TOP 10 fascinujúcich fotiek zo štartov rakiet


Cesta do vesmírnu je úžasná sama o sebe a každý z nás určite už neraz zatúžil pozrieť sa na zem z orbitu. Ale napadlo vás, že tak isto fascinujúci, môže byť aj štart rakiet? Ak nie, tak Vás o tom hádam zbierka fotografií v našej TOP presvedčí.

Zbierka je prevažne od Fotografa Ben Coopera, ktorý sídli na myse Canaveral na Floride, takže nie je divu, že jeho najväčšou posadnutosťou je fotografovanie rakiet, raketoplánov a všetkých možných vesmírnych roverov. Štarty fotografuje už od júla roku 1999, stal sa oficiálnym fotografom NASA a Kennedyho vesmírneho strediska. Jeho snímky slúžia okrem iného na kontrolu vesmírnych korábov. Po vzlete je tak možné zhodnotiť stav trupu a zistiť, či niečo nespadlo.

Práve nedostatočná kontrola mohla za to, že v roku 2003 raketoplán Columbia, pri štarte zasiahol kus izolačnej peny. Pena trafila hranu krídla, ktoré sa potom pri pristávacom manévri utrhlo. Mať čo najviac fotiek štartu je tak ako vidíte veľmi užitočné. Cooper mimochodom fotil na šiestich svetadieloch a celkovo má cez dvadsať rokov skúseností. A teraz už sa pustime na štarty.

10. Štart rakety Delta 4

ERGE

9. Štart rakety Falcon 9

cvbn

8. Raketa Delta 4 Heavy

bet

7. Raketa Delta 4 Heavy sa špionážnym satelitom RŠA L-32

vr

6. Raketa Atlas 5

XVb

5. Štart Delta 4 Heavy s modulom Orion

FHG

4. Vôbec posledný štart raketoplánu – Atlantis, misia STS-135

vb

3. Delta 2 – posun servisnej veže

rt

2. Komunikačný satelit WGS-4 mieri do vesmíru

nryt 

1. Štart sondy New Horizons, ktorá mieri na Pluto

ERT

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter