TOP 10 najväčších mrakodrapov sveta do roku 2014


Poďme sa pozrieť na tie najväčšie mrakodrapy súčasnosti. Asi nie je žiadnym prekvapením, že takmer celá desiatka sa nachádza v Ázii až na jednu výnimku, ktorou je nasledovník World Trade Center v New Yorku.

Najmenší zástupca TOP 10 mrakodrapov meria 450 metrov. Zato najväčší má neskutočných 828 metrov a rozhodne to nie je konečná veľkosť, kam tieto výškové budovy smerujú. Už existujú projekty, ktoré si robia zálusk na najvyšší mrakodrap sveta, ktorý je v našej TOP 10.

10. miesto – Zifeng Tower – 450 metrov

Zifeng Tower

Rebríček najväčších mrakodrapov sveta zahajujeme v hlavnom meste čínskej provincie Ťiang-su Nankingu, kde bol v roku 2010 dokončený mrakodrap Zifeng Tower . Tretia najväčšia čínska budova má 89 poschodí, čo zodpovedá výške 450 metrov. Zifeng Tower je využívaný hlavne na komerčné účely, pretože väčšinu budovy tvoria kancelárie, ale nechýbajú ani obchody a reštaurácie.
Zaujímavosťou je vyhliadková terasa, ktorú návštevníci nájdu na 72. poschodí. Táto vyhliadka ponúka zaujímavý pohľad na osemmiliónový Nanking.

9. a 8. miesto – Petronas Towers – 452 metrov

Petronas Towers

Ôsme a deviate miesto mieri do malajského hlavného mesta Kuala Lumpur, kde sa nachádzajú dvojičky Petronas Towers. Niekedy sú tieto stavby nazývané tiež ako Petronas Twin Towers. S výškou 452 metrov po šesť rokov išlo o najväčšiu mrakodrapy planéty až do roku 2004, kedy sa na prvé miesto dostal Taipei 101. Hlavným rysom týchto veží je most, ktorý ich spája vo výške 170 metrov. Tento most môžu využiť všetci návštevníci, ale je nutné sa dopredu ohlásiť a kúpiť si vstupenku.

7. miesto – International Commerce Centre – 484 metrov

International Commerce Centre

Tento 484 metrov vysoký mrakodrap stojí v Hongkongu a bol dokončený v roku 2010. Teraz sa táto 118 poschodová budova radí na siedme miesto medzi najväčších mrakodrapov sveta. V počte poschodí sa radí na štvrté miesto, keď mu na bronz chýbajú iba dve poschodia. A ako už názov International Commerce Centre napovedá, je táto stavba využívaná na rôzne komerčné účely ako napríklad kancelárie.

 

6. miesto – Shanghai World Financial Center – 492 metrov

Shanghai World Financial Center

Shanghai World Financial Center bol až do roku 2014 najväčším mrakodrapom v Šanghaji a tiež Číne, ale tento rok ho o rovných 20 poschodí prerástol Shanghai Tower. Stavba sa začala už v roku 1997, ale kvôli rôznym ekonomickým komplikáciám sa práce pretiahli, a všetko bolo dokončené, a tiež uvedené do prevádzky v roku 2008. 492 metrov vysoká stavba má využitie predovšetkým pre kancelárske účely, zároveň je tu aj hotel, reštaurácie a nákupné centrá. Návštevníci môžu využiť aj niekoľkých vyhliadkových plošín a užiť si tak pohľad na čínsku metropolu. Najvyššia vyhliadka vo výške 474 metrov ponúka jedinečný zážitok, pretože je celá presklenná.

5. miesto – Taipei 101 – 509 metrov

Taipei 101

Taipei 101 má, ako už názov napovedá 101 poschodí a celková výška tohto mrakodrapu je 509 metrov. Mrakodrap bol otvorený v roku 2004 a nasledujúcich šesť rokov bol najväčším mrakodrapom sveta, až do otvorenia Burj Khalifa. Iste každý si všimne pomerne netradičného vzhľadu tejto stavby, ktorá má pripomínať stonku bambusu. Má to svoj dôvod, táto konštrukcia je odolnejšia proti zemetraseniam a tajfúnom, ktoré sú na Taiwane veľmi časté. Aj cez svoju veľkú výšku sa jedná o najbezpečnejšiu budovu v tejto lokalite.

4. miesto – One World Trade Center – 541.3 metrov

One World Trade Center

Najväčší mrakodrap USA bol dokončený v roku 2013 a bol postavený v tesnej blízkosti miesta, ktoré sa stalo terčom teroristického útoku 11.septembra 2001. Výška tejto budovy je 1776 stôp, čo je aj rok ratifikácie deklarácia nezávislosti v USA. Predtým bol tento mrakodrap označovaný tiež ako Freedom Tower. 1 WTC sa stal najdrahšou (3.9 miliardy dolárov) budovou sveta, predovšetkým vďaka mnohým bezpečnostným opatreniam, ktoré bola zavedené práve kvôli udalostiam z minulosti.

3. miesto – Mecca Royal Hotel Clock Tower – 601 metrov

Mecca Royal Hotel Clock Tower

Mecca Royal Hotel Clock Tower je najvyššia budova mrakodrapového komplexu Abraj Al Bait, ktorý bol vystavaný v saudskoarabskej Mekke.

Celý komplex zahŕňa 7 výškových budov, kde šesť z nich nedosahuje ani polovičnú výšku Hotel Tower, ich rozmery sa pohybujú od 240 do 260 metrov. Zvyšné veže sú Hajar (260 metrov), Zamzam (260 metrov), Maqam (250 metrov), Qibla (250 metrov), Marwah (240 metrov) a Safa (240 metrov).

Stavebné práce na Hotel Tower boli dokončené v roku 2012 a v tom čase sa so svojimi sa jednalo sa 120 poschodiami o druhý najväčší mrakodrap na svete. Hlavným rysom je pomerne netradičný vzhľad, ktorý pripomína londýnsky Big Ben.

2. miesto – Shanghai Tower – 632 metrov

Shanghai Tower

Najnovšie mrakodrap na zozname by mal byť dokončený v priebehu roka 2014 a slávnostné otvorenie je v pláne na rok 2015. Shanghai Tower je tak vďaka výške 632 metrov (121 poschodí) druhým najvyšším mrakodrapom sveta a drží prvú priečku v Číne.

Turisti si tak môžu v Šanghaji užiť pohľad na najvyššie budovy sveta, keďže kúsok od Shanghai Tower sa nachádza Shanghai World Financial Center a tiež 421 metrov vysoký Jin Mao Tower .

Zdá sa, že v najbližších rokoch bude Shanghai Tower odsunutý na druhé miesto v Číne, keďže je v pláne 838 metrov vysoké Sky City, ktorý si robí zálusk na najvyššiu budovu sveta.

1. miesto – Burj Khalifa – 828 metrov

Burj Khalifa

Najväčší mrakodrap súčasnosti stojí v Dubaji a meria 828 metrov. Práce na stavbe začali v roku 2004 a za päť rokov už bolo hotovo. Otvorenie prebehlo 4. januára 2010.

Stavba je známa tiež ako Burj Dubai , ale po uvedení do prevádzky prebehlo premenovanie na Burj Khalifa na počesť prezidenta Spojených arabských emirátov, ktorým je Khalifa bin Zayed Al Nahyan.

Budova je súčasť masívneho komplexu budov Downtown Dubai, ktorý zahŕňa niekoľko mrakodrapov, umelé jazero a tiež veľké nákupné centrum Dubai Mall.

loading...
Odporúčané články

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter