TOP 10 GÉNIUS OD MALIČKA


Každý z nás aspoň na chvíľu zatúžil byť naozajstným géniom už od narodenia. Kto by tiež nechcel nosiť samé jednotky, neučiť sa a v hlave mať všetko skoro „zadarmo“ a to všetko len preto, že sme sa svojim rodičom naozaj podarili. Aj keď si neuvedomujeme niektoré riziká s tým spojené, bolo by to pre nás veľkým prínosom. No nie? Tak sa teda poďme pozrieť na náš ďalší TOP rebríček, v ktorom Vás zoznámime s najväčšími detskými mudrlantami.

10. ELISE TAN ROBERTS

Elise Tan Roberts

Úspechy v detstve: prijatá do MENSA v 2 rokoch a 4 mesiacoch

IQ: 156

V apríli roku 2009 sa v Londýne stala Elise (narodená v roku 2007) najmladšou členkou Mensy v 2 rokoch a 4 mesiacoch. Miluje počítanie v španielčine a podľa rodičov malého dievčatka je jej obľúbenou hrou recitovanie svetových metropol. Rodičia pre ňu chcú len to najlepšie, preto sa snažia ju čo najviac držať doma, aby sa z nej nestal taký malý super hrdina.

9. BLAISE PASCAL

Blaise Pascal

Úspechy v detstve: vyvinul Pascalov teorém vo veku 16 rokov

IQ: odhadom 195

Blair napísal už v 17 rokoch Pojednanie o kužeľosečkách, ktoré ocenila Parížska kráľovská akadémia a v roku 1647 vydal pojednanie o tlaku vzduchu a o vákuu, založené na presných porovnávacích meraniach. Mal veľké pochopenie pre matematiku, v ktorej bolo v tamojšej dobe o krok napred. Bohužiaľ bol už v 18 rokoch sužovaný zlým zdravotným stavom. Zomrel mladý vo veku 39 rokov. Nedal nám len odpovede na problémy svojej doby, ale tiež napísal matematické otázky, ktoré nadchli dnešnú generáciu.

8. WOLFGANG AMADEUS MOZART

Wolfgang Amadeus Mozart

Úspechy v detstve: skladal hudbu od svojich 5 rokov, hral pred európskou Royalty, od 17 rokov bol dvorným hudobníkom vo Salzburku

IQ : odhadom 165

Keď mal Mozart 6 rokov, vystupoval na súde Maximiliána III. v Bavorsku. Zložil opery, symfónie a usporadúval koncerty. Mozart sa živil hraním a skladaním hudby a účinkovaním v rôznych európskych kniežatstvách. Šanca, že sa v tejto dobe objaví niekto, kto bude skladať takúto muziku už v 18 rokoch rovnako ako Mozart, je malá, ale nechajme sa radšej prekvapiť.

7. HEIDI HANKINS

Heidi Hankins

Úspechy v detstve:  prijatá do MENSA v 4 rokoch

IQ:  159

V roku 2012 bola štvorročná Heidi Hankins, narodená vo Winchesteri v Anglicku roku 2008, tiež pozvaná do mensy. Vďaka jej súčasnému veku (7 rokov) nemala príliš možností dokázať svoje „schopnosti,“ ale v budúcnosti o nej ešte určite budeme počuť.

6. JUDIT POLGAR

Judit Polgar

Úspechy v detstve: jedna z najlepších 100 šachistov sveta v 13 rokoch

IQ : 170

Judit je šachistka s titulom medzinárodného veľmajstra. V roku 1991, teda vo svojich 15 rokoch a 4 mesiacoch, sa stala veľmajstrom. Tým prekonala 33 rokov starý rekord Roberta Fishera. Je považovaná za najlepšiu hráčku šachu v histórii.

5. THEODORE „TED“ KACZYNSKI

theodore_kaczynski

Úspechy v detstve : matematický génius, prijatý na Harvard v 16 rokoch

IQ : 167

Vo filme Dobrý Will Hunting sa odkazuje na Teda (narodený v roku 1942) ako na matematického génia. Preskočil triedy na strednej škole, od svojich 16 rokov študoval na Harvarde, ktorý doštudoval vo svojich 20 rokoch. Do svojich 26 rokov bol prestížnym profesorom na Kalifornskej univerzite v Berkley. Teraz však nie je známy len svojimi schopnosťami v matematike, ale aj ako tvorca improvizovaných výbušných zariadeniach známych ako Unabomber, ktoré rozosielal po USA. Týmito podomácky zhotovenými bombami zabil 3 ľudí a ďalších 23 zranil. Ako motív uviedol boj proti technickému pokroku. Bol síce jedným z najlepších matematikov, teraz ale zvyšok svojho života strávi vo väzení.

4. KIM UNG-YONG

Kim Ung-Yong

Úspechy v detstve:  uvedený v Guinessovej knihe rekordov ako človek s najvyšším IQ

IQ : 210

Kim Ung-Yong sa narodil roku 1963 a ako dieťa bol uvedený v Guinessovej knihe rekordov ako človek s najvyšším IQ na svete. Kim bol tiež schopný riešiť zložité rovnice na japonskej televízii. Či išlo o súťaž, v ktorej Vám odrezali za zlú odpoveď prst – to si nie sme celkom istí. Avšak už v 15 rokoch získal Kim doktorát z fyziky na štátnej univerzite v Colorade. Pri jeho pobyte v USA pracoval v NASA, po návrate do Kórey sa Kim zameral miesto fyziky na stavebné inžinierstvo a nakoniec získal doktorát aj v tomto odbore. Časom vydal skoro stovku publikácií na tému hydraulika.

3. TERENCE TAO

Terence Tao

Úspechy v detstve : v 8 rokoch mal 760 bodov z matematiky v teste pre prijatie na vysoké školy, bol najmladším účastníkom v Medzinárodnej matematickej súťaži

IQ : 211

Ak by ste Terenca chceli priradiť k nejakej seriálovej postave, tou najlepšou voľbou by bola pravdepodobne postava Sheldona Coopera z populárneho seriálu Teória veľkého tresku. Tento austrálsky matematik sa narodil roku 1975. Vo veku, kedy sa väčšina detí učí ešte len chodiť a hovoriť, mal už Terence základné znalosti aritmetiky a angličtiny, v 5 rokoch už ovládal matematiku komplexne. Už v 12 bol Terence silným konkurentom v Medzinárodnej matematickej olympiáde, v 24 sa potom stal profesorom na UCLA. V auguste 2006 bol ocenený Fieldsovou medailou, čo je pravdepodobne najvyššie ocenenie akého môže matematik dosiahnuť.

2. WILLIAM JAMES SIDIS

William James Sidis

Úspechy v detstve: v 11 rokoch bol prijatý na Harward, jedno z najvyšších možných IQ

IQ : 275

William James Sidis sa narodil 1. apríla 1989. Bol to americký génius, ktorý disponoval mimoriadnymi matematickými a jazykovými schopnosťami. V mladosti bol považovaný za zázračné dieťa, ale v neskoršom veku už skôr za čudáka žijúceho v ústraní. Neskôr sa však matematike úplne vyhýbal.

1. GREGORY R. SMITH

Gregory Smith

Úspechy v detstve : v 16 rokoch bol dvakrát nominovaný na Nobelovu cenu, v IQ testoch presiahol maximálne bodové ohodnotenie

IQ : 200 +

Gregory si údajne pamätal knihy od svojho prvého roku života. Našťastie sa viac zaujímal o svetový mier ako o to, ako získať „nadvládu nad svetom“ (aj keď sa mu to skoro podarilo :)). Dávno pred tým, než väčšina detí začala študovať strednú školu bol zdatným motivačným rečníkom. V čase, keď si Gregory urobil vodičský preukaz tiež promoval na univerzite vo Virgínii (Charlottesville). Zastával detské práva, čo ho dvakrát priviedlo do podvedomia porotcov pre nomináciu na Nobelovu cenu. Počas svojej mladosti sa Gregory objavil v mnohých diskusiách a show (napr. Oprah alebo 60 minút)

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter