TOP 10 naj oceánu


Oceány pokrývajú vyše 70% povrchu Zeme a verte alebo nie, ale 94% všetkých vodných zdrojov na našej planéte je práve v oceáne. Pred mnohými a mnohými miliónmi rokov, bol práve oceán domovom prvých jednobunkových organizmov. Oceánom sa tiež hovorí „vodné púšte“ a je to hlavne preto, že keď by ste sa chceli niekde potápať a hľadať nejaký život, nie je to až tak jednoduché. Môžete dlhé hodiny plávať a potápať sa a možno na nič nenarazíte. Je to dané jednak obrovskú veľkostou a tiež tým, ako sa razantne znížili obsahy rýb v celkovom meradle, kvôli zabíjaniu a pytliactvu. Aj tak ale oceány majú čo ponúknuť a to je minimálne desať naj z oceánov, čo sme si pre vás pripravili.-

10.  NAJVÄČŠÍ MÄKKÝŠ

Zéva obrovská

Môže vážiť cez 200 kilogramov, môže byť skoro 1,4 metra veľká. Dožíva sa aj viac ako 100 rokov. Je jedna z najviac ohrozených mušlí. Je to najväčší mäkkýš na svete, ale ich počet sa rapídne zmenšuje …

9.  NAJVÄČŠÍ ŽRALOK

Žralok velrybí

Alebo tiež niekedy žralok obrovský, používa sa aj názov nosozubec obrovský. Je to najväčší žralok na svete. Jeho obvyklá dĺžka je okolo 8 metrov, ale sú známe prípady, kedy dosiahol dĺžky až neuveriteľných 17 metrov! Hoci sa pri vyslovení slova žralok každému vybaví zabijak, tento z nich najväčšie sa živí výhradne planktónom a niekedy malými rybkami. Dožíva sa veku okolo 80-100 rokov, niekedy však aj viac, až 150. Má cez 15 000 maličkých zúbkov.

8. NAJRÝCHLEJŠÍ RYBA

Mečúň

Táto asi 5 metrová ryba dokáže vyvinú rýchlosť niekedy aj cez 100km v hodine! Vyznačuje sa pretiahnutú hornou čeľusťou, ktorá vyzerá ako „meč“. Odtiaľ dostal svoj názov. Vyskytuje sa v hĺbke až 800 metrov pod hladinou. Je veľmi obľúbenou pochúťkou ľudí, a práve preto sa kvôli jeho nadmernému lovu z neho už stal ohrozený druh.

7.  NAJVÄČŠÍ KORYTNAČKA

Kožatka veľká

Najväčší korytnačka na svete je zároveň tiež jedna z najviac ohrozených. Jej množstvo je už naozaj kritické. Človek by si po zistení, že jedna táto korytnačka znesie až 150 vajec, z ktorých sa neskôr vyliahnu malé korytnačky povedal, že to bude dostatočný počet na reprodukciu. Fakt je ale taký, že len mizivé percento sa dožije veku, kedy sa budú môcť sami reprodukovať. Táto korytnačka váži okolo 600kg, má cez 2 metre, najväčšie exempláre mali aj cez 900kg. Živí sa hlavne medúzami, potápa sa až do 1500 metrovej hĺbky.

6. NAJVÄČŠÍ RAK

Veľkrab japonský

Najväčší známy krab a tiež najväčšie členovec. Jeho nohy môžu mať rozpätie až neuveriteľné 4 metre, váži skoro 20 kilogramov, takže je skutočne obrovský. Dožívajú sa až 100 rokov, živia sa mŕtvymi telami živočíchov a drobnými kôrovcami.

5. NAJVÄČŠIA MEDÚZA

Medúza vlasatá

Najväčší medúzy. Majú priemer aj viac ako 3 metre a čo sa týka ich chápadiel, majú malinké chápadlá, ktorých môžu mať až tisíc, a ktoré môžu byť dlhé až 37 metrov!

4. NAJVÄČŠÍ HLAVONOŽEC

Chytľanovité

Existujú odhady, že tento živočích môže dorásť do dĺžky až 30 metrov, avšak najväčšia chobotnica merala niečo okolo 20 metrov. Moc sa o týchto živočíchoch nevie, sú to tvorovia, vyskytujúci sa vo veľkých hĺbkach a tak je ich prieskum a poznávanie komplikované. Krakatica inšpirovala aj filmárov a neraz sa stala námetom pre katastrofické filmy.

3. NAJVÄČŠÍ DRAVEC

Kosatka dravá

Najväčší dravec na svete. Lovia takmer všetko, čo sa dá, ryby, žraloky aj iné dravce a niekedy si dokonca trúfnu aj na omnoho väčšie veľryby. K útoku na človeka zatiaľ oficiálne nedošlo, iba si párkrát kosatky pomýlili malú loď so svojou potravou, ale po rozpoznaní o čo ide útoku nechali. Môžu mať hmotnosť až 10 ton a 10 metrovú dĺžku. Potrebujú zhruba 60 kilogramov jedla denne. Dožívajú sa veku až 80 rokov. Odhady o celkovej populácii, zahrňujú okolo 100000 jedincov. Určite si každý obľúbil kosatku Keiko z filmov Zachráňte Willyho. Tá zomrela v roku 2003.

2. NAJVÄČŠÍ KŔDEĽ RÝB

Kojluška tříostrá

Tieto malinké rybičky sa vyskytujú v kŕdľoch a tie najväčšie môžu mať verte alebo nie až 500 miliárd jedincov. Sú to malé rybky veľké len niekoľko centimetrov. V kŕdľoch sa vyskytujú kvôli bezpečnosti a tiež sa im ľahšie získava potrava. Často sú práve ale oni potravou. Takáto kŕdle sú rajom pre všetky dravce.

1. NAJVÄČŠÍ CICAVEC

Plejtvák obrovský

Najväčší cicavec na svete a zároveň najväčšie zviera v oceáne. Niekedy sa mu tiež hovorí modrá veľryba. Tento tvor môže mať dĺžku aj viac ako 30 metrov a dosahovať hmotnosti 200 ton. Mláďatá vypijú 400 litrov mlieka každý deň, ústa dokážu prehltnúť až 100 ton vody a potravy naraz. Jazyk dospelého jedinca váži 3 tony! Skôr sa tieto živočíchy v oceáne len hemžili, boli tu stovky tisíc týchto krásnych tvorov, teraz je však už kvôli rybolovu len posledných pár tisíc. Z pôvodnej populácie sa zachovalo len 0,15%. Teraz sa ale darí tieto počty veľmi pomaly opäť zväčšovať.

loading...
Najnovšie články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter