TOP 10 FILMY, KTORÉ BOLI INŠPIRÁCIOU PRE SKUTOČNÉ ZLOČINY


Filmová kinematografia obsahuje veľa filmov, ktoré človeka nejakým spôsobom dokážu inšpirovať, motivovať. Nie vždy sa však jedná o tú správnu inšpiráciu. V našom ďalšom rebríčku sa totiž pozrieme na prípady filmov, ktoré človeka síce motivovali, ale k činom, ktorými sa prekračujú hranice zákona.

10.  PROJEKT X (PROJECT X)

Projekt X

V tomto komediálnom snímku usporiada banda tínedžerov párty, zatiaľ čo sú ich rodičia preč. Všetko sa ale rýchlo vymkne kontrole – drogy, zbrane, požiar. Mnoho mladých si po zhliadnutí filmu pravdepodobne povedalo, že usporiadať nejakú takú nezabudnuteľnú párty by nemusel byť vôbec zlý nápad.

Epidémia napodobenie Projekt X sa rozbehla podobne ako samotná filmová párty. Incidenty boli najčastejšie hlásené z miest ako Texas, Utah a Florida. Škody na majetku boli obrovské, niekoľko ľudí bolo zranených, niektorí veľmi vážne (väčšinou v dôsledku postrelenia) a veľa teenagerov bolo zadržaných pod vplyvom drog alebo alkoholu. Jeden z incidentov končil tak, že polícia musela zachraňovať opitú, nahú dievčinu, ktorú v aute viezla banda chlapcov. Problémy sa rozrástli do takej miery, že samotný Warner Brothers k tomuto vydali vyjadrenie so slovami – „Ľudia. Je to film. Vykašlite sa na to! “

9.  OHEŇ (BACKDRAFT)

Oheň

Tento film z roku 1991 sleduje skupinu hasičov z Chicaga, ako pretekajú s časom, aby chytili sériového podpaľača. Už podľa názvu filmu asi spoznáte, kam tento prípad smeruje.

„Jednoducho som chcel byť hrdina“ povedal muž, ktorý bol zatknutý za podpaľačstvo po zhliadnutí filmu Oheň. Muž vraj veľmi obdivoval hasičov vo filme a chcel byť ako oni – zachraňovať ľudí z horiacej budovy. Bohužiaľ časť, kde podpaľačstvo je zlé, asi vo filme nejako prehliadli. Keď pre neho nikto nechcel založiť požiar, rozhodol sa všetko vziať do vlastných rúk a zapáliť stoličku v byte rodičov jeho priateľky. Najsmutnejšie na to všetkom je, že sa mu ani nepodarilo nikoho zachrániť. Rodičia od priateľky sa rýchlo zobudili, keď zacítili dym a než sa spamätal, tak vlastnoručne oheň uhasili a nešťastného priateľa udali.

8.  MESTO (THE TOWN)

mesto-film

Kriminálna dráma Bena Afflecka Mesto, ktoré bolo okrem iného nominované aj na Oscara, rozpráva príbeh muža, ktorý sa stráca medzi povinnosťami člena gangu bankových lupičov a románikom, ktorý má so svedkyňou jednej z ich lúpeží.

Najplodnejším napodobňovateľ týchto filmových zločincov bola skupina mužov z New Yorku, ktorým sa úspešne podarilo spáchať 62 lúpeží, pri ktorých ukradli viac než 217 000 dolárov. Muži pri svojich lúpežiach používali techniky práve z tohto filmu, ako napríklad odpojenie zdroja energie cieľového objektu, aby zamestnanci nemohli zavolať pomoc, nosenie čeloviek, aby videli v tme alebo napríklad použitie bielidla na zamaskovanie stôp DNA. Po dolapení políciou priznali, že sa inšpirovali práve týmto snímkom. Ďalšie 2 lúpeže, pre ktoré bol film Mesto inšpiráciou, sa odohrali v Nebraske a Illionois – obe zahŕňali skupinu mužov v maskách a mníšskych habitoch – veľmi podobným tým z filmu.

7.  VRESKOT (SCREAM)

Vreskot

Tento film režiséra Wesa Cravena z roku 1996 by ste asi lepším slovom ako „vyvražďovačka“ nepopísali. Jeden americký sudca na adresu Vreskotu povedal: „Je to veľmi dobrý zdroj informácii, ako sa naučiť niekoho zabiť“.

Vreskot sa naozaj stal pre niekoľko vrahov veľkou inšpiráciou. Najznámejšou obeťou je pravdepodobne belgická tínedžerka Alisson Cambier. Jej najlepší priateľ bol 24 ročný Thierry Jaradin. Keď ho jedného dňa navštívila u neho doma, Thierry jej začal ponúkať nemravné návrhy. Po tom, čo Alisson odmietla, sa Thierry ospravedlnil a šiel do vedľajšej miestnosti, kde si obliekol slávny Ghostface kostým, ktorý je pre Vreskot charakteristický a ozbrojil s dvomi veľkými nožmi. Keď sa vrátil za Alisson, zaútočil a bodol ju 30 krát v štýle úvodnej scény filmu. Po tomto hroznom čine sa Thierry Jaradin ihneď priznal a potvrdil polícii, že si celý incident naplánoval podľa filmového vzoru.

6.  KLUB BITKÁROV (FIGHT CLUB)

bitkár-movie-club

Klub bitkárov od režiséra Davida Finchera je filmová adaptácia rovnomennej prvotiny amerického spisovateľa Chucka Palahniuka. Samotné undergroundové nelegálne zápasy a terorizmus, ktorý je vo filme prezentovaný, sa stal pre mnohých veľmi zaujímavou témou, preto bola len otázka času, kedy sa táto inšpirácia prevedie aj do reálneho sveta.

Najzávažnejší zločin sa odohral v New Yorku, počas víkendu, pri oslavách Dňa obetí vojny (Memorial day) v roku 2009. Po domácky vyrobené bomby boli po vzore filmu rozmiestnené a následne odpálené po celom meste. Neskôr sa zistilo, že za týmto bombovým útokom stál istý Kaly Shaw, člen miestneho „klubu bitkárov“. Tieto kluby podľa filmu vznikali po celom svete, a to medzi populáciami tak rôznorodými ako sú napríklad americkí softvéroví vývojári, austrálski školáci alebo napríklad britskí väzni.

5.  SAW: HRA O PREŽITIE (SAW)

Saw Hra o prežitie

Slávny Jigsaw killer zo série Saw má všetky predpoklady stať sa príkladným psychopatickým anti-hrdinom. Jeho pasce sú premyslené, hrozné a navrhnuté tak, aby ľudí učili vážiť si života.

Matka zo Salt Lake City udala svojho syna a jeho kamaráta potom, čo zistila, že uniesli, mučili a nakoniec zavraždili niekoľko ľudí. Títo dvaja chlapci, vo veku 14 a 15 rokov, mali detailné plány ako pripraviť hry v štýle tých zo Saw. Pomocou týchto hier chceli dať lekciu ľuďom, o ktorých si mysleli, že ubližujú ostatným. Po dolapení chlapci dokonca priznali polícii, že si vraždy natáčali a fotili, podobne ako Jigsaw vo filme.

Ďalší incident sa potom odohral v štáte Tennesseee. Žena, vo veku 52 rokov, dostala hlasovú správu v štýle Saw, v ktorej stálo, že jej kamarátka je schovaná niekde v jej dome a že volajúci sa chystá uvoľniť jedovatý plyn, ktorý má vo vnútri domu pripravený. Dostala možnosť sa rozhodnúť, či risknú zachrániť jej kamarátku alebo zachráni iba seba. Žena bola tak vydesená, že dostala mŕtvicu. Nakoniec sa zotavila a dve dievčatá, ktoré za telefonátom stáli, boli obvinené z obťažovania po telefóne, keď tvrdili, že išlo iba o zlý žart.

4.  VLAK PLNÝ PEŇAZÍ (MONEY TRAIN)

Vlak plný peňazí

Scéna v tomto komediálnom filme, kde zlodej zvaný the Torch najskôr vykradne búdku na výber mýta a nakoniec búdku poleje benzínom a zapáli, sa stala inšpiráciou pre niekoľko zločinov. Úradníčka z filmu sa nakoniec dostala živá von. Avšak obete divákov, ktorí si starostlivo poznačili priebeh techniky a rozhodli sa ju vyskúšať na živo, už také šťastie nemali.

Pri prvom incidente vylial muž horľavú tekutinu cez dieru na mince a vyhrážal úradníkovi, že ak mu nedá peniaze, tak tekutinu zapáli. Tak ako tak muž škrtol zapaľovačom a obeť, vo veku 50 rokov, utrpela popáleniny na 75% tela pokým bola zachránená. O niekoľko týždňov neskôr obeť tohto hrozného činu v nemocnici zomrela. Počas nasledujúcich 3 týždňov sa odohralo ďalších 7 incidentov, založených na rovnakej metóde, čo vyvolalo kampaň proti násiliu v Hollywoode.

3.  INTERVIEW S UPÍROM (INTERVIEW S UPÍROM)

Interview s upírom

Pýtate sa, akú inšpiráciu pre zločin mohol niesť práve tento fantasy hororový snímok? Že by niekto niekoho hodil do studne a zapálil? Nie, je to oveľa desivejšie!

Daniel Sterling a jeho priateľka Lisa Stellwag sledovali film spoločne 17. novembra roku 1994. Tej noci sa Lisa prebudila okolo 3. hodiny rannej, keď zistila, že jej priateľ je hore a uprene na ňu zíza. Na čo jej povedal: „Dnes večer umrieš. Zabijem ťa a vypijem tvoju krv. „V tom okamihu sa len Lisa znudene otočila na druhú stranu sa slovami:“ To je pekné, zlatko „a spala ďalej. Ešte ten deň ju Daniel 7 krát bodol a následne jej ústami vysával z jej zranenia krv po dobu niekoľkých minút. Daniel po dolapení priznal, že samotný film mal pre tento nepochopiteľný čin ako inšpiráciu. Lisa nakoniec prežila a Daniel bol odsúdený za pokus o vraždu prvého stupňa.

2.  RAMBO (FIRST BLOOD)

Rambo

Tento akčňák z roku 1982, kde sa o scenár a hlavnú rolu Ramba postaral Sylvester Stallone, ukazuje škody, ktoré spôsobila vietnamská vojna mladým americkým mužom. Rambo je po nešťastnom zabití dôstojníka políciou prenasledovaný do lesa a nakoniec je „donútený“ postrieľať veľkú časť mesta.

Existuje mnoho policajných záznamov, kde sa mladí muži snažili napodobniť svojho hrdinu – Ramba. Tak napríklad jeden muž, oblečený v armádnej uniforme a červenej čelenke, bol políciou zastrelený po tom, čo zabil dôstojníka. Ďalší, 18 ročný, muž v oblasti Toronta bol nájdený, ako číha v bažine s pomaľovanou tvárou, oblečený do nohavíc khaki a so stojanom na noty v ruke. Ďalším prípadom je potom muž, ktorý tiež v armádnom oblečením a maľovanky na tvári bol pristihnutý, ako prakom strieľa kamene, podobne ako Rambo vo filme, avšak s tým rozdielom, že spomínaný muž strieľal iba po deťoch.

1.  TEMNÝ RYTIER (THE DARK KNIGHT)

Temný rytier

Mnoho z vás už pravdepodobne počulo o tragédii, ktorá sa odohrala v Colorade pri premietaní filmu Temný rytier povstal. V kine pri tejto tragickej udalosti zahynulo niekoľko ľudí, po streľbe šialeného vraha, ktorý sa hral na filmovú postavu Jokera. Nie je však jediný, ktorý sa do úlohy Jokera vžil.

V roku 2010 bol odsúdený muž za vlámanie a napadnutie svojho bratranca, keď bol maskovaný práve ako Joker. Ďalší incident, ktorý bol tomu filmovému pravdepodobne bližšie, sa odohral v roku 2009, keď učiteľ odrazil útok svojej študentky. Táto dievčina sa na záchodoch nalíčila ako Joker a prišla napadnúť učiteľa s žiletkou v ruke.

Top 7 hororov podľa skutočných udalostí

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter