TOP 10 horské oblasti, kde musíte ísť na výlet


Po celom svete môžeme naraziť na mnoho zaujímavých prírodných úkazov a oblastí. Pokiaľ radšej miesto k moru, vyrazíte do hôr na túru, je tento článok to pravé pre vás.

10. ATLAS (POHORIE ATLAS)

atlas

Atlas sa nachádza v severozápadnej Afrike. Toto pohorie je 2 400 km dlhé a tiahne sa cez Maroko, Alžírsko a až do Tunisu.

9. SIERRA NEVADA (SIERRA NEVADA)

Sierra Nevada

Toto pohorie sa nachádza v Andalúzii na juhu Španielska. Význam názvu „Sierra Nevada“ znamená v preklade „Snežné hory“. Zdolanie najvyššieho vrcholu Mulhacén nie je nemožné. Výstup na tento vrchol zvládnete v priebehu niekoľkých hodín. Sierra Nevada je veľmi obľúbenou oblasťou pre lyžiarov. Nachádza sa tu niekoľko zimných stredísk.

8. ZÁPADNÝ GHÁT (WESTERN GHATS)

Záppadní Ghát

Táto horská oblasť sa rozkladá takmer po celej dĺžke západného pobrežia Indie. Toto pohorie je jedným z najviac biologicky rozmanitých miest na planéte. Nachádzajú sa tu tropické dažďové pralesy, horské pralesy a veľké množstvo lúk, na ktorých môžeme naraziť na rozmanité druhy rastlín a živočíchov, ktoré nenájdeme inde na zemi.

7. KAUKAZ (CAUCASUS MOUNTAINS

Kaukaz

Táto mohutná horská hradba sa nachádza v juhozápadnej Ázii. Nájdeme ju medzi Čiernym a Kaspickým morom. Jeho hlavný hrebeň je považovaný za hranicu medzi Áziou a Európou. Kaukaz sa delí na Veľký Kaukaz a Malý Kaukaz. Medzi najvyššie hory patrí hora Elbrus (nachádza sa v nadmorskej výške 5 642 m) a hora Dychtau (nachádza sa v nadmorskej výške 5 202 m).

6. TAN-SAN (TIAN SHAN)

Ťan-šan

Pohorie Ťan-šan sa nachádza v strednej Ázii a je šiestym najvyšším pohorím na svete. Z čínskeho prekladu znamená názov Ťanšan „Nebeské hory“. Tieto hory  zasahujú do Kazachstanu, Kirgizska a do Číny.Ťan-šan. Členia celkovo na tri časti: západnú Ťanšan, centrálnú Ťanšan (tu sa nachádza najvyšší vrchol Pik Pobeda a pyramídová hora Chan Tengri) a východný Ťanšan.

5. ANDY (ANDY)

andy

Tento pás hôr sa tiahne cez celú južnú Ameriku od severu až k juhu. Andy sú najdlhšou sústavou vysokohorských hrebeňov na svete a tiahnu sa po celom západnom pobreží Ameriky. Názov Andy je odvodený od názvu domorodého kmeňa Antis. Andy sú skoro 8000 km dlhé a okolo 500 km široké. Najvyššia hora je hora Aconcaqua (výška 6959 m), ktorá sa nachádza v Argentíne.

4. GRAJSKÉ ALPY (GRAIAN ALPS)

Alps Grajska

Grajské Alpy sa nachádzajú v severnom Taliansku a iba ich malá časť sa nachádza na francúzskom území. Stred Grajských Álp je z veľkej časti pokrytý ľadom a môžeme tu tak naraziť na veľké labyrinty menších ľadovcov. Jedná sa o veľmi populárnu turistickú oblasť. Nachádza sa tu mnoho vyznačených turistických ciest. Grajské Alpy sú so svojou rozlohou 3 200 km štvorcových jedným z najväčších horských celkov Západných Álp.

3. DYMOVÉ HORY (SMOKY MOUNTAINS)

dymovej hory

Dymovej hory sú súčasťou najnavštevovanejších oblastí v Spojených štátoch. Tieto hory navštívi vyše 9 miliónov turistov ročne. Tieto hory sú zaujímavé ich prírodným bohatstvom, bujným porastom a živočíchmi, ktoré sa tu vyskytujú. Názov týchto hôr je odvodený od vysokej vlhkosti vzduchu, ktorý je obohatený o veľké množstvo uhľovodíkov, ktoré sa uvoľňujú z rastlín.

2. KASKÁDOVÉ VRCHY (CASCADE RANGE)

kaskádové vrchy

Na toto pohorie môžeme naraziť pri cestách do Severnej Ameriky. Jeho rozloha siaha od Kanady cez Oregon až do severnej Kalifornie. Zaujímavosťou je, že veľká časť tohto pohoria je vulkanického pôvodu. To znamená, že sa tu nachádza okolo 120 vulkánov a niektoré z nich sú ešte stále činné. V Mount St. Helens dochádza stále k menším erupciám.

1 . OLYMPIJSKÉ POHORIE (OLYMPIC MOUNTAINS)

olympijské pohorie

Olympijské pohorie nájdeme na západe amerického štátu Washington. Ekosystémy tohto pohoria sa líši podľa nadmorskej výšky. V nižšej nadmorskej výške môžeme naraziť na bohaté dažďové pralesy, zatiaľ čo vo vyššej nadmorskej výške narazíme na hory pokryté ľadovcami. Na najvyššej hore Mount Olympus sa nachádza až osem ľadovcov.

loading...
Najnovšie články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter