dotyky a údery ľudskej dlane sťahovaním či naopak uvoľňovaním „svalstva“.

6. Ženská postava

Ďalšie technické a zároveň umelecké dielo od Newyorčana Jordana Wolfson (1980). Podobne ako Shiri má táto robotická tanečnica kameru a „rozpoznávací software“, tentoraz ale na ľudské tváre. Nielen, že sa rada krúti pred zrkadlom, ale akonáhle zbadá inú ľudskú tvár, pritancuje k nej a nepohne sa od nej na krok. Keď sa ľudská tvár (návštevník galérie) zastaví, tak sa zastaví aj Robotka. A bude na vás upierať dlhý, nehybný pohľad, kým sa zasa nepohnete.

7. Sysmac and Delta Ping-Pong

Podobných robotov existujú snáď už celé zástupy, tento bol ale japonskou korporáciou Omron zostrojený tak, aby s ním mohol hrať aj menej skúsený ľudský hráč. Na propagačnom videu to vyzerá, že sa tvorcom zámer splnil, ale skutoční hráči z  technologického Expa v Tokiu tvrdili opak.

8. Kresliaci / gumující robot

Umelec a výskumník v oblasti robotiky Patrick Tresset vytvoril v skutočnosti hneď dvoch robotov – prvý bol Paul, druhý sa volá Peter. Kým Paul je je jednoducho „jednoduchý“ kresliaci robot, ktorý skicuje ľudské tváre vďaka „mechanickému oku“ a robotickým rukám, ktoré držia pero, Peter má o niečo absurdnejšiu úloha. Nielenže kreslí, ale zároveň aj maže rôzne čiary, čo robí, aby si podľa slov svojho tvorcu „skrátil čas“. Vďaka kamere dokáže snímať pohyby v okolí, ktoré vyhodnocuje ako „všeobecnú náladu“, a podľa tej sa potom chová – kreslí pomaly alebo rýchlo, prípadne urobí nejaký veľmi nečakaný pohyb.

9. Bionický klokan

Nie je to prvý zvieraťu podobný robot od nemeckej firmy Festo. Úspech zaznamenal pred tromi rokmi ich čajkou inšpirovaný SmartBird.

10. Priemyselný robotický masér

Americko-kanadský tím dvoch vedcov – Madeline Gannonová a Zack Jacobson-Weaver sa už dva roky snažia preskúmavať nové možnosti využitia priemyselných robotov. Nejde ani tak o to, že by nás stroje mohli masírovať lepšie ako ľudia. Ide vraj o to naučiť robotov dotýkať sa ľudí a hlavne dotýkať sa ich bezpečne.

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter