Top 7 hororov podľa skutočných udalostí


Horory nie sú pre slabé povahy, zaryjú sa vám hlboko pod kožu a spôsobujú zimomriavky a pocit, že vás niekto sleduje, aj keď idete po ulici plnej ľudí….
Potom sa však zotmie a vy kráčajúc po tmavej a opustenej chodbe zistíte, že skutočne počujete za sebou kroky, zrýchľuje sa vám dych, začínate utekať a viete, že čoskoro aj tak neuniknete… – Top 7 hororových filmov podľa skutočnej udalosti, ktoré by ste nikdy nechceli zažiť na vlastnej koži.

Pre tých za Vás, ktorí majú iný názor a chceli by to zažiť na vlastnej koži sú tu tieto miesta v USA.

7. Čeľuste (Jaws)

Jeden z najznámejších hororov, je založený na skutočných udalostiach. Film je natočený podľa úspešného románu Petera Benchleyho, ktorý čerpal zo skutočných prípadov útoku žraloka pri pobreží New Jersey v roku 1916. V roku 1975 sa témy ujal Steven Spielberg a vytvoril jeden z najdesivejších filmov.

Pre natáčanie filmu bol vyrobený model žraloka, ktorý plával, hrýzol a robil všetko ako skutočný. Stál niekoľko miliónov dolárov a dlho po natáčaní bol predvádzaný ako rarita technologických pomôcok.

Zaujímavosť:

Film sa umiestnil na druhom mieste v rebríčku filmov, ktoré sú najnáročnejšie na energetický výdaj. Behom výskumu vedci na Wesminsterskej univerzite zistili, že pri sledovaní filmu spálime priemerne až 161 kalórií.

Čeľuste

6. Exorcista (The Exorcist)

Film z roku 1973 vyvoláva u mnohých ľudí zdesenie. O exorcizme vzniklo už mnoho filmov ale tento sa zapísal v mysliach divákov ako veľká kultová klasika. Pri tvorbe filmu vychádzal William Friedkin zo skutočného prípadu, ktorý sa odohral v roku 1949 v Marylande. Jednalo sa o chlapca, nie o dievča. Friedkin hovoril so zástupcami cirkvi, príbuznými aj pracovníkmi nemocnice a čítal denníky, ktoré si viedli. Hovorili mu, že skúsili všetky medicínske aj vedecké metódy, ale všetko bolo márne. Vymietanie trvalo niekoľko mesiacov. Dotyčný chlapec sa uzdravil. Neskôr pracoval v NASA, v roku 2014 si už užíval dôchodok a nikdy si nepamätal, čo sa mu stalo ako 14 ročnému dieťaťu.

V roku 1973 sa týmto príbehom inšpirovali režisér William Friedkin  a vytvoril snímku The Exorcist. Príbeh hovorí o dievčati ktoré začne vykazovať zvláštne symptómy-levitáciu, veľkú fyzickú silu, otáčanie hlavou a extrémne chovanie. Keď sú lekári zúfalí, matka zavolá na pomoc kňaza. Do tela jej totiž vstúpil diabol.

Zaujímavosť:

V čase, keď bol film vypustený do kín (1973), muselo byť mnoho ľudí ošetrených, pretože v kine odpadávali, zvracali, alebo dostávali hysterické záchvaty. Vo Veľkej Británii bol horor dokonca zakázaný až do roku 1999.

Exorcista

5. Psycho (Psycho)

Aj tento kultový film Alfreda Hitchcocka z roku 1960 sa zakladá na skutočnej udalosti. Predlohou pre film Psycho bol reálny príbehy sériového vraha Eda Geina. Žil v rokoch 1906-1984. Považovali ho za kanibala a nekrofila, k tomu sa však nikdy nepriznal. Jeho životopis sa stal inšpiráciou aj pre tvorcov ďalších filmov, napríklad Texaský masaker motorovou pílou či Mlčanie jahniat.

Zaujímavosť:

Pretože film bol čiernobiely, krv musela mať tmavšiu farbu, než má v skutočnosti. Dobre poslúžil čokoládový sirup.

V scéne, v ktorej si Janet Leigh (Marion Crane) a John Gavin (Sam Loomis) užívajú popoludňajšie potešenie, bol Gavin veľmi nervózny a nepôsobil presvedčivo. Hitchcock preto Leigh niečo zašepkal a tá potom nebránila svojim prstom, aby zašli ďalej než vyžadovala ich povinnosť. Zvodné dotyky vyvolali v spomalenom Gavinovi razantnejšiu reakciu. Hitchcock dokonca tvrdil, že herec mal erekciu.

Psycho

4. Nočná mora z Elm Street (A Nightmare on Elm Street)

Film, ktorý bol natočený v roku 1984 bol zaradený na zoznam 100 najlepších hororových snímok všetkých čias. Dej filmu sa odohráva v meste Springwood, kde býva Freddy Krueger, vrah detí, ktorý je upálený. Neskôr sa však vracia v nočných morách, aby zabíjal svoje obete.

Zaujímavosť:

Režisér Wes Craven v rozhovore prehovoril o znetvorenom bezdomovcovi, ktorý ho inšpiroval k zjavu Freddyho. Videlo ho z okna domu jeho rodiny, keď mal 11 rokov. Muž vraj musel cítiť, že ho niekto sleduje, a tak sa zastavil a podíval sa mu priamo do tváre. Malý Wes Craven sa vtedy vydesil a uskočil späť. Dlho čakal, kým nadobudol dojem, že muž odišiel. Potom sa vrátil k oknu, ale muž stál stále na mieste a nielen, že ho sledoval, ale naviac pohol hlavou smerom dopredu. Potom muž zamieril k dverám domu. Vydesený Wes vybehol z izby a bežal do spodného podlažia domu, kde počul kroky na chodbe domu. Jeho o desať rokov starší brat schmatol baseballovú pálku a vybehol na chodbu, ale muž tam už nebol.

Nočná mora z Elm Street

3. Texaský masaker motorovou pílou (The Texas Chainsaw Massacre)

Film sleduje osudy skupinky priateľov, ktorí sa behom svoje cesty dostanú na rodinnú usadlosť v Texase. Zápletka príbehu je fiktívna, avšak postava Leatherfacea a niekoľko malých detailov vychádzalo zo skutočných udalostí masového vraha Eda Geina. Nakoľko boli niektoré scény príliš násilné, v určitých kinách bol tento film zakázaný. Film bol naozajstný kasový trhák, zarobil viac ako 30-miliónov dolárov.

Zaujímavosť:

Na dodávke si môžeme všimnúť samolepku s nápisom „Nič nie je pravda / Veriť je dovolené“, čo zrejme poukazuje na to, že film je založený na skutočných udalostiach.

Ľudská kostra v závere filmu, ktorá slúžila ako lampa, je skutočnou kostrou. Údajne bola dovezená štábom z Indie. Aj napriek tomu bola táto kostra lacnejšia než plastová.

Texaský masaker motorovou pílou

2. V moci diabla (The Exorcism of Emily Rose)

Film je založený na údajne jedinom Vatikánom potvrdenom prípade posadnutím diabla. Predobrazom Emily Rose je mladá Nemka Anneliese Michel, ktorej sa podobné udalosti stali v 70. rokoch minulého storočia. Pri exorcizme použili „Rituale Romanum“, vtedy stále platné kanonické právo zo 17. storočia. Anneliese vraj bola posadnutá viacerými démonmi, medzi nimi bol napríklad Lucifer, Hitler alebo Nero. Z celého procesu sa zachovalo 40 audio pások, na ktorých je zaznamenaný celý priebeh. Krátko pred smrťou dievčaťa sa do európskych kín dostal Vyháňač diabla / Exorcista (r. William Friedkin, 1974) a spôsobil paniku medzi ľuďmi, ktorí boli vystrašení z Anneliesinho prípadu. Psychiatri dokonca zaznamenali obrovský nárast pacientov, ktorí si mysleli, že ich posadol diabol.

Zaujímavosť:

Vo filme si môžeme viackrát všimnúť na hodinkách čas 03:00, ktorý je podľa povesti čas, kedy má satan najväčšiu moc.

V moci diabla (The Exorcism of Emily Rose)

1. 3:15 zomrieš  (The Amityville Horror)

Udalosť, ktorá je vo filme vykreslená sa zakladá na skutočnej udalosti. Tá prebehla v dome DeFeových. Manželia mali 5 detí. Najstarší syn sa v poslednom čase začal chovať veľmi zvláštne. Hovoril, že počuje hlasy, ktoré mu niečo našepkávajú. Jedného dňa to už zrejme nezvládol a celú svoju rodinu vyvraždil. Stalo sa tak v roku 1947 v americkom meste Amityville. O rok neskôr sa George a Kathy Lutzovci a ich deti sťahujú do tohto domu a veria, že bude ich vysnívaným domovom. Ale krátko po tom, čo sa zabývajú, sa začnú diať podivné a nevysvetliteľné veci, zo všetkých kútov domu sa ozývajú divné hlasy…

Zaujímavosť:

David Lutz tvrdil, že jeho nevlastný otec, George Lutz, sa zaujímal o satanizmus a mágiu. Skeptici nevysvetliteľné udalosti, ktoré sa stali v dome, pripisujú práve tomu, že si tie udalosti len namýšľal, pretože to chcel zažiť na vlastnej koži. Zaujímavosťou však je, že on aj jeho manželka prešli detektorom lži.

3:15 zomrieš  (The Amityville Horror)

zdroj: CSFD, Aktuality

TOP 10 FILMY, KTORÉ BOLI INŠPIRÁCIOU PRE SKUTOČNÉ ZLOČINY
TOP 10 HOROROV Z ROKU 2014

loading...
Odporúčané články
  • Lenka Kapustníková

    Horor, o ktorom viem, že je podľa skutočnosti je pre mňa ešte horší…

  • Šimon Šimko 龍 Orlovský

    snímok pri 2 – v moci diabla je z filmu diabol v tele, kt je vraj tiez podla skutocnej udalosti

Začni písať a pre vyhľadávanie stlač enter